Huta Częstochowa znów redukuje swoją załogę. Pracę straci co...

  Huta Częstochowa znów redukuje swoją załogę. Pracę straci co najmniej 200 osób

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Huta Częstochowa
  1/2
  przejdź do galerii

  Huta Częstochowa ©arc.

  Drugi etap restrukturyzacji zatrudnienia w ISD Hucie Częstochowa obejmie 200 osób. W hucie szykuje się kolejna redukcja załogi. Do tej pory w ciągu roku zmniejszono zatrudnienie o ponad połowę. Na dobrowolne odejścia z pracy zdecydowało się 1570 osób.
  - Chcemy, aby system zatrudnienia był bardziej elastyczny, dawał nam możliwość reagowania, dostosowywania wysokości zatrudnienia do sytuacji rynkowej w danym okresie - informuje Jacek Łęski, rzecznik ISD Polska.

  W praktyce oznacza to, że pracę straci co najmniej jeszcze 200 hutników.

  Przygotowywane są też takie rozwiązania, które umożliwiłyby przejmowanie pracowników przez firmy kooperujące z hutą.
  Łęski podkreśla, że dla grupy od 150 do 300 osób nie ma stałego zajęcia w hucie. Dotyczy to w szczególności pracowników stalowni oraz tzw. sekcji transportu i utrzymania ruchu, czyli osób odpowiedzialnych za bieżącą obsługę logistyczną.

  W hucie jeszcze przez 17 miesięcy obowiązuje pakiet socjalny, ale obejmuje on tylko tych pracowników, którzy byli zatrudnieni w hucie w dniu podpisywania pakietu, w listopadzie 2005 roku. Pakiet dawał dziesięcioletnią gwarancję zatrudnienia. Dla osób nim objętych jest program dobrowolnych odejść za odprawę w wysokości do 19 pensji.

  - Mnie pakiet nie obejmuje - mów Marian Nowak. - Liczę, że dostanę inną pracę, jeśli będą zwolnienia. Poinformowano nas, że będą pomagać w znalezieniu roboty.

  W zarządzie ISD przygotowano program, w ramach którego w porozumieniu z lokalnymi pracodawcami będzie proponowana praca dla hutników. Na razie jest 50 ofert pracy. Pracownik, który będzie zainteresowany pracą w innym przedsiębiorstwie, dostanie część przysługującej mu odprawy do ręki. Druga część, konkretnie 17 tys. zł, po tysiąc za każdy miesiąc obowiązywania pakietu socjalnego, trafi do pracodawcy, który utworzy stanowisko pracy.

  Tym, którzy nie zdecydują się dobrowolnie odejść z huty, będzie wypłacane postojowe w wysokości 60 proc. dotychczasowej pensji. Można też będzie zgodzić się na zwolnienie z pracy za odszkodowaniem.

  Tymczasem od dzisiaj, 2 czerwca, Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie rozpoczyna realizację programu pn. "Pomoc dla hutników II". Program adresowany jest do 70 osób bezrobotnych, zwolnionych w 2014 roku z przyczyn niedotyczących pracowników z ISD Huty Częstochowa oraz firm z nią kooperujących i zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie.

  Bezrobotni hutnicy mogą skorzystać z dofinansowania do podjęcia działalności gospodarczej (10 osób), szkoleń (25 osób), zatrudnienia w ramach refundowanych stanowisk pracy (20 osób) oraz zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych (15 osób). Zarząd ISD Huty Częstochowa prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami w sprawie sprzedaży lub dzierżawy części majątku zakładu i przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę. Nie pracuje stalownia. Stal jest sprowadzana z Ukrainy, z Donbasu.

  Na pomoc hucie ruszyli częstochowscy radni i posłowie. Radni przyjęli stanowisko w sprawie ISD Huty Częstochowa, w którym zaapelowali do premiera Donalda Tuska, aby podjął wszelkie działania zmierzające do zaprzestania zwalniania pracowników z Huty Częstochowa.


  *Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do roboty,do roboty

   cyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   a za PRL huta przyjmowala do roboty...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Młodzi uciekają z tego miasta gdzie pieprz rośnie.

   byle jakie kolesiowskie rządy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W Częstochowie wiele osób utraciło pracę na skutek redukcji stanowisk i nikt nie otrzymal żadnego zadośćuczynienia z tego tytułu. Hutnicy są w komfortowej sytuacji mając taki wybór jaki...rozwiń całość

   W Częstochowie wiele osób utraciło pracę na skutek redukcji stanowisk i nikt nie otrzymal żadnego zadośćuczynienia z tego tytułu. Hutnicy są w komfortowej sytuacji mając taki wybór jaki przedstawiono. Pozotym to skorumpowane miasto powinno się zapaść pod ziemię!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama