Kolejka wąskotorowa wraca do Parku Śląskiego. Cena jazdy 7...

  Kolejka wąskotorowa wraca do Parku Śląskiego. Cena jazdy 7 zł. Drogo?

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Parkowa kolejka na archiwalnym zdjęciu. Kolejka jeździła po Parku Śląskim przez 55 lat. Wyremontowano jeden odcinek
  1/7
  przejdź do galerii

  Parkowa kolejka na archiwalnym zdjęciu. Kolejka jeździła po Parku Śląskim przez 55 lat. Wyremontowano jeden odcinek ©arc

  Kolejka wąskotorowa wraca do Parku Śląskiego. Jeszcze w tym miesiącu pojedziemy kolejką wąskotorową od Wesołego Miasteczka do zoo. Kończy się trwający od 2013 roku remont
  W drugiej połowie czerwca kolej wąskotorowa wróci do Parku Śląskiego. Remont torów ruszył jesienią 2013 roku. Pierwszy etap prac zakładał przystosowanie trasy, tak aby móc uruchomić przejazd kolejki na odcinku Wesoło Miasteczko - zoo (1,2 km). Trzeba było zdemontować stare, wybrakowane torowisko i zainstalować nowe. Kosztowało to 2,4 mln zł.

  - Trasa została już odebrana. Obecnie czekamy na konieczną dokumentację z Urzędu Transportu Kolejowego - tłumaczy Artur Cieślak, dyrektor administracyjny Parku Śląskiego.

  Ale to nie koniec inwestycji związanych z wąskotorówką. W przyszłym roku planowane jest otwarcie drugiego odcinka na linii zoo - Villa Gardena (dawny Bażant), a w 2016 - ostatniego, między Villą a Byliniakiem. Długość trasy kolejki będzie wtedy wynosiła 4,2 km. Operatorem kolejki została firma Jarosława Łuszcza, pasjonata, którego zamiłowanie do wąskotorówek trwa od dzieciństwa.

  Sonda

  Wybierasz się na przejażdżkę wąskotorówką?  - Zaczęło się od makiet kolejowych. Obecnie posiadam chyba największą prywatną kolekcję wąskotorowego taboru kolejowego w Polsce - mówi Łuszcz.

  Jest również naczelnikiem stacji zabytkowej kolei wąskotorowej w Rudach koło Raciborza. Przeprowadził tam gruntowny remont zaniedbanej infrastruktury. W parku jest inaczej.

  - Władze chorzowskiego parku podjęły decyzję o całkowitej odbudowie torowiska kolejki, co na długie lata zapewni jej funkcjonowanie bez konieczności przeprowadzania śródrocznych remontów - chwali Łuszcz i wylicza, co udało się zrobić: - Wybudowano nowe perony z ławkami i tablicami z nazwami stacji, jest nowe oświetlenie.

  Tabor "nowej" kolejki stanowią wagony i lokomotywy z lat 50., 60. i 70. Na początek na tory wyjadą dwa wagony stylizowane na lata 60., po 32 miejsca w każdym. Ciągnąć je będą dwie różne lokomotywy - "mała", siedmiotonowa z lat 70. oraz druga, trzydziestotonowa. Kursowanie kolejki będzie możliwe po zmroku. Według planów, kursy będą co 30 min.

  A ceny biletów? Wstępnie mowa jest o 7 złotych za bilet normalny i 5 zł za ulgowy.

  CZY TAKA CENA ZA PRZEJAŻDŻKĘ WĄSKOTORÓWKĄ NIE JEST ZBYT WYSOKA? NAPISZ W KOMENTARZU


  *Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W zyciu piekne sa tylko chwile

   Koulkastla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A kiedy Balkan do Gisza az do parku?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejka

   tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   a nie mogli najpierw wywiesic cennika a potym brac sie za tory? za 4.80 idzie z tg do jechac do katowic to nie wiym skad ta cyna?zas ktos cos zas pewnie jakos lewo kasa poszla na to zapewne jakos...rozwiń całość

   a nie mogli najpierw wywiesic cennika a potym brac sie za tory? za 4.80 idzie z tg do jechac do katowic to nie wiym skad ta cyna?zas ktos cos zas pewnie jakos lewo kasa poszla na to zapewne jakos dotacja zapewne z unii i tak sie zyje w naszym kraju nie wazne czy tym cugiym pojadom ludzie wazne ze jestzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a gdyby tak... (eh marzenia)

   sqro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   A gdyby tak połączyć wąskotorówke w parku z (odbudowanymi) torami dochodzącymi do bytomia - po przebudowie rozstaw ma sę zgadzać. Niegdyś wąskotorówka dochodziła na sam skraj parku do szybu...rozwiń całość

   A gdyby tak połączyć wąskotorówke w parku z (odbudowanymi) torami dochodzącymi do bytomia - po przebudowie rozstaw ma sę zgadzać. Niegdyś wąskotorówka dochodziła na sam skraj parku do szybu kopalni, tory potem szły w strone elektrociepłowni, rezerwatu 'Żabie doły' i dalej na Bytom.
   Gdyby tak sie stało mozna by dojechać nad chcechło czy do miasteczka Śląskiego spod wesołego i nazod. Trasa weekendowa jak marzenie, już samo pogranicze CHorzów-Bytom, a co dopiero tam dalej.

   Wiem kasa kasa kasa, ale gdyby tak projekck z UE?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I kto na tym zarobi?

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Ok. 800 metrów przejazdu kolejką za 7 zł - SUPER. Dziękujemy Prezesowi kolejnej atrakcji.
   By żyło się lepiej!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama