Alpiniści ze Śląska jadą w Karakorum. To ma być przymiarka...

  Alpiniści ze Śląska jadą w Karakorum. To ma być przymiarka do zimowego szturmu na K2

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Celem są dwa 8-tysięczniki
  1/2
  przejdź do galerii

  Celem są dwa 8-tysięczniki ©Dariusz Zaluski

  Do Pakistanu równocześnie wyruszają aż dwie wyprawy. Ich uczestnicy mają poznać drogi prowadzące na dwa ośmiotysięczniki.
  Polacy wracają do pomysłu zimowego podboju Himalajów. Już 10 czerwca do Pakistanu wyruszają dwie wyprawy pod szyldem Polskiego Himalaizmu Zimowego. Ich celem jest K2 oraz Broad Peak Middle.

  K2, drugi pod względem wysokości szczyt świata atakować będzie pięcioosobowy zespół kierowany przez Marcina Kaczkana z Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Poza nim w składzie ekspedycji znalazł się pochodzący z Tychów Artur Małek, jeden z czwórki Polaków, którzy w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii zdobyli zimą Broad Peak; gliwiczanin Janusz Gołąb, który w marcu 2012 roku wspólnie z Adamem Bieleckim jako pierwsi ludzie stanęli zimą na Gasherbrumie I, a także Paweł Michalski z KW Łódź (ma w dorobku 4 zdobyte ośmiotysięczniki) i Piotr Snopczyński, nestor polskiego himalaizmu i uczestnik kilkunastu wypraw w najwyższe góry świata.

  Położony również w Karakorum Broad Peak Middle (nieco niższy od głównego wierzchołka Broad Peak) to w pewnej mierze "cel zastępczy". Jak bowiem przyznaje kierujący PHZ-em Janusz Majer początkowo przymierzano się do wyprawy na Nanga Parbat, którą miano atakować od strony doliny Diamir.

  - Ze względu na utrzymujące się tam nadal zagrożenie terrorystyczne zrezygnowaliśmy jednak z tego pomysłu - wyjaśnia Majer. O tym zaś, że terroryści w dolinie Diamiru nie żartują można się było przekonać w czerwcu ubiegłego roku, gdy w bazie pod Nanga Parbat zastrzelili kilkunastu alpinistów.

  Wyprawą na Broad Peak Middle kierować będzie Jerzy Natkański, członek KW Warszawa i prezes Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Skład uzupełniają: Jarosław Botor z Gliwic, Marek Chmielarski z Tychów, Grzegorz Bielejec z Katowic, pochodząca z Tychów Agnieszka Bielecka (obecnie KW Wrocław), Jarosław Gawrysiak, Mariusz Grudzień, Kacper Tekieli i Piotr Tomala.

  Obie wyprawy to swego rodzaju "przetarcie" przed zimowymi ekspedycjami na K2 i Nanga Parbat. Tylko te dwa z 14 ośmiotysięczników nie zostały jeszcze zdobyte zimą. Pytanie, kiedy do takich zimowych wypraw mogłoby dojść? Janusz Majer jest ostrożny we wskazywaniu konkretnych terminów.

  - Jeśli letnia wyprawa na K2 zakończy się powodzeniem, to skupimy się na tym celu choć nie wiem, czy spróbujemy atakować już najbliższej zimy. Raczej nastawiamy się na sezon 2015/ 2016 - ocenia Janusz Majer.


  *Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kogo interesuje ta tematyka zapraszam do Klubu Podróżników "NAMASTE"

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://www.namaste.katowice.pl/ ul.Sobieskiego 27 K-ce

   "Klub Podróżników Namaste to miejsce , które powstało z pasji do gór , podróży i dobrego piwa. Tworzymy miejsce spotkań – spotkań z...rozwiń całość

   http://www.namaste.katowice.pl/ ul.Sobieskiego 27 K-ce

   "Klub Podróżników Namaste to miejsce , które powstało z pasji do gór , podróży i dobrego piwa. Tworzymy miejsce spotkań – spotkań z podróżnikami, ciekawymi ludźmi i spotkań po prostu. Odbywają się u nas pokazy slajdów i filmów, spotkania z podróżnikami, czasem koncerty i wystawy. Jesteśmy miejscem otwartym i chętnie wspieramy interesujące nas inicjatywy. Więc jeśli szukacie miejsca na przeprowadzenie jakiegoś wydarzenia zapraszamy do kontaktu z nami".zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama