Cieszyn: Powinniśmy wracać po swoich - wystawa poświęcona...

  Cieszyn: Powinniśmy wracać po swoich - wystawa poświęcona Narodowym Siłom Zbrojnym

  KAK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ekshumacja plut. NSZ Edwarda Biesoka ps. "Edek" ze Zgrupowania Partyzanckiego "Bartek" w listopadzie 2013 r.

  Ekshumacja plut. NSZ Edwarda Biesoka ps. "Edek" ze Zgrupowania Partyzanckiego "Bartek" w listopadzie 2013 r. ©Zbigniew Mikesz

  We wtorek, 3 czerwca, o godz. 16:00 w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się wernisaż wystawy planszowej "Powinniśmy wracać po swoich. Zgrupowanie partyzanckie NSZ 'Bartka' 1945-1947”. Prezentuje ona dotychczasowe wyniki programu badawczego „Powinniśmy wracać po swoich”, poświęconego osobom związanym z działalnością zgrupowania, z których wielu pochodziło ze Śląska Cieszyńskiego.
  Ekshumacja plut. NSZ Edwarda Biesoka ps. "Edek" ze Zgrupowania Partyzanckiego "Bartek" w listopadzie 2013 r.

  Ekshumacja plut. NSZ Edwarda Biesoka ps. "Edek" ze Zgrupowania Partyzanckiego "Bartek" w listopadzie 2013 r. ©Zbigniew Mikesz

  Autorem wystawy, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pokolenie i Związek Żołnierzy NSZ Okręg Podbeskidzie, jest Bogdan Ścibut (koordynator programu), a jej konsultantem historycznym dr Dariusz Węgrzyn (OBEP IPN Katowice). Ekspozycja będzie prezentowana w Cieszynie do 29 czerwca.

  Wystawa składa się z dwudziestu siedmiu elementów ekspozycyjnych. Na dwudziestu pięciu planszach prezentowany jest fragment najnowszego dorobku Instytutu Pamięci Narodowej oraz programu badawczego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgów: Podbeskidzie i Górnośląskiego.


  Na dwóch słupach informacyjnych zaprezentowano nazwiska pięciuset siedemdziesięciu osób związanych ze Zgrupowaniem oraz wykazy osób skazanych i zamordowanych. Organizatorzy liczą na nawiązanie kontaktu ze świadkami, w tym rodzinami wymienionych osób oraz na uzupełnienie zgromadzonych informacji. Dla młodzieży to pierwsza okazja poznania tego fragmentu współczesnej historii Polski i wspólnego poszukiwania jej śladów wśród najbliższych.

  Na program badawczy i dokumentacyjny „Powinniśmy wracać po swoich”, którego realizację zaplanowano na lata 2013-2015, składa się zbieranie i utrwalanie relacji i fotografii, poszukiwanie miejsc pochówku poległych w walce i pomordowanych partyzantów oraz osób wspierających, identyfikacja rzeczywistych składów poszczególnych grup partyzanckich, opracowanie wykazu osób, które wspomagały działalność Zgrupowania oraz osób wspomagających rodziny aresztowanych czy też zabitych partyzantów. Bieżące wyniki prac udostępniane są na dedykowanej stronie internetowej www.nsz.beskidy.pl.

  Autorzy liczą, że ekspozycja w Cieszynie pozwoli wyjaśnić choć fragment losów por. Józefa Madeja „Sępa” [ur. 1922], pochodzącego właśnie stąd, który pełnił w sztabie partyzantów funkcję szefa Akcji Specjalnej.

  Patronat honorowy nad wystawą objęli: kpt. Władysław Foksa „Rodzynek” (Zgrupowanie NSZ „Bartka”) oraz kpt. Stanisław Turski „Czarnocki” (Brygada Świętokrzyska NSZ).


  *Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na Wojskowych Powązkach nie ma grobów żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

   NOP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ale będzie Jaruzelskiego -TW Wolski. A jeśli są to pod zmienionymi nazwiskami (znam taki na Starych Powązkach -oficera,który po wojnie cały czas żył pod zmienionym nazwiskiem i pod nim został...rozwiń całość

   ale będzie Jaruzelskiego -TW Wolski. A jeśli są to pod zmienionymi nazwiskami (znam taki na Starych Powązkach -oficera,który po wojnie cały czas żył pod zmienionym nazwiskiem i pod nim został pochowany)....Rodziny i bliscy prawie do samego końca PRLu ukrywały ich tożsamość, a minimum ich partyzancką i podziemną przeszłość. ....UB przekazywało informacje swojej następczyni SB o żołnierzach NSZ. Dziś opcja polityczna ugrupowań narodowych i ich zbrojnych formacji doczekała się pełnego uznania.. ..szczególnie młodego pokolenia historyków nieskażonych prlowską spuścizną i demoliberalną polonofobią. Tygodnik "Do Rzeczy" ,miesięcznik "Historia Do Rzeczy", historyk i pisarz Piotr Zychowicz i inni odsłaniają historyczną prawdę o NSZ w PRL i 3rp.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   może "wracać do swoich" czyli do Kongresówki

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   co warsiawskie nacjonalisty robią na ziemiach Monarchii?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama