Zapadlisko w Sosnowcu - Maczkach już zasypane. To szkody...

  Zapadlisko w Sosnowcu - Maczkach już zasypane. To szkody górnicze [ZDJĘCIA]

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zapadlisko w Sosnowcu Maczkach
  1/5
  przejdź do galerii

  Zapadlisko w Sosnowcu Maczkach ©Marzena Bugała-Azarko

  Służby kopalni Kazimierz-Juliusz zasypały już zapadlisko, które powstało w sobotę w sosnowieckiej dzielnicy Maczki. Zużyto w tym celu 500 ton materiału. Kopalniane służby cały czas obserwują ten obszar. ZOBACZ ZDJĘCIA
  Zapadlisko w Sosnowcu pojawiło się przy torze kolejowym prowadzącym z maczkowskiej stacji kolejowej do Euroterminalu w Sławkowie na terenie, pod którym fedruje ostatnia w Zagłębiu kopalnia Kazimierz-Juliusz.

  - W sobotę i niedzielę udało się zasypać zapadlisko. Pozostały prace kosmetyczne. Cały czas będziemy też obserwować ten teren - przekazał Jacek Matuszczyk, wiceprezes KWK Kazimierz-Juliusz oraz naczelny inżynier kopalni.


  Powstanie zapadliska to efekt szkód górniczych. - Zakład poczuwa się do odpowiedzialności. Kopalnia stwierdziła, że to jej obszar górniczy - mówi Jolanta Talarczyk, rzeczniczka prasowa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

  Głębokie na kilka metrów zapadlisko w Maczkach pojawiło się w sobotę około trzydzieści metrów od wyjazdu ze stacji w kierunku posterunku odgałęźnego Dorota i stacji Dąbrowa Górnicza Południowa.

  - Zapadlisko nie zagraża torom na głównej linii Ząbkowice - Szczakowa. Zresztą, z racji remontu, pociągi tamtędy nie jeżdżą. Na odcinku toru prowadzącym do Euroterminalu zapewniamy bezpieczeństwo prowadzenia ruchu. Jeździ tędy od siedmiu do jedenastu pociągów w ciągu doby. Przed każdym wyjazdem pociągu na tory wychodzi toromistrz i sprawdza stan torowiska - informuje nas Jacek Karniewski z PKP Polskich Linii Kolejowych.

  Zapadlisko w Maczkach to kolejny w Sosnowcu efekt szkód górniczych. W czerwcu ubiegłego roku na osiedlu Kalinowa w dzielnicy Dańdówka ziemia zapadła się placu zabaw tuż przy ulicy i budynkach mieszkalnych. Cudem, nikomu nic się nie stało. Pojawiały się koncepcje, że to eksploatowany w okresie międzywojennym biedaszyb, ale okazało się, że winę za olbrzymią dziurę w ziemi ponosi dawny szyb wentylacyjny używany przez późniejszą kopalnię Niwka-Modrzejów jeszcze pod koniec XIX wieku. Zapadlisko zostało zasypane przez miasto.


  *Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo