Kwiaty to za mało, w Rybniku ronda są jak galerie sztuki

  Kwiaty to za mało, w Rybniku ronda są jak galerie sztuki

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kwiaty to za mało, w Rybniku ronda są jak galerie sztuki
  1/2
  przejdź do galerii
  Rybnik ma już rekord w liczbie rond, teraz miasto pokazuje, jak ozdabiać wysepki. Kwiatki, krzewy? Tak robią inni. W Rybniku są ptaki, mozaiki i stół bilardowy
  Lada dzień na wysepce na środku ronda przy skrzyżowaniu ulic: Rudzkiej i Obwiedni Północnej stanie nowa instalacja. Będzie to - uwaga - kolarski peleton. I to naturalnych rozmiarów! Kolarze pędzący na rowerach są już zamówieni.

  - Mamy podpisaną umowę z wykonawcą prac, który ma dostarczyć i zamontować figury. Termin realizacji zadania mija 20 czerwca, więc montaż instalacji rozpocznie się w najbliższych dniach. Teraz nasz peleton jest jeszcze w cynkowni - mówi Andrzej Kozera, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.

  Peleton na rondzie to nie przypadek. Rybnik od lat nie tylko śrubuje własny rekord w liczbie rond, ale także narzuca nowe trendy w zakresie ich wystroju. To właśnie w tym mieście po raz pierwszy na rondach pojawiało się coś więcej niż kwiatki. Mamy już instalacje przypominające stół bilardowy, a także gigantyczną rzeźbę znanego artysty Tomasza Koclęgi o nazwie "Ulotność", a nawet wielkie logo miasta, czyli rzeźby kolorowych szczupaków. Teraz dołączą do nich kolarze.

  - Kolarze będą symbolizowali odbywający się od kilku lat w naszym mieście wyścig Tour de Rybnik. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, właśnie tamtędy wiedzie trasa wyścigu - mówiła podczas niedawnej konferencji w rybnickim magistracie Hanna Wieczorek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku, która jest autorką większości koncepcji zagospodarowania rond. W tym roku kolarze przejadą przez rondo 14 września. - Do tego czasu instalacja na pewno będzie gotowa - mówią nam w Zarządzie Zieleni Miejskiej.

  Aranżacje rond jak dotąd spotykały się z uznaniem ze strony mieszkańców i kierowców. Kontrowersje budziła jedynie rzeźba "Ulotność", która stoi na okrągłej wysepce przy ulicy Żorskiej. Mieszkańcy narzekali przede wszystkim na fakt, iż rzeźba nie miała głowy.

  Przygotowywany właśnie kolarski peleton to niejedyna nowość, jaką zobaczyć będziemy mogli wkrótce na rondach w Rybniku. Pole do popisu pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej będą także mieli na nowym odcinku ulicy Prostej, gdzie powstaną trzy nowe ronda w Rybniku.

  - Rondo na skrzyżowaniu z ulicą Drzymały będzie zagospodarowane w formie zielonej wysepki. Zostaną tam posadzone brzozy z charakterystyczną białą korą. To będzie rondo wyłącznie z roślinnymi ozdobami. Oryginalniejsze koncepcje zostaną zrealizowane na pozostałych dwóch rondach - mówi Hanna Wieczorek. Na przykład na skrzyżowaniu ulicy Prostej z Harcerską pojawią się akcenty nawiązujące do nazwy dzielnicy - Meksyk. Będą więc kaktusy oraz mozaikowy napis "Meksyk". Na kolejnej okrągłej wysepce stanie duże metalowe drzewo z witrażowymi liśćmi. Roboty na tych okrągłych skrzyżowaniach rozpoczną się, jak tylko z nowego odcinka ulicy Prostej zejdą robotnicy.


  *Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ilustracja działania

   Alojz XXIII (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ta "rzeźba" na rondzie z amputowaną głową dokładnie ilustruje działania obecnych władz Rybnika, czyli bez głowy. Jadę sobie dzisiaj a na równej drodze nagle dziura i łup. Żadne tego typu wątpliwej...rozwiń całość

   Ta "rzeźba" na rondzie z amputowaną głową dokładnie ilustruje działania obecnych władz Rybnika, czyli bez głowy. Jadę sobie dzisiaj a na równej drodze nagle dziura i łup. Żadne tego typu wątpliwej urody "ozdoby" nie odwrócą mojej uwagi od fatalnej jakości nawierzchni rybnickich dróg.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama