Mieszkańcy katowickich Piotrowic chcą żyć na spokojnej...

  Mieszkańcy katowickich Piotrowic chcą żyć na spokojnej uliczce

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak nasza uliczka może być ulicą dojazdową? - dziwią się Andrzej Skolik i Józef Spikowski

  Jak nasza uliczka może być ulicą dojazdową? - dziwią się Andrzej Skolik i Józef Spikowski ©Monika Krężel

  Mieszkańcy ulicy Braci Wiechułów w katowickiej dzielnicy Piotrowice dowiedzieli się, że ich spokojna uliczka ma być główną ulicą dojazdową do osiedli. - To będzie horror - martwią się. - Nie wytrzymają tego nasze domy.
  Jak nasza uliczka może być ulicą dojazdową? - dziwią się Andrzej Skolik i Józef Spikowski

  Jak nasza uliczka może być ulicą dojazdową? - dziwią się Andrzej Skolik i Józef Spikowski ©Monika Krężel

  Uliczka jest skromna, ma około 250 metrów i stoi przy niej około 15 domków jednorodzinnych. - Ja mieszkam tutaj od urodzenia, czyli od 1938 roku - opowiada Andrzej Skolik. - Prawie wszystkie budynki powstały w latach 20. i 30. ubiegłego wieku i były budowane z tego, co kto miał. Nikt nie myślał wtedy o szkodach górniczych czy intensywnym natężeniu ruchu.

  Ulicą Braci Wiechułów można dojechać do Jaworowej, a nią z kolei do Ziołowej, gdzie mieszczą się przychodnie i szpital.
  Stąd tylko krok na wielotysięczne osiedle Odrodzenia. Kierowcy rzadko wybierają małą uliczkę, żeby dostać się na osiedle. - Jeżdżę tamtędy czasami, gdy jest korek do ulicy Tyskiej - mówi jeden z kierowców. - Skręcam wtedy we wcześniejszą ulicę, czyli Braci Wiechułów. Zimą jest gorzej odśnieżona niż główne, więc ruch jest niewielki.

  Kilka miesięcy temu mieszkańcy Braci Wiechułów zauważyli mierniczych z przyrządami, potem fotografa i ciężki sprzęt wiercący otwory. - Spytaliśmy, o co chodzi, a robotnicy odpowiadali tylko, że robią to dla projektantów pod nową drogę - opowiadają wzburzeni. - Dyskutowaliśmy o tym z sąsiadami, bo nikt nam wcześniej o niczym nie mówił. Mamy wrażenie, że wszystko dzieje się za naszymi plecami, a przecież zdanie mieszkańców powinno być brane pod uwagę - uważają.

  Co ciekawe, mieszkańcy Piotrowic mieli już próbkę tego, co może stać się z ich ulicą. Ponad dwa lata temu przez dwa miesiące trwał generalny remont ulicy Ziołowej, więc wszystkie samochody, autobusy i karetki dojeżdżające do klinik pędziły ulicą Braci Wiechułów.

  - To była katastrofa - przyznaje Andrzej Mielniczuk, jeden z mieszkańców. - Nie mogliśmy nawet usiąść w ogródku. Obawiamy się, że to samo może nas spotkać. To nie będzie życie. Co mamy zrobić? Wyprowadzić się stąd? - pyta.

  Razem z sąsiadami napisali list do naszej redakcji. Podpisało się pod nim 28 osób. "Liczymy, że głos dziennikarzy ostudzi tę nieprzemyślaną koncepcję projektantów, usiłujących zniszczyć jedną z ostatnich enklaw spokoju w Ochojcu" - czytamy w liście.

  Jedno z pism trafiło także do prezydenta Piotra Uszoka. Mieszkańcy ul. Braci Wiechułów napisali, że oczekują zmian planów przewidujących pominięcie ich ulicy jako głównej drogi dojazdowej do innych osiedli.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomysły specjalistów od komunikacji miejskiej

   Zbyszek ZR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   Zgadzam się w zupełności z tą opinią Oczywiście Pan Prezydent Uszok musi wykazać się jak dba o losy Swoich wyborców z południowych dzielnic Katowic. Lepiej jest wywalić kilka tysięcy Euro na...rozwiń całość

   Zgadzam się w zupełności z tą opinią Oczywiście Pan Prezydent Uszok musi wykazać się jak dba o losy Swoich wyborców z południowych dzielnic Katowic. Lepiej jest wywalić kilka tysięcy Euro na przebudowę 200 metrów ulicy nie liczą si z losem kilku starszych emerytów.Niż znaleźć inne rozwiązanie które realni poprawiłoby komunikację w tej dzielnicy. Oczywiście Pan Prezydent ze Swoimi kolegami i koleżankami z Podlesia jak zwykle dba tylko o Swój interes.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w sprawie

   sasiadka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

   Witam serdecznie mieszkam na równoległej ulicy do Braci Wiechułów, zgłaszam błąd Braci Wiechułów nie leży w dzielnicy Piotrowice tylko Ochojec. Osiedle Odrodzenia to Piotrowice.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama