Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OFE czy ZUS? W OFE chce zostać mniej niż 1 proc. płacących składki emerytalne

Michał Wroński
OFE czy ZUS?
OFE czy ZUS? arc
OFE czy ZUS? Jeszcze niespełna dwa miesiące zostały nam na zadeklarowanie, że chcemy (o ile rzecz jasna chcemy), by część naszych składek emerytalnych trafiała do któregoś z otwartych funduszy emerytalnych. Kto tego nie zrobi, tego składki w całości "z automatu" pozostaną w dyspozycji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

OFE czy ZUS?

Deklaracje o pozostaniu w OFE przyjmowane są od początku kwietnia w lokalnych oddziałach ZUS. Sprawdziliśmy zatem, ile osób skorzystało z takiej możliwości. Okazało się, że do tej pory chęć pobierania emerytury z II filaru zgłosił w naszym regionie mniej niż 1 procent spośród tych osób, które odprowadzają składki emerytalne. Czy reszta uznała, że wyższą emeryturę zapewni ZUS, czy może zapomniała o sprawie? Przekonamy się pod koniec lipca.

CZYTAJ KONIECZNIE: OFE CZY ZUS:
ODPOWIEDŹ ZNAJDZIESZ W SERWISIE PIENIĄDZE DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Mają szlaban na reklamę. Mogą tylko informować

W piątek minie pół roku od przyjęcia przez Sejm zmian w systemie emerytalnym.Posłowie zdecydowali wówczas, że połowa naszych oszczędności zgromadzonych przez fundusze powinna trafić do ZUS-u, zaś przyszli emeryci dostaną możliwość wyboru, czy w ogóle chcą odprowadzać część swojej składki emerytalnej do OFE. Na jego dokonanie dostali cztery miesiące: od 1 kwietnia do 31 lipca.

Ponieważ towarzystwa emerytalne dostały kategoryczny zakaz reklamowania swojej oferty (za jego złamanie grożą wysokie kary finansowe, sięgające nawet 3 mln zł), więc mają znikome możliwości, by zachęcać obywateli do pozostania w II filarze.
- Mogą wysyłać listy do członków OFE z informacją o sytuacji, terminem składania wniosków oraz formularzem deklaracji. Mogą też umieścić stosowną informację na swojej stronie internetowej. Nie mogą natomiast do nikogo dzwonić ani prowadzić żadnego marketingu swojej oferty - wyjaśnia Marek Wilhelmi, rzecznik Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

W dwa miesiące spłynęło niespełna 16 tys. deklaracji

Innymi słowy, wokół sprawy panuje niemal kompletna cisza. W tej ciszy każdy z ubezpieczonych powinien, po gruntownym rozpatrzeniu wszystkich "za" i "przeciw", podjąć decyzję o złożeniu (bądź nieskładaniu) w ZUS-ie deklaracji, by część składki emerytalnej trafiła do OFE.

Na analizy wyników tego "głosowania" przyjdzie pewnie czas po 1 sierpnia. Już dziś natomiast, na półmetku okresu, w którym mamy prawo takie deklaracje składać, można pokazać, jakie jest zainteresowanie tematem. A jest ono - mówiąc bardzo eufemistycznie - niewielkie.
Wystarczy zresztą spojrzeć na liczby. W województwie śląskim ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym objętych jest 1,793 miliona osób (liczba ta obejmuje wszystkich, którzy odprowadzali składki emerytalne, choćby nawet obecnie nie pracowali bądź przebywali poza granicami Polski). Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie one zobligowane są do podjęcia wyboru w sprawie OFE - obowiązku tego nie mają ci, których od przejścia na emeryturę dzieli mniej niż 10 lat. Bez ryzyka pomyłki można jednak stwierdzić, że zdecydowaną większość z nich temat jednak dotyczy.

Ze wszystkich działających w naszym regionie oddziałów ZUS (w Chorzowie, Zabrzu, Sosnowcu, Rybniku, Bielsku-Białej i Częstochowie) otrzymaliśmy dane o tym, ile osób do końca maja złożyło deklarację o chęci pozostania w OFE. I tak: w Chorzowie (tutejszemu oddziałowi ZUS podlegają m.in. Katowice) takich osób było niespełna 3400, w Zabrzu ok. 2800, w Sosnowcu 2323, w Częstochowie nieco ponad 1900, w Bielsku-Białej 2141, zaś w Rybniku niespełna 3100. W sumie, w skali całego regionu, takie deklaracje złożyło niespełna 15,7 tysiąca osób.

To wiedzieć należy!

Kto może podjąć decyzję o pozostaniu (lub nie) w OFE?
Osoby już będące członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych;
Osoby, które w okresie od 1 lutego do 31 lipca zawrą umowę z którymś z OFE, jeżeli chcą, aby składka do OFE była przekazywana także od 1 lipca.

Gdzie można złożyć oświadczenie o chęci pozostania w OFE?
Osobiście w oddziałach ZUS;
Pocztą (oświadczenie można przesłać do każdej jednostki terenowej ZUS);
W formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Osoby, które się zalogują, mogą wypełnić oświadczenie i wysłać je przez internet. Ci, którzy logować się nie chcą, mogą je z pomocą PUE wypełnić, potem wydrukować;
W urzędomacie w jednej ze 157 wybranych placówek ZUS (ich wykaz znaleźć można na stronie www.zus.pl).

Czy podjęta decyzja jest już nieodwołalna?
Nie, można ją będzie zmienić, choć nie w dowolnym momencie. Będzie to można zrobić (co 4 lata, począwszy od 2016 r.) od 1 kwietnia do 31 lipca, otwierane będzie "okienko transferowe". Oprac. na podstawie materiałów ZUS


*Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera