Ikea kupi w Zabrzu 25 hektarów przy DTŚ za 22 mln zł. Ma tu...

  Ikea kupi w Zabrzu 25 hektarów przy DTŚ za 22 mln zł. Ma tu powstać centrum handlowe

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak wygląda Ikea Park Łódź. Podobnie ma wyglądać w Zabrzu
  1/4
  przejdź do galerii

  Tak wygląda Ikea Park Łódź. Podobnie ma wyglądać w Zabrzu ©ARC

  Będziemy mieli w aglomeracji drugi po Katowicach sklep IKEA? Wszystko na to wskazuje. Firma wygrała przetarg na zakup gruntów w Zabrzu. Ma tam powstać sklep IKEA i centrum handlowe.
  25-hektarowa działka tuż przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu, blisko granicy z Rudą Śląską, została wystawiona na przetarg. Rozstrzygnięto go wczoraj, a efekt wzbudził niemałe zainteresowanie. Okazało się bowiem, że ową działkę kupić chce Inter IKEA Centre Polska S.A., która wobec gruntów ma ambitne plany. Chce tu zbudować nie tylko nowy sklep, ale również połączone z nim centrum handlowe i 5-hektarowy park służący rekreacji i wypoczynkowi mieszkańców i klientów. Spółka wygrała we wspomnianym przetargu z ofertą 22 milionów złotych.

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ SKLEPU IKEA:
  IKEA W ZABRZU BUDUJE CENTRUM HANDLOWE. TAK MA WYGLĄDAĆ Z LOTU PTAKA


  - W tym miejscu powstać miałby sklep IKEA połączony z centrum handlowym, w którym powierzchnie będą przeznaczone na wynajem. Wspomniany teren rekreacyjny miałby być parkiem, miejscem wypoczynku. W planie zagospodarowania terenu uwzględniony jest właśnie taki udział terenów zielonych - mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

  Taki układ, gdzie sklep IKEA jest zintegrowany z galerią handlową, istnieje w Polsce tylko w Łodzi. Chodzi o centrum handlowe Port Łódź. Zabrzańska inwestycja ma być drugą tego typu w kraju. Wiemy jeszcze na pewno, że w pobliżu nowego centrum handlowego ma zostać przebudowany układ komunikacyjny. Jednak szczegóły całej inwestycji, jak duży będzie sklep, czy powstaną tu również np. magazyny i wreszcie: kiedy miałyby ruszyć prace - pozostają jeszcze niewiadomą.

  IKEA nie odsłania w tej chwili kart. Trudno się dziwić, wszak to dopiero zakończenie przetargu. Nie podpisano jeszcze nawet umowy.

  Ma to nastąpić na początku lipca, a gwarancją ma być 3,5 mln zł wadium, które już wpłaciła firma Inter IKEA Centre Polska S.A. 22 mln zł uzyskane za grunty przy DTŚ to najwyższa kwota transakcji za nieruchomość osiągnięta kiedykolwiek w Zabrzu.

  Porównywalna była jedynie sprzedaż działki pod Centrum Handlowe M1 w 1997 roku, która kosztowała ok. 19 mln. Teren, który kupiła IKEA to jednak w większości grunty pokopalniane i dlatego większość zysków ze sprzedaży zasili skarb państwa. W woj. śląskim jest tylko IKEA w Katowicach. Firma ma też grunt w Częstochowie.


  *Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama