Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał Konstytucyjny: Odpłatność za drugi kierunek studiów niezgodna z konstytucją [WIDEO]

PSZ
Małgorzata Genca
Nastąpił przełom w sprawie opłat za drugi kierunek studiów, który powinien spowodować ich zniesienie. Trybunał Konstytucyjny uznał, że że przepisy dotyczące tej odpłatności są niezgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie trzy lata temu złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Na uniwersytecie Śląskim w Katowicach obecnie na drugim kierunku studiuje 3372 studentów. Opłaty za drugi kierunek wahają się pomiędzy 1500 złotych a nawet 3000 złotych. Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opłat za drugi i kolejne kierunki studiów może spowodować, że na konta różnych uczelni przestaną wpływać pieniądze z tytułu czesnego. - Jest to świeży wyrok, czekamy na uzasadnienie oraz na przepisy wykonawcze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Według posiadanych przez mnie informacji, pierwsi studenci na Uniwersytecie Śląskim mieli zapłacić za swój drugi kierunek studiów dopiero w październiku, dlatego też najprawdopodobniej nie będzie sytuacji, w której musielibyśmy zwracać opłaty - powiedział nam na gorąco Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.

Opłaty za studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelniach publicznych wprowadzone zostały w październiku 2011 r. nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Przepisy te zakładają, że prawo do bezpłatnych studiów na drugim kierunku mają tylko te osoby, które uzyskają tam prawo do stypendium rektora. Jednak spełnienie kryteriów przyznawania stypendium nie oznacza zawsze, że można je pobierać, ponieważ inne przepisy ustawy mówią, że stypendium rektora można otrzymywać tylko na jednym kierunku studiów, więc jego zdobycie na drugim w praktyce oznacza tylko zwolnienie z czesnego.

Autorzy projektu ustawy uzasadniali w 2011 r., że studenci studiujący na kilku kierunkach, blokowali miejsca innym osobom (zwłaszcza pochodzącym ze środowisk o niższym kapitale kulturowym), które dotychczas musiały płacić za studia. Ówczesna minister nauki, Barbara Kudrycka wyszła z założenia, że prawo do bezpłatnych studiów na drugim kierunku powinni mieć tylko najlepsi.

Zdaniem posłów PiS wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek łamie m.in. zapisane w ustawie zasadniczej zasady sprawiedliwości społecznej. Jest również niezgodne z przepisem konstytucji, który mówi, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna, choć ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.

Wideo: TVN24/X-News
Czytając uzasadnienie sędzia sprawozdawca Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz przypomniała, że studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne. Zapisy dopuszczają od tej reguły pewne wyjątki, np. pobranie opłat w sytuacji "usług o charakterze ponadstandardowym lub nadzwyczajnym", "świadczeń uzupełniających, z których skorzystanie nie ma wpływu na spełnienie warunków ukończenia studiów lub uzyskane w ich trakcie wyniki" albo "sytuacji wyraźnie zawinionych przez studentów".

- Trybunał uznał, że "świadczenia określone w zaskarżonych regulacjach nie są »niektórymi usługami edukacyjnymi« w rozumieniu ustawy zasadniczej" - powiedziała sędzia sprawozdawca.

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz podkreślił dzisiaj, że wprawdzie konstytucja nadaje uczelniom publicznym prawo do pobierania opłat za niektóre usługi edukacyjne, ale ustawa nie daje uczelni możliwości wyboru – zobowiązuje uczelnie do pobierania opłat od studentów, którzy studiują na drugim kierunku, a którzy nie spełnią określonych warunków. Dlatego, według niego, opłaty za drugi kierunek studiów są sprzeczne z zapisami konstytucji.

Zdaniem Piotrowicza, przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym stawiają studenta "w sytuacji bardzo niejasnej i niepewnej". Wyjaśnił, że student będzie zwolniony z opłat, kiedy wyniki jego kształcenia pozwolą zaliczyć go do 10 proc. najlepszych studentów. Piotrowicz zaznaczał, że nawet jeśli student założy, że będzie się starał i że będzie się rzetelnie kształcił i nawet jeśli osiągnie dobre wyniki, nie zagwarantuje sobie zwolnienia z opłat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!