Ważne
  Trybunał Konstytucyjny: Odpłatność za drugi kierunek studiów...

  Trybunał Konstytucyjny: Odpłatność za drugi kierunek studiów niezgodna z konstytucją [WIDEO]

  PSZ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trybunał Konstytucyjny: Odpłatność za drugi kierunek studiów niezgodna z konstytucją [WIDEO]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Małgorzata Genca

  Nastąpił przełom w sprawie opłat za drugi kierunek studiów, który powinien spowodować ich zniesienie. Trybunał Konstytucyjny uznał, że że przepisy dotyczące tej odpłatności są niezgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie trzy lata temu złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
  Na uniwersytecie Śląskim w Katowicach obecnie na drugim kierunku studiuje 3372 studentów. Opłaty za drugi kierunek wahają się pomiędzy 1500 złotych a nawet 3000 złotych. Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opłat za drugi i kolejne kierunki studiów może spowodować, że na konta różnych uczelni przestaną wpływać pieniądze z tytułu czesnego. - Jest to świeży wyrok, czekamy na uzasadnienie oraz na przepisy wykonawcze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  Według posiadanych przez mnie informacji, pierwsi studenci na Uniwersytecie Śląskim mieli zapłacić za swój drugi kierunek studiów dopiero w październiku, dlatego też najprawdopodobniej nie będzie sytuacji, w której musielibyśmy zwracać opłaty - powiedział nam na gorąco Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.

  Opłaty za studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelniach publicznych wprowadzone zostały w październiku 2011 r. nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Przepisy te zakładają, że prawo do bezpłatnych studiów na drugim kierunku mają tylko te osoby, które uzyskają tam prawo do stypendium rektora. Jednak spełnienie kryteriów przyznawania stypendium nie oznacza zawsze, że można je pobierać, ponieważ inne przepisy ustawy mówią, że stypendium rektora można otrzymywać tylko na jednym kierunku studiów, więc jego zdobycie na drugim w praktyce oznacza tylko zwolnienie z czesnego.

  Autorzy projektu ustawy uzasadniali w 2011 r., że studenci studiujący na kilku kierunkach, blokowali miejsca innym osobom (zwłaszcza pochodzącym ze środowisk o niższym kapitale kulturowym), które dotychczas musiały płacić za studia. Ówczesna minister nauki, Barbara Kudrycka wyszła z założenia, że prawo do bezpłatnych studiów na drugim kierunku powinni mieć tylko najlepsi.

  Zdaniem posłów PiS wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek łamie m.in. zapisane w ustawie zasadniczej zasady sprawiedliwości społecznej. Jest również niezgodne z przepisem konstytucji, który mówi, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna, choć ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.


  Wideo: TVN24/X-News
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyniki przyszłych absolwentów podstawówek spadną o około 7%.

   6-latek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wyniki przyszłych absolwentów podstawówek spadną o około 7% >> http://www.iar.pl/aktualnosci/2014-06-04_Prognoza.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama