Kim są ludzie kojarzeni z Sosnowcem? Spowiedź Czerwonego...

  Kim są ludzie kojarzeni z Sosnowcem? Spowiedź Czerwonego Zagłębia

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Choć premierę zaplanowano na początek września, to spektakl można zobaczyć 20 i 21 czerwca na pokazach przedpremierowych
  1/2
  przejdź do galerii

  Choć premierę zaplanowano na początek września, to spektakl można zobaczyć 20 i 21 czerwca na pokazach przedpremierowych ©Arkadiusz Gola

  Kim są ludzie kojarzeni z Sosnowcem? Najczęściej to Jan Kiepura i Edward Gierek. Czy nowy spektakl Teatru Zagłębia obali mit I sekretarza?
  Czerwone Zagłębie to chyba najpopularniejsze określenie Zagłębia Dąbrowskiego. Kiedyś w Sosnowcu istniała nawet kopalnia o takiej nazwie. Choć geneza tego terminu jest o wiele dłuższa, używano go dla określenia matecznika wielu działaczy PZPR z Edwardem Gierkiem na czele. Do dziś partie lewicowe cieszą się tu sporą sympatią.

  Już niebawem "Czerwone Zagłębie" kojarzyć się będzie również z tytułem spektaklu Teatru Zagłębia. Scena ta po raz kolejny sięga po utwór, którego akcja jest osadzona właśnie tu. Po sukcesie "Korzeńca", opowiadającego o Sosnowcu sprzed I wojny światowej, zespół przygotowuje nowy spektakl. Właśnie o znamiennym tytule "Czerwone Zagłębie".
  Autorem sztuki jest Jarosław Jakubowski, reżyserują pochodzący ze Śląska Aleksandra Popławska i Marek Kalita. Cała trójka ma na koncie wystawioną na scenie warszawskiego Teatru IMKA sztukę "Generał" o generale Wojciechu Jaruzelskim.

  Tożsamość Zagłębiaka  Na pewno przeniknięcie do tożsamości Zagłębiaka dla człowieka z zewnątrz było trudne (autor pochodzi z Bydgoszczy - red.), ale pomogła mi w tym dyrekcja teatru. Jako człowiek z zewnątrz nie byłem niczym obciążony. Zebrałem sporo materiału, ale samo pisanie szło już szybko - mówi Jarosław Jakubowski.

  Jednymi z bohaterów sztuki są m.in. Josif Dżugaszwili, Józef Piłsudski, budowniczowie Huty Katowice oraz Pierwszy, którego trudno kojarzyć z inną osobą niż Edward Gierek.

  - Pierwsze skojarzenie z Czerwonym Zagłębiem to jednak epoka Gierka, a okazuje się, że to sprawa bardziej złożona. Czerwone Zagłębie dotyczy też wydarzeń z 1905 roku, chodzi o walki narodowowyzwoleńcze, walkę z caratem i przelaną za ojczyznę krew - mówi Marek Kalita.

  Fantazja o historii Zagłębia  Jak dodaje Aleksandra Popławska, sztuki nie należy jednak traktować jako dramat historyczny. - To bardziej fantazja na temat historii Zagłębia, w której zdarzenia fikcyjne mieszają się z rzeczywistością. Para reżyserów podkreśla, że praca w Sosnowcu to dla nich niesamowita przygoda. - Jesteśmy ze Śląska, mieszkaliśmy niedaleko, ale niewiele wiedzieliśmy o Zagłębiu. Głównie były to animozje zagłębiowsko-śląskie i oparte na nich kawały, zawsze zastanawialiśmy się, z czego one wynikają, jakie jest ich źródło, dzięki pracy w Sosnowcu możemy głębiej się zastanowić nad tym tematem. Kochamy Śląsk, ale jesteśmy otwarci na Zagłębie, ciekawi jego historii i ludzi, którzy stąd pochodzą - mówią.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super!

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Już się cieszę, na kolejne przedstawienie tego Zespołu. Teatr Zagłębie, moim zdaniem, aktualnie najlepsza scena w regionie - (zdanie ludzi nienawidzących Sosnowca dla zasady i z oberschlesien...rozwiń całość

   Już się cieszę, na kolejne przedstawienie tego Zespołu. Teatr Zagłębie, moim zdaniem, aktualnie najlepsza scena w regionie - (zdanie ludzi nienawidzących Sosnowca dla zasady i z oberschlesien obowiązku, mnie nie interesuję, ponieważ są to ludzie którzy raczej wolne dni spędzają na festynach, a nie w teatrze).zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Intelektualna elita sosnowca uczeszcza do teatru! Wasze cale zycie to TEATR groteski

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Post powyzej pelen kompleksow z nickiem wlacznie! Slazacy powiadasz na festynach???? Zaglebie dni wolne spedza w supermarketach ,co madrzejsi na Pogorii przy ladnej pogodzie. ROBACZKU hehe

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama