Ile mają poslowie? Policzyliśmy majątki posłów [RAPORT DZ]

  Ile mają poslowie? Policzyliśmy majątki posłów [RAPORT DZ]

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Waldemar Andzel z PiS zao-szczędził najwięcej - 719 tys. zł.
  1/8
  przejdź do galerii

  Waldemar Andzel z PiS zao-szczędził najwięcej - 719 tys. zł. ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Co kryje się w oświadczeniach majątkowych parlamentarzystów? Meble, monety, biżuteria... W gotówce najwięcej uzbierał Andzel. Chmielowski i Rozenek - w nieruchomościach
  Choć polscy posłowie mogą zazdrościć pensji swoim kolegom z Brukseli, majątki wielu z nich prezentują się równie okazale. A w skali regionalnej? Choć to śląscy parlamentarzyści powinni być znani z wzorowego szporowania, czyli po śląsku - oszczędzania, tym, który na koncie zgromadził najbardziej pokaźną sumę, jest... Zagłębiak.

  Dolary i euro  Kancelaria Sejmu właśnie opublikowała najnowsze oświadczenia majątkowe posłów.
  Jeśli chodzi o stan posiadania, regionalna reprezentacja przy Wiejskiej utrzymuje średnią krajową. Nie mamy multimilionerów pokroju Andrzeja Gut-Mostowego (PO) z Małopolski, który deklaruje 1,8 mln zł w gotówce, kolejne 2 mln w funduszu PKO BP, dom wart 1,3 mln oraz inne nieruchomości o łącznej wartości 29 mln zł. Ale - patrząc na zasobność samego portfela - całkiem godnie prezentują się Marek Balt z SLD (515 tys. zł oraz ponad 5 tys. zł w obcej walucie) oraz przedstawiciele Platformy Obywatelskiej: Andrzej Gałażewski (588 tys. zł i 2,3 tys. euro), Beata Małecka-Libera (458 tys. zł) oraz Jarosław Pięta (370 tys. zł).

  Obecność Zagłębiaków na tej liście nie jest przypadkowa: tym najsumienniej oszczędzającym jest Waldemar Andzel z PiS, który uzbierał 719 tys. zł w gotówce, prawie 20 tys. zł w funduszach inwestycyjnych oraz 2,2 tys. dolarów. Dla porównania, żadnych zaskórniaków nie zgromadzili Tomasz Głogowski, Elżbieta Pierzchała (PO) oraz byli ministrowie - Jerzy Polaczek (PiS) i Krystyna Szumilas (PO). Natomiast za wzór skrupulatności musi uchodzić Anna Nemś (PO) - oprócz 110 tys. zł, przyznała się do posiadania… 45 dolarów i 40 euro.

  Nieruchomości i... znaczki  Posłowie chętnie inwestują w nieruchomości - zdecydowana większość oprócz domu, posiada również przynajmniej jedno mieszkanie. W tej dziedzinie wyróżnia się m.in. Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu: jego dwa domy (130 i 80 m kw.), dwa mieszkania (61 i 50 m kw.) oraz dwie działki warte są w sumie prawie 1,7 mln zł. Wojciech Saługa (PO) zapisał w oświadczeniu dwa domy (179 i 152 m kw.), 36-metrowe mieszkanie oraz działki, które wycenił na blisko 1,2 mln zł.

  Posiadłość Borysa Budki z PO o powierzchni 291,4 m kw. warta jest 800 tys. zł, 165-metrowe mieszkanie - 580 tys. Bardziej imponujące liczby? Piotr Chmielowski z SLD: 340,9 m kw. (wartość: 1,4 mln zł). Chmielowski ma też 92-metrowy apartament wyceniany na 340 tys. zł i inne nieruchomości warte 100 tys. zł, ale naszą uwagę przykuła też kolekcja złotych i srebrnych monet (60 tys. zł) oraz znaczków pocztowych (15 tys. zł).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chciałbym się dowiedzieć ile naskładała Bieńkowska w tym

   LeonZawodowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   mroźnym klimacie czy n.p. Tomczykiewicz ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie rozumiem czemu maja służyć takie rankingi ?

   leming (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   przecież ci ludzie uczciwie pracują dla dobra Rzeczypospolitej !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama