Budżet obywatelski Chorzów 2014: znamy już wyniki głosowania...

  Budżet obywatelski Chorzów 2014: znamy już wyniki głosowania mieszkańców [LISTA PROJEKTÓW]

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budżet obywatelski Chorzów 2014: znamy już wyniki głosowania mieszkańców [LISTA PROJEKTÓW]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Kamila Rożnowska

  Znamy już wyniki tegorocznej edycji chorzowskiego budżetu obywatelskiego! W tym roku w głosowaniu wzięło udział dwa razy więcej chorzowian niż podczas zeszłorocznej, pierwszej edycji budżetu. Wśród zwycięskich propozycji znalazła się m.in budowa siłowni plenerowej czy zwiększenie ilości miejsc parkingowych.
  W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wzięło udział dwa razy więcej chorzowian niż w jego zeszłorocznej edycji. Mieszkańcy oddali łącznie ponad 21 tysięcy głosów, wypełniając ponad 4 tysiące ankiet. Najwięcej z nich zostało oddanych w Chorzowa Batorym, a najmniej w Chorzowie Starym. Chorzów Batory także był liderem w głosowaniu drogą elektroniczą - wysłano stamtąd 782 ankiety, natomiast najwięcej głosów do tradycyjnych urn trafiło w części Cwajka - 537.

  Mieszkańcy zdecydowali, że w poszczególnych częściach miasta w tym roku zostaną zrealizowane:

  - w części Cwajka: wybrukowanie placu w okolicy kościoła św. Barbary, budowa miejsc do parkowania samochodów dla osób niepełnosprawnych

  - w Chorzowie Batorym: budowa miejsc do parkowania w okolicy ulicy Długiej, Jubileuszowej, Racławickiej, Gagarina, Granicznej, Kaliny, Kochłowickiej

  - w Chorzowie II: Remont drogi między garażami / ulica Sztygarska

  - w Klimzowcu: Budowa siłowni plenerowej

  - w Centrum: Budowa mini ronda na skrzyżowaniu Kościuszki - Parkowa

  - w Maciejkowicach: Modernizacja boiska trawiastego przy ulicy Społecznej

  - w Chorzowie Starym: Budowa siłowni plenerowej

  Przypomnijmy, że Chorzów został podzielony w tym roku na siedem części, a każda z nich miała do podziału po 300 tys. zł - w sumie w puli budżetu obywatelskiego 2014 znalazło się 2 mln 100 tys. zł. Pojawiały się jednak głosy, żeby kolejne budżety obywatelskie uzależniały rozdział kwot pieniężnych od liczby mieszkańców danej części miasta. Prezydent Andrzej Kotala zapowiedział, że w przyszłym roku najprawdopodobniej Chorzów Batory zostanie podzielony na dwa obszary. - Tym samym zwiększona zostanie liczba projektów i możliwość ich realizacji blisko miejsca zamieszkania chorzowian - mówił Kotala.

  Realizacja zwycięskich inwestycji ruszy jeszcze w tym roku. Rozpoczęcie prac uzależnione jest teraz od przeprowadzenia procedur przetargowych.

  Budżet obywatelski to również sygnał dla rządzących odnośnie oczekiwań mieszkańców miasta dotyczących planów inwestycyjnych. - Każdy pomysł, który znalazł się na drugim, trzecim czy czwartym miejscu jest dla nas sygnałem, że być może w roku następnym znajdą się środki na ich realizację już w ramach normalnego budżetu - zapowiedział prezydent Andrzej Kotala.

  Budżet obywatelski staje się coraz bardziej popularną formą włączenia mieszkańców w proces decydowania odnośnie nowych inwestycji realizowanych w danym mieście. Został wprowadzony m.in w Katowicach czy Jaworznie, gdzie do 30 czerwca mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje zadań do budżetów obywatelskich na 2015 rok.  *Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama