Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarna skrzynka w kopalni, jak bat na kombinatorów

Aldona Minorczyk-Cichy
Czarna skrzynka z napisem AZPR to centralka, do której spływają informacje.Te informacje będą za pomocą specjalnego urządzenia raz na miesiąc zbierane  przez   pracowników WUG-u  i porównywane z danymi z urządzeń kopalnianych.  Ma zewnętrzny zasilacz (czarne pudełko  po lewej). Umożliwia on działanie urządzenia przez 12 godzin.Sześć podobnych  zewnętrznie czujników mierzy m.in. temperaturę, wilgotność, stężenie metanu, tlenu, dwutlenku węgla, tlenku węgla, a także siarkowodoru w podziemnej atmosferze.Odczyt następuje co sekundę. Dane przekazywane są do centralki.  Niebieskie urządzenie  na dole po lewej stronie to czujnik do badania przepływu powietrza. Dane przekazywane przez  czujniki do centralki są kodowane, aby je odczytać trzeba koniecznie znać hasło. Nie  ma  możliwości zafałszowania, czy manipulowania danymi. Można je potem za to odtwarzać m.in. w postaci wykresów, porównywać. Urządzenie jest odporne na wybuchy  (najwyższa kategoria zabezpieczenia) oraz na zanieczyszczenia, których pod ziemią nie brakuje. Można je w miarę potrzeby rozbudowywać . Będzie montowane w kopalnicah w miejscach szczególnego zagrożenia. W miarę potrzeb demontowane i przenoszone w inne miejsca. Tak może się stać na przykład po zaprzestaniu eksploatacji danej ściany.
Czarna skrzynka z napisem AZPR to centralka, do której spływają informacje.Te informacje będą za pomocą specjalnego urządzenia raz na miesiąc zbierane przez pracowników WUG-u i porównywane z danymi z urządzeń kopalnianych. Ma zewnętrzny zasilacz (czarne pudełko po lewej). Umożliwia on działanie urządzenia przez 12 godzin.Sześć podobnych zewnętrznie czujników mierzy m.in. temperaturę, wilgotność, stężenie metanu, tlenu, dwutlenku węgla, tlenku węgla, a także siarkowodoru w podziemnej atmosferze.Odczyt następuje co sekundę. Dane przekazywane są do centralki. Niebieskie urządzenie na dole po lewej stronie to czujnik do badania przepływu powietrza. Dane przekazywane przez czujniki do centralki są kodowane, aby je odczytać trzeba koniecznie znać hasło. Nie ma możliwości zafałszowania, czy manipulowania danymi. Można je potem za to odtwarzać m.in. w postaci wykresów, porównywać. Urządzenie jest odporne na wybuchy (najwyższa kategoria zabezpieczenia) oraz na zanieczyszczenia, których pod ziemią nie brakuje. Można je w miarę potrzeby rozbudowywać . Będzie montowane w kopalnicah w miejscach szczególnego zagrożenia. W miarę potrzeb demontowane i przenoszone w inne miejsca. Tak może się stać na przykład po zaprzestaniu eksploatacji danej ściany. Arkadiusz Ławrywianiec
Do największych tragedii w kopalniach doszło dlatego, że zawiedli ludzie. Teraz dyscyplinować ich będzie AZPR za 2 mln zł

AZPR, czyli Automatyczny Zespół Rejestracyjno Pomiarowy został wczoraj zaprezentowany w Wyższym Urzędzie Górniczym. Jedyny na świecie, innowacyjny - takie określenia padały pod jego adresem. Czym jest? To "czarna skrzynka", taka jak w samolocie. Rejestruje m.in. temperaturę, wilgotność, stężenie metanu, tlenku węgla, dwutlenku węgla, tlenu raz prędkość przepływu powietrza. Jest odporna na wybuch.

- Takich urządzeń dotychczas nie było w żadnej kopalni na świecie. Jeżeli spełnią pokładane w nich nadzieje Polska będzie pionierem w moni-toringu zagrożeń w górnictwie podziemnym przez organy nadzoru górniczego - mówi Mirosław Koziura, wiceprezes WUG-u.

Urządzenie składa się m.in. z siedmiu czujników. Badają one podziemne zagrożenia, zbierają o nich informacje, które następnie przekazują do "czarnej skrzynki", czyli centralki. Ta dodatkowo wyposażona jest w zewnętrzny zasilacz. Po odcięciu dopływu prądu jest dzięki niemu w stanie działać jeszcze przez 12 godzin. Dane trzeba odczytać raz w miesiącu za pomocą specjalnego modułu i po podaniu hasła.

- System jest w pełni autonomiczny. Dane są szyfrowane - wyjaśniał podczas prezentacji urządzenia Grzegorz Konieczny z Sevitelu.

Po co to wszystko skoro w kopalniach są urządzenia pomiarowe? Po katastrofie w Halembie w 2006 roku i późniejszej w Wujku-Śląsk jasnym się stało, że w kopalniach nagminnie łamane jest prawo. Na dodatek ich pracownicy niestety nie wyciągają wniosków z tragedii, powielają błędy. Trzeba ich sprawdzać, by nie doszło do kolejnej tragedii.

- AZPR to jeden z elementów dyscyplinowania służb kopalnianych, bo wiemy że bywały nierzetelne. Zdarzało się ukrywanie czujników metanowych, "krosowanie" ich, uszkadzanie linii dostarczających powietrze. 5-6 lat temu nie byliśmy w stanie wyposażyć zagrożonych obszarów w kopalniach w żadne swoje urządzenia. . Postanowiliśmy się doposażyć, aby monitorować przedsiębiorców - mówi Piotr Litwa, b. prezes WUG-u, obecny wojewoda śląski i pomysłodawca AZPR-u.

Wykonanie urządzenia, a tak naprawdę wymyślenie go, zaprojektowanie i skonstruowanie powierzono specjalistom z firm ITI EMAG i Sevitel. Łatwo nie było. Kosztowało to ponad 2 mln zł. Zapłacił NFOŚiGW.

- Urządzenia trafią do czterech kopalń węgla kamiennego w województwie śląskim oraz jedno do KGHM Polska Miedź - informuje prezes Koziura.

Miejsc zagrożonych metanem, pożarami jest w naszych kopalniach znacznie więcej. Jeśli nowatorskie urządzenia się sprawdzą, wyprodukowane zostaną kolejne.


*Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!