Ponad 370 drużyn piłkarskich z województwa śląskiego zagra 8...

  Ponad 370 drużyn piłkarskich z województwa śląskiego zagra 8 czerwca dla kobiet

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przeszło 370 drużyn złożonych z profesjonalnych zawodników, ale też starszych i młodszych fanów piłki nożnej wybiegnie już w niedzielę, 8 czerwca, na boiska w województwie śląskim. Rozegrają niemal 190 Wielkich Meczów w blisko 130 miejscowościach w regionie, m.in. w Częstochowie, Chorzowie i Gliwicach w ramach ogólnopolskiej inicjatywy sportowej II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej.
  Będą grać nie tylko dla zabawy i sportowej satysfakcji, ale też dla zdrowia kobiet. W tym roku wydarzeniu towarzyszy bowiem społeczna akcja „Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi” realizowana wspólnie z Federacją Stowarzyszeń Amazonki. W Śląskiem podczas piłkarskich zmagań zarówno kobietom, jak i mężczyznom rozdawane będą „Różowe Kartki”. Mają one zachęcać panie do wykonania badań pozwalających na wczesne wykrycie nowotworu piersi, a jednocześnie angażować panów w profilaktykę tej choroby.
  Honorowymi patronami II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej zostali Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki, Bartosz Arłukowicz, Minister Zdrowia oraz Polski Związek Piłki Nożnej. Patronat nad wydarzeniem objęły też Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

  - Choć drugi Dzień Przyjaciół Piłki Nożnej na dobre rozpocznie się dopiero w weekend,ponad 760 meczów, czyli przeszło dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Ogromna w tym zasługa 25 tysięcy Amazonek, które tak licznie wsparły tę inicjatywę. Satysfakcja jest tym większa, że przyświeca nam szczytny cel. Zapraszamy więc wszystkich do wspólnej zabawy. Będziemy grać również w województwie śląskim, jeszcze raz przywołując piękne sportowe emocje, które towarzyszyły nam podczas rozpoczęcia UEFA EURO 2012. Ale co najważniejsze, będziemy grać dla kobiet. Chcemy namawiać je do dbania o zdrowie i wykonywania badań pozwalających w porę wykryć raka piersi, bo w ten sposób możemy wspólnie wygrać życie wielu z nich - mówi Krzysztof Bąk, prezes Fundacji Piłka jest Piękna.

  Na stronie www.przyjacielepilki.pl dostępna jest mapa, która pozwala sprawdzić, gdzie w danym województwie odbędą się Wielkie Mecze. Cały czas też można dodawać nowe spotkania, wypełniając formularz informacyjny i podając drużynę oraz miejsce gry. W niedzielę, 8 czerwca, na boiskach w całej Polsce Amazonki pierwszym gwizdkiem dadzą sygnał do gry o zdrowie kobiet. Wspólnie z kibicami i piłkarzami w ramach akcji „Razem wygrywamy z Rakiem Piersi” wręczać będą też „Różowe Kartki”, by angażować mężczyzn w profilaktykę tej choroby i zachęcać panie do zgłaszania się na badania mammograficzne jeszcze przed Piłkarskimi Mistrzostwami Świata w Brazylii. Ponadto, „Różowe Kartki” będą rozdawane również wirtualnie. Od 9 czerwca do 14 lipca będzie można przekazywać je elektronicznie, by o akcji dowiedziało się jak najwięcej osób.

  - W ten weekend głośno zabrzmi pierwszy gwizdek, którym Amazonki rozpoczną Wielkie Mecze. Chcemy w ten sposób pokazać kobietom w całym kraju, że rak piersi to nie wyrok, bo wykryty w porę jest przecież uleczalny. Dlatego warto w kółko przypominać o tym, jak ważna jest profilaktyka tej choroby. Tym bardziej, że jest jeszcze naprawdę wiele do zrobienia, bo w zeszłym roku półtora miliona kobiet nie zgłosiło się na badania pozwalające na wczesne rozpoznanie tego nowotworu. W niedzielę więc wyjdziemy na boiska w każdym zakątku Polski, również w województwie śląskim i wspólnie ze wszystkimi przyjaciółmi piłki nożnej pokażemy rakowi piersi „Różową Kartkę” – zapowiada Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, ambasadorka społecznej akcji „Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi”.

  Oprócz Krystyny Wechmann ambasadorami akcji „Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi” są Łucja Bielec, założycielka i prezes Fundacji „SOS Życie”, Elżbieta Radziszewska, Poseł na Sejm RP, a także znani dziennikarze Iwona Schymalla, Paulina Czarnota-Bojarska oraz Tomasz Kammel. Ambasadorami II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej są z kolei Ewa Pajor, polska piłkarka, Przemek Świercz, kapitan reprezentacji Amp Futbol Polska i Krzysztof Golonka, mistrz świata w Trikach Piłkarskich z 2011 roku. Wśród wielu znanych postaci, które wspierają akcję znajdują się m.in. premier Donald Tusk, Zbigniew Boniek, Michał Listkiewicz, Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Przemysław Tytoń, Damien Perquis, Dorota Zawadzka, a także Dariusz Dziekanowski.

  Akcję w województwie śląskim poparli m.in. Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej; Damian Bartyla, prezydent Bytomia; Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic; Jacek Guzy, prezydent Siemianowic Śląskich; Edward Lasok, prezydent Mysłowic; Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca; Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, a także posłowie Waldemar Andzel i Jarosław Pięta.

  Pomysłodawcą i koordynatorem II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej jest Fundacja Piłka jest Piękna. Akcja „Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi” organizowana jest wspólnie z Federacją Stowarzyszeń „Amazonki”.


  *Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama