Kolorowe bloki na śląskich osiedlach: ładne czy nie?

  Kolorowe bloki na śląskich osiedlach: ładne czy nie?

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kolorowe bloki na śląskich osiedlach: ładne czy nie?
  1/2
  przejdź do galerii
  Podobno o gustach się nie dyskutuje, jednak patrząc na kolorowe elewacje odnawianych bloków na śląskich osiedlach, trudno oprzeć się wrażeniu, że w kwestii estetyki naszych osiedli dyskusja jest potrzebna.
  Architekci biją na alarm, ale ich głos rzadko brany jest pod uwagę, bo spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty dokonujące remontów, nie mają obowiązku korzystania z konsultacji architekta czy plastyka. I tak w Bieruniu Nowym wykańczane są ostatnie budynki. Kolory? Łososiowy, żółty, pomarańczowy. Jak przyznaje Grażyna Kubica ze Spółdzielni Mieszkaniowej "Hono-rata" w Bieruniu, kolor elewacji omawiany był głównie z mieszkańcami.


  - Proponujemy zawsze stonowane kolory, ale niczego nie narzucamy. To mieszkańcy muszą się zgodzić - tłumaczy.
  Jednak projekty budowlane zatwierdzają również powiaty, ale te, jak przekonują urzędnicy, mają związane ręce. - Prawo budowlane nie reguluje zagadnień związanych z kolorystyką elewacji budynków, dlatego też starosta nie ma podstawy prawnej do ingerowania w zaproponowane przez właściciela budynku rozwiązania - mówi Krzysztof Kosteczko z Wydziału Budownictwa i Architektury Starostwa Powiatowego w Bieruniu. - Ograniczenia w tym zakresie mogą wynikać tylko i wyłącznie z przepisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - dodaje. A tych, zwłaszcza na osiedlach, brakuje.

  Dlatego, zdaniem architektów, wyjścia są dwa. - Naród jest jeszcze trochę nieokrzesany i tego się szybko nie zmieni, konieczna jest edukacja i to od najmłodszych lat. Doraźnym rozwiązaniem będzie natomiast wprowadzenie odpowiednich regulacji - mówi Robert Konieczny, katowicki architekt. - Żeby kolory były określane przez plastyków, architektów, ludzi, którzy mają jakieś wyczucie - dodaje.

  Podobnego zdania jest Joanna Tymkiewicz z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. - Są miasta mające plany miejscowe, w których istnieją zapisy określające ramy kolorystyczne dla projektów ścian zewnętrznych. Wyznaczają je architekci i urbaniści, którzy stoją w ten sposób na straży estetyki miast - tłumaczy.

  Zabrze: Hitem są kolory bloków Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Paleta barw jest tu bardzo szeroka: od soczystej zieleni, przez niebieski, fioletowy, bordowy, po odcienie pomarańczowego i żółty. Na jednym z bloków przy ul. Curie-Skłodowskiej nałożono aż osiem kolorów!

  Katowice: Siedziba Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego to budynek, który nie sposób przeoczyć. Pomalowany został na trzy odcienie zieleni, a w okolicy dominują albo stare kamienice, albo budynki bardzo nowoczesne, jak biurowiec GTC, Sąd Okręgowy, czy Biblioteka Śląska.

  Lędziny: Na osiedlu PKP przy ul. Długosza modernizację bloków przeprowadzono kilka lat temu. Każdy blok został pomalowany w innym kolorze, m.in. na łososiowy, turkusowy, niebieski, ceglany.


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawy kolor

   Edward (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pamiętaj też o estetyce - każdy dach kiedyś się zestarzeje, a wtedy polecam produkty firmy BekerFarb którymi pomalujemy dach, elewacją a nawet kostkę brukową! Efekt takiego odświeżenia zapiera dech...rozwiń całość

   Pamiętaj też o estetyce - każdy dach kiedyś się zestarzeje, a wtedy polecam produkty firmy BekerFarb którymi pomalujemy dach, elewacją a nawet kostkę brukową! Efekt takiego odświeżenia zapiera dech w piersi :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jeden z powodów, dla których wyprowadziłem się z Zabrza

   Ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ta obrzydliwa pstrokacizna bloków po "termomodernizacjach" to jeden z powodów, dla których wyprowadziłem się z Zabrza. Inny powód to koszmarny stan dróg.
   To miasto przypomina trochę poprzednią...rozwiń całość

   Ta obrzydliwa pstrokacizna bloków po "termomodernizacjach" to jeden z powodów, dla których wyprowadziłem się z Zabrza. Inny powód to koszmarny stan dróg.
   To miasto przypomina trochę poprzednią epokę. Generalnie syf i wiele spraw się sypie, ale mamy sztandarową (schrzanioną jak na razie) inwestycję - stadion i trochę kolorowej farby, żeby odwrócić uwagę od pozostałych zaniedbań.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I macie Mańkę Szulik kościelną aktywistkę...

   GoldAdler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   miłośniczkę wiejskich odpustów hehehehe

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama