Ważne
  Bielska straż pożarna ma już 150 lat [ZDJĘCIA]

  Bielska straż pożarna ma już 150 lat [ZDJĘCIA]

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bielska straż pożarna ma już 150 lat [ZDJĘCIA]
  1/37
  przejdź do galerii
  W Bielsku-Białej przez trzy dni trwały obchody 150-lecia straży pożarnej w Bielsku-Białej. W niedzielę zakończyły się defiladą, odznaczeniami i festynem strażackim na placu Ratuszowym.
  Historia bielskiej straży pożarnej sięga wprawdzie stycznia 1863 roku, ale to 9 sierpnia 1864 przyjmuje się oficjalnie za początek straży pożarnej w Bielsku i Białej. W styczniu 1863 roku na walnym zebraniu bielskiego związku gimnastycznego Turnverein uchwalono, by w porozumieniu z władzami Bielska i Białej założyć towarzystwo ochotniczej straży pożarnej (Freiwillige Feuerwehr). Powodem były częste pożary wybuchające w obiektach przemysłowych, zwłaszcza włókienniczych, zagrażające całemu miastu oraz wzorce działań przeciwpożarowych płynące z innych miast cesarstwa austriackiego.

  W efekcie za zgodą burmistrza Bielska Karla Sennewaldta i burmistrza Białej Antona Samescha na zebraniu Turnvereinu 14 października 1863 roku powołano stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej. Nad całością organizacji mieli czuwać prezes OSP Adolf Riedel i trener gimnastyczny, a zarazem fabrykant mydła Julius Roth.

  Jednak po pierwszych niepowodzeniach podczas akcji pożarowych latem 1864 roku władze Bielska chciały rozwiązać OSP. Konieczne były radykalne zmiany w organizacji, które uchwalono na zebraniu dnia 9 sierpnia 1864 roku. Wówczas to powstała Bielsko-Bialska Ochotnicza Straż Pożarna (Bielitz-Bialaer Freiwillige Feuerwehr), na której czele stanął komendant Karl Bisswanger- dyrektor fabryki maszyn Josephy'ego. I właśnie ta data jest odtąd uznana za początek istnienia organizacji pożarniczej na terenie Bielska i Białej.

  Bielsko-Bialska Ochotnicza Straż Pożarna dała początek obecnym jednostkom straży pożarnej w Bielsku-Białej, które mogą uchodzić w ten sposób za jedne ze starszych w południowej Polsce. Od początku istnienia Bielsko-Bialska OSP obejmowała swoim działaniem oba odrębne wówczas miasta. Początkowo liczyła 84 członków, w większości Niemców, a jej skład wchodzili mieszczanie, rzemieślnicy, ludzie wolnych zawodów, a nawet przemysłowcy. Służbę w jednostce traktowano jako honorową.

  Z okazji obchodów 150-lecia straży pożarnej w Bielsku-Białej przez trzy dni w różnych miejscach miasta można było napotkać akcenty związane ze strażakami - pokazy OSP w centrach handlowych, występy orkiestr dętych działających przy OSP i inne. Ale kulminacją był niedzielne obchody - w kościele Opatrzności Bożej w Białej odprawiona została msza w intencji strażaków, a po niej, na placu Ratuszowym, odbyła się ceremonia połączona z wręczeniem odznaczeń państwowych i wyróżnień oraz defiladą pododdziałów.

  Po niej rozpoczął się festyn strażacki, na którym było wiele atrakcji m.in. pokaz samochodów bojowych, pokazy w wykonaniu strażaków oraz innych służb ratowniczych, prezentacja samolotów pożarniczych Dromader, które przeleciały nad placem Ratuszowym.


  *Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziwne mieli nazwiska ci Podbeskidzianie Malopolscy

   Malkontent z Podwędzanej Krakowskiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To na pewno piszecie o straży pożarnej z Bielska-Białej ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   historia

   ryszard.parka

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   zna przypadki fobii narodowych. ustalmy: Bielsko i Biała, mimo, ze lezały po dwóch stronach niewielkiej rzeki, potrafiły współpracować. Z uwagi na własny interes, a nie na podziały...rozwiń całość

   zna przypadki fobii narodowych. ustalmy: Bielsko i Biała, mimo, ze lezały po dwóch stronach niewielkiej rzeki, potrafiły współpracować. Z uwagi na własny interes, a nie na podziały śląsko-małopolskie czy prusko-austriackie. skoro się pali - trzeba gasić, a nie zerkać, czy to dom ślązaka, czy krakusa. zwłaszcza, że pożar lubi przenosić się z wiatrem. zwłaszcza w zwartej miejskiej zabudowiezwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   "mogą uchodzić w ten sposób za jedne ze starszych w południowej Polsce"

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   jakiej Polsce??
   pewnie pierwsza kolej w Polsce to był odcinek Breslau-Ohlau
   bo dziś jest Wrocław -oława???

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama