Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele niepotrzebni. Nie ma pracy dla nauczycieli. Nie wrócą do szkół po wakacjach

Paweł Pawlik
Naucycielka w szkole
Naucycielka w szkole Marcin Oliva Soto
Zasada jest niestety prosta. Nie ma dzieci w szkołach - nie ma pracy dla nauczycieli. Jednak tragiczna sytuacja na nauczycielskim rynku pracy nie zniechęca młodych do studiowania kierunków z przygotowaniem pedagogicznym. Po studiach zasilają tabele statystyczne bezrobocia w urzędach pracy.

Od września na bruk

Początek nowego i koniec obecnego roku szkolnego zawsze jest nerwowy i to nie tylko dla uczniów. Dla wielu nauczycieli oznacza zwolnienia, dla innych zmniejszenie etatu, a dla jeszcze innych koniec terminowego kontraktu, po którym nie usłyszą nawet "do widzenia", bo umowa po prostu wygaśnie z końcem wakacji. Związek Nauczycielstwa Polskiego w całym kraju zbiera informacje na temat planowanych ruchów kadrowych. Pierwsze spływające dane nie napawają optymizmem. Tak jest zresztą już od kilku lat.

- W ramach ankiety dotyczącej skutków ruchu służbowego zebraliśmy informacje z 56 oddziałów ZNP z terenu województwa śląskiego spośród 125 wszystkich. Według tych zestawień od nowego roku szkolnego zniknie 370 etatów - mówi Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP.

Cięcia będą dotyczyły blisko 400 osób. Wśród nich 117 przejdzie na emeryturę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Dużym zagrożeniem jest zmiana warunków zatrudnienia, co w praktyce oznacza zmniejszenie wymiaru zatrudnienia lub zatrudnianie na umowy na czas określony. Problem zmniejszenia etatu dotyczy bowiem aż 885 osób. To jednak nie koniec. Liczby, które już teraz mrożą krew w żyłach środowiska pedagogów, dotyczą bowiem tylko 44 proc. placówek oświatowych. We wrześniu można więc spodziewać się liczb znacznie większych.

- Ostateczny obraz zatrudnienia będzie widoczny dopiero 1 września. Dyrektorzy będą mogli zdecydować o ewentualnym wycofaniu wypowiedzenia po zakończeniu naboru i określeniu ostatecznej liczby dzieci w placówce - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, sekretarz śląskiego ZNP.

Kontrakt wygasł

Jak podaje Kuratorium Oświaty w Katowicach, w 2009 roku liczba nauczycieli w województwie wynosiła 91 511 osób. W roku 2012 spadła o tysiąc osób, a w trakcie ostatniego podsumowania liczba ta wzrosła o ponad 600 osób i wynosiła 91 102.
Skąd więc ciągłe bicie na alarm o malejącej liczbie etatów w oświacie? Niestety dane zgromadzone na koniec ubiegłego roku szkolnego przez śląskie Kuratorium Oświaty, nie oddają w pełni skali problemu, bo nie rozgraniczają niepełnych etatów i nauczycieli zatrudnionych na czas określony.
- Liczba nie wskazuje jednoznacznie, ile etatów ubywa. Dane nie wykazują niepełnych etatów i ruchów kadrowych, które często w dobrej wierze są realizowane przez dyrektorów szkół, jednak zaciemniają obraz statystyk - mówi Anna Wietrzyk, rzecznik Kuratorium Oświaty w Katowicach. - 31 sierpnia ubiegłego roku zostało rozwiązanych 926 umów o pracę, a statystyka jest na plus - dodaje.
Wskaźnikiem jeszcze trudniejszym do oszacowania jest liczba nauczycieli zatrudnionych na umowy na czas określony, których stosunek pracy wygaśnie ostatniego dnia sierpnia i którym nie wręcza się nawet wypowiedzeń. Takie osoby dostają kontrakt na rok i są na ciągłym "wylocie". W takiej sytuacji trudno mówić o pewnej przyszłości i snuciu planów, również tych zawodowych.

Bezrobotni nauczyciele

Nikt już nie ma wątpliwości, że nauczyciel nie jest zawodem gwarantującym stałe i spokojne zatrudnienie. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy, wśród zarejestrowanych, poszukujących pracy jest ponad 3 tys. nauczycieli. Na koniec 2013 roku zarejestrowanych było m.in. 1049 pedagogów szkolnych, 478 nauczycieli języka angielskiego, 463 nauczycieli wychowania fizycznego, 354 polonistów i 122 matematyków.

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego liczba ta będzie rosła. Koniec roku szkolnego to kolejne cięcia i zamykanie szkół. W województwie śląskim zniknie 51 placówek. Większość z nich to szkoły zawodowe zamykane w wyniku reformy oświatowej. Wśród nich są też dwa gimnazja i siedem liceów ogólnokształcących, które znikną z powodu niżu demograficznego.

Szczęśliwców, którym nie zostaną wręczone wypowiedzenia, czekać może np. zmniejszenie etatu, co w praktyce i tak oznaczać będzie konieczność szukania innego albo dodatkowego zajęcia.

Fakty

  • Stan kadr w oświacie województwa śląskiego. Dane szczegółowe na 31 sierpnia 2013 roku
  • Liczba nauczycieli w województwie śląskim ogółem, z którymi 31 sierpnia 2013 roku został rozwiązany stosunek pracy, wynosiła 926.
  • Wśród tej liczby 278 nauczycieli przeszło na emeryturę.
  • 411, to liczba nauczycieli, z którymi dyrektorzy szkół lub placówek publicznych rozwiązali stosunek pracy na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela, czyli w przypadku likwidacji szkoły lub zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudnienie.
  • Liczba nauczycieli, z którymi dyrektor szkoły lub placówki publicznej rozwiązał stosunek pracy na podstawie art. 23 Karty Nauczyciela, czyli na wniosek nauczyciela, to 199 osób.
  • 1 września 2013 roku urlop dla poratowania zdrowia został udzielony 201 nauczycielom.
  • Statystyka dotycząca nauczycieli w woj. śląskim nie oddaje problemów kadrowych, z jakimi walczą szkoły w Śląskiem. Według danych z Systemu Informacji Oświatowej ponad 15 tys. nauczycieli w Śląskiem jest zatrudnionych jedynie na część etatu.

Liczba czynnych zawodowo nauczycieli w województwie śląskim według Kuratorium Oświaty w Katowicach:
2013 rok: 91.102
2012 rok: 90.513
2011 rok: 91.976
2010 rok: 91.571
2009 rok: 91.511.


*Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!