Nauczyciele niepotrzebni. Nie ma pracy dla nauczycieli. Nie...

  Nauczyciele niepotrzebni. Nie ma pracy dla nauczycieli. Nie wrócą do szkół po wakacjach

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Naucycielka w szkole
  1/2
  przejdź do galerii

  Naucycielka w szkole ©Marcin Oliva Soto

  Zasada jest niestety prosta. Nie ma dzieci w szkołach - nie ma pracy dla nauczycieli. Jednak tragiczna sytuacja na nauczycielskim rynku pracy nie zniechęca młodych do studiowania kierunków z przygotowaniem pedagogicznym. Po studiach zasilają tabele statystyczne bezrobocia w urzędach pracy.

  Od września na bruk


  Początek nowego i koniec obecnego roku szkolnego zawsze jest nerwowy i to nie tylko dla uczniów. Dla wielu nauczycieli oznacza zwolnienia, dla innych zmniejszenie etatu, a dla jeszcze innych koniec terminowego kontraktu, po którym nie usłyszą nawet "do widzenia", bo umowa po prostu wygaśnie z końcem wakacji. Związek Nauczycielstwa Polskiego w całym kraju zbiera informacje na temat planowanych ruchów kadrowych. Pierwsze spływające dane nie napawają optymizmem. Tak jest zresztą już od kilku lat.

  - W ramach ankiety dotyczącej skutków ruchu służbowego zebraliśmy informacje z 56 oddziałów ZNP z terenu województwa śląskiego spośród 125 wszystkich. Według tych zestawień od nowego roku szkolnego zniknie 370 etatów - mówi Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP.

  Cięcia będą dotyczyły blisko 400 osób. Wśród nich 117 przejdzie na emeryturę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Dużym zagrożeniem jest zmiana warunków zatrudnienia, co w praktyce oznacza zmniejszenie wymiaru zatrudnienia lub zatrudnianie na umowy na czas określony. Problem zmniejszenia etatu dotyczy bowiem aż 885 osób. To jednak nie koniec. Liczby, które już teraz mrożą krew w żyłach środowiska pedagogów, dotyczą bowiem tylko 44 proc. placówek oświatowych. We wrześniu można więc spodziewać się liczb znacznie większych.

  - Ostateczny obraz zatrudnienia będzie widoczny dopiero 1 września. Dyrektorzy będą mogli zdecydować o ewentualnym wycofaniu wypowiedzenia po zakończeniu naboru i określeniu ostatecznej liczby dzieci w placówce - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, sekretarz śląskiego ZNP.

  Kontrakt wygasł


  Jak podaje Kuratorium Oświaty w Katowicach, w 2009 roku liczba nauczycieli w województwie wynosiła 91 511 osób. W roku 2012 spadła o tysiąc osób, a w trakcie ostatniego podsumowania liczba ta wzrosła o ponad 600 osób i wynosiła 91 102.
  Skąd więc ciągłe bicie na alarm o malejącej liczbie etatów w oświacie? Niestety dane zgromadzone na koniec ubiegłego roku szkolnego przez śląskie Kuratorium Oświaty, nie oddają w pełni skali problemu, bo nie rozgraniczają niepełnych etatów i nauczycieli zatrudnionych na czas określony.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   owo

   klimczak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   hd

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie jestem złośliwy lecz patrząc na kondycję intelektualną polskiego

   Pan z religii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   społeczeństwa oraz jego "elyty" śmiało mogę pokusić się o stwierdzenie,że z tymi nauczycielami daleko nie zajedziecie...
   Ps. Pozdrowienia dla lekarzy katolickich : P

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama