Częstochowa: nowy mural, czyli Wieża Babel w alei

  Częstochowa: nowy mural, czyli Wieża Babel w alei

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wizualizacja muralu, który powstanie w alei NMP
  1/2
  przejdź do galerii

  Wizualizacja muralu, który powstanie w alei NMP ©arc UM w Częstochowie

  W alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie powstanie gigantyczny mural.
  Jeszcze tym tygodniu, w bramie, w alei Najświętszej Maryi Panny 65 będzie gotowy mural Oko Cyklopa, autorstwa Jacka Sztuki, a już w wakacje na ścianie budynku, na rogu al. NMP i ul. Dąbrowskiego 1 zobaczymy Wieżę Babel, według projektu Tomasza Sętowskiego. Al. NMP będzie więc miała dwa murale - od mitologii greckiej po Biblię. A to jeszcze nie koniec, zapowiada Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta w Częstochowie.


  - Chcemy stworzyć swego rodzaju galerię sztuki w al. Najświętszej Maryi Panny - mówi Aleksander Wierny. - Planujemy kolejne murale, ale także rzeźby, instalacje.Murale często stają się symbolami nowoczesności miast. W Nowym Jorku, Kopenhadze, Berlinie urastają niemal do rangi artystycznych wizytówek. Lokowane w Polsce zyskują coraz większą popularność i pełnią rozmaite funkcje, od dekoracyjnych przez ideowe aż do reklamowych - dodaje Aleksander Wierny.

  Mural Tomasza Sętowskiego to będzie ogromne malowidło, na ścianie szczytowej, ośmiopiętrowego budynku, w którym mieści się m.in. Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater. Artysta podkreśla, że temat fresku przyszedł mu na myśl już wtedy, gdy pokazano mu ścianę, na której ma powstać mural. Artysta oddał projekt miastu za darmo. Już wizualizacja projektu dzieła, który można oglądać w OPK robi wrażenie. Jest tak dużo szczegółów, że to będzie tytaniczna praca. Nie na siły jednego człowieka, jak przy budowie wieży Babel. Tomasz Sętowski wykona pewne detale. Jak mówi nie siedzi w technice spray'u. Malował obrazy na ścianach, ale klasyczną metodą fresku. Resztę projektu namalują, prawdopodobnie syn malarza Mikołaj oraz Tadeusz Kiedrzynek i Marek Laskowski. Oni też malowali mural, według projektu Tomasza Sętowskiego na ścianie budynku przy ulicy Szyma-nowskiego, w pobliżu al. NMP. Tomasz Sętowski jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Polsce i na świecie częstochowskich artystów. Jego obrazy sprzedawane są w najlepszych krajowych i zagranicznych galeriach. Aby mógł powstać mural konieczne była zgoda wspólnoty mieszkaniowej bloku przy Dąbrowskiego 1 (większość budynku zajmują lokatorzy) oraz konserwatora zabytków, bo chociaż nie jest to obiekt zabytkowy to znajduje się w strefie ochronnej konserwatora.

  I wspólnota, i konserwator zgodę wydali. Wkrótce przy ścianie budynku staną rusztowania, na których będą pracować twórcy. Kiedy już zostanie zrealizowany projekt galerii sztuki w al. NMP turysta, pielgrzym przejdzie szlakiem murali, rzeźb, instalacji do Teatru Rzeźb Balansujących Jerzego Kędziory, który powstanie na Starym Rynku.

  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo