Wypożyczalnie rowerów w woj. śląskim. Miejski rower to dla...

  Wypożyczalnie rowerów w woj. śląskim. Miejski rower to dla nas wciąż marzenie

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Metropolitalny system wypożyczalni miejskich rowerów? Może doczekamy się go w przyszłym roku. Na razie rower wypożyczyć możemy w nielicznych miejscach,
  1/2
  przejdź do galerii

  Metropolitalny system wypożyczalni miejskich rowerów? Może doczekamy się go w przyszłym roku. Na razie rower wypożyczyć możemy w nielicznych miejscach, na przykład w Parku Śląskim ©Marzena Bugała-Azarko

  W całym kraju coraz więcej jest wypożyczalni miejskich jednośladów. A my? Zostaliśmy w tyle. Najbliżej uruchomienia takiego systemu jest Bielsko-Biała. Jak tylko powtórzy przetarg.
  Katowice dzieli od Białegostoku niemal pół tysiąca kilometrów. Dystans między tymi miastami można zobrazować także w innej skali - w stolicy liczącego niewiele ponad milion mieszkańców Podlasia od kilku dni działa wypożyczalnia rowerów miejskich oferująca 300 jednośladów, zaś w stolicy 4,5-milionowego województwa śląskiego mamy "protezę" takiego systemu wyposażoną raptem w 30 rowerów. W pozostałych miastach aglomeracji pod tym względem nie jest zresztą wcale lepiej.


  Miejskie rowery miały jeździć już trzy lata temu


  O stworzeniu sieci wypożyczalni miejskich rowerów w aglomeracji mówi się od lat. Ba, już raz można było nawet usłyszeć konkretną datę uruchomienia takiego systemu - we wrześniu 2011 roku. W 18 miastach Śląska i Zagłębia uruchomionych miało zostać 700 punktów, w których byłyby wypożyczalnie rowerów. Szybko jednak okazało się, że ambitne plany władz Górnośląskiego Związku Metropolitalnego mają się nijak do rzeczywistości, zwłaszcza tej związanej z finansowaniem przedsięwzięcia.

  Mimo wszystko pomysł nie trafił do kosza. W ciągu najbliższych tygodni władze Związku mają otrzymać zleconą jeszcze w ubiegłym roku koncepcję stworzenia metropolitalnego systemu wypożyczalni.

  - Koncepcja ma uwzględniać zarówno budowę wypożyczalni i zakup rowerów, jak też zagospodarowanie już istniejących ścieżek rowerowych oraz wytyczenie nowych - informuje Dawid Kostempski, przewodniczący GZM, a zarazem prezydent Świętochłowic. Jak dodaje, system będzie praktyczny - stacje mają znajdować się przy restauracjach, obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych, a przy tym umożliwiać również przechowywanie jednośladów. Czy koncepcja zostanie jednak przyjęta przez władze miast tworzących GZM? To się okaże się po wrześniowym zgromadzeniu Związku, które ma być poświęcone właśnie "polityce rowerowej". Jak wyjaśnia Dawid Kostempski, do realizacji tego przedsięwzięcia nie jest konieczna jednomyślność, ale bez zgody niektórych miast projekt nie ma racji bytu.

  - Kolejnym krokiem będzie znalezienie formuły finansowania tego projektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to miejski rower w aglomeracji pojawi się w roku 2015 - zapowiada Kostempski.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koleś, który parkuje na miejscu

   rt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   dla niepełnosprawnych, żeby nie musiał daleko chodzić, bierze się za rowery. Buahaha
   http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,14679697,Samochod_prezydenta_na_kopercie_dla_niepelnosprawnych.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama