Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypożyczalnie rowerów w woj. śląskim. Miejski rower to dla nas wciąż marzenie

Michał Wroński
Metropolitalny system wypożyczalni miejskich rowerów? Może doczekamy się go w przyszłym roku. Na razie rower wypożyczyć możemy w nielicznych miejscach, na przykład w Parku Śląskim
Metropolitalny system wypożyczalni miejskich rowerów? Może doczekamy się go w przyszłym roku. Na razie rower wypożyczyć możemy w nielicznych miejscach, na przykład w Parku Śląskim Marzena Bugała-Azarko
W całym kraju coraz więcej jest wypożyczalni miejskich jednośladów. A my? Zostaliśmy w tyle. Najbliżej uruchomienia takiego systemu jest Bielsko-Biała. Jak tylko powtórzy przetarg.

Katowice dzieli od Białegostoku niemal pół tysiąca kilometrów. Dystans między tymi miastami można zobrazować także w innej skali - w stolicy liczącego niewiele ponad milion mieszkańców Podlasia od kilku dni działa wypożyczalnia rowerów miejskich oferująca 300 jednośladów, zaś w stolicy 4,5-milionowego województwa śląskiego mamy "protezę" takiego systemu wyposażoną raptem w 30 rowerów. W pozostałych miastach aglomeracji pod tym względem nie jest zresztą wcale lepiej.

Miejskie rowery miały jeździć już trzy lata temu

O stworzeniu sieci wypożyczalni miejskich rowerów w aglomeracji mówi się od lat. Ba, już raz można było nawet usłyszeć konkretną datę uruchomienia takiego systemu - we wrześniu 2011 roku. W 18 miastach Śląska i Zagłębia uruchomionych miało zostać 700 punktów, w których byłyby wypożyczalnie rowerów. Szybko jednak okazało się, że ambitne plany władz Górnośląskiego Związku Metropolitalnego mają się nijak do rzeczywistości, zwłaszcza tej związanej z finansowaniem przedsięwzięcia.

Mimo wszystko pomysł nie trafił do kosza. W ciągu najbliższych tygodni władze Związku mają otrzymać zleconą jeszcze w ubiegłym roku koncepcję stworzenia metropolitalnego systemu wypożyczalni.

- Koncepcja ma uwzględniać zarówno budowę wypożyczalni i zakup rowerów, jak też zagospodarowanie już istniejących ścieżek rowerowych oraz wytyczenie nowych - informuje Dawid Kostempski, przewodniczący GZM, a zarazem prezydent Świętochłowic. Jak dodaje, system będzie praktyczny - stacje mają znajdować się przy restauracjach, obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych, a przy tym umożliwiać również przechowywanie jednośladów. Czy koncepcja zostanie jednak przyjęta przez władze miast tworzących GZM? To się okaże się po wrześniowym zgromadzeniu Związku, które ma być poświęcone właśnie "polityce rowerowej". Jak wyjaśnia Dawid Kostempski, do realizacji tego przedsięwzięcia nie jest konieczna jednomyślność, ale bez zgody niektórych miast projekt nie ma racji bytu.

- Kolejnym krokiem będzie znalezienie formuły finansowania tego projektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to miejski rower w aglomeracji pojawi się w roku 2015 - zapowiada Kostempski.

Wypożyczalnia czynna... w godzinach pracy

Póki co w miastach aglomeracji oferta dla miłośników dwóch kółek przygotowywana jest w myśl zasady "każdy sobie rzepkę skrobie". W Katowicach Miasto Ogrodów oferuje 30 rowerów, które można wypożyczyć w Dolinie Trzech Stawów, przy dworcu PKP i na ul. Stanisława, zaś w Chorzowie jednoślady można wypożyczyć w Parku Śląskim.

Sporym poczuciem humoru wykazali się urzędnicy w Rybniku. Tam rower można wypożyczyć w starostwie powiatowym. Rzecz jasna w godzinach pracy starostwa, czyli wtedy, gdy większość potencjalnych chętnych przebywa w szkole, bądź w pracy - w weekendy natomiast można jedynie "pocałować klamkę". Jednoślady mają być dostępniejsze, kiedy w starym dworcu kolejowym w Suminie powstanie centrum rowerowe. Jeszcze niedawno powody do radości mieli rowerzyści w Bielsku-Białej. Wiosną miała tam zostać uruchomiona sieć 12 stacji, wyposażonych w 120 jednośladów.

- Ze względu na odwołanie jednej ze startujących w przetargu firm musieliśmy ogłosić go raz jeszcze - tłumaczy Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego magistratu.

***

Pierwsza miejska wypożyczalnia rowerów powstała w połowie lat 60. XX wieku w Amsterdamie. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był działacz społeczny Luud Schimmelpen-nink. Wraz ze znajomymi zebrał kilkaset rowerów, pomalował na biało i rozstawił w różnych punktach miasta. Obecnie wypożyczalnie miejskich rowerów funkcjonują w 165 krajach świata. Jednak z największych jest w chińskim Hangzhou, gdzie mieszkańcy mają do dyspozycji ok. 60 tysięcy jednośladów.
W Polsce pierwsza miejska wypożyczalnia rowerów rozpoczęła działalność wiosną roku 2009 w Krakowie.
Znaczną część pieniądzy na realizację tego przedsięwzięcia dała Unia Europejska. Początkowo krakowianie mieli do dyspozycji 100 rowerów, w następnych latach ta liczba systematycznie rosła i dziś pod Wawelem skorzystać można z 270 miejskich jednośladów. Śladem Krakowa w następnych latach poszły: Rzeszów, Wrocław, Warszawa, Opole, Poznań, Sopot, zaś w ciągu ostatnich kilku tygodni do tej listy dołączyły Toruń oraz Białystok. Coraz bliżej uruchomienia wypożyczalni miejskich jednośladów jest także Łódź (niedawno miasto rozpisało przetarg na obsługę systemu) oraz Szczecin (umowę podpisano na początku maja, rowery mają się pojawić w sierpniu).


*\

Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014

*2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!*Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wypożyczalnie rowerów w woj. śląskim. Miejski rower to dla nas wciąż marzenie - Dziennik Zachodni