Mieczysław Suder laureatem konkursu miłośników rock and...

  Mieczysław Suder laureatem konkursu miłośników rock and rolla

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bigbitowcy są nieufni. Jeśli wyczują komercję, trzymają się od takiego delikwenta z daleka - mówi Mieczysław Suder. Został laureatem konkursu Wspomnienia Miłośników Rock and Rolla. O oldboju ze Skoczowa pisze Jacek Drost
  Mieczysław Suder w swoim rockandrollowym królestwie. - To całe moje życie - mówi oldboj ze Skoczowa

  Mieczysław Suder w swoim rockandrollowym królestwie. - To całe moje życie - mówi oldboj ze Skoczowa ©fot. Jacek drost

  Mieczysław Suder, dziarski 64-latek z siwawym wąsem, w dżinsach i czarnej koszulce z napisem Skaldowie krząta się po swoim rockandrollowym królestwie. Jego królestwo liczy kilkadziesiąt metrów kwadratowych, nieduże mieszkanko w jednym z bloków przy ul. Objazdowej w Skoczowie. Na dobrą sprawę trudno tu gdziekolwiek postawić stopę, bo wszędzie leżą skarby pana Mieczysława - setki płyt, mnóstwo taśm magnetofonowych z godzinami muzyki rockandrollowej i sporo wszelkiej maści sprzętu do odtwarzania muzyki. Wyjątkowa w skali kraju kolekcja.

  - Rock and roll to całe moje życie. Pasja! A pasja to coś więcej niż hobby - mówi pan Mieczysław, wyraźnie akcentując słowa pasja oraz rock and roll.

  W pokoju unosi się zapach ka-wy. Na tapczanie porozkładane ostatnie trofea pana Mieczysława, m.in. marmurowa gitarka i dyplomy. Zdobył je podczas ogólnopolskiego konkursu Wspomnienia Miłośników Rock and Rolla, którego druga edycja pod hasłem Ocalić od zapomnienia odbyła się w Sopocie.

  Skoczowianin posłał na nią pracę o żartobliwym tytule Krakowski (i nie tylko) bigbitowy alfabet lat 60. Oldboja ze Skoczowa. Zrobiła na jury pod przewodnictwem znanego dziennikarza muzycznego Piotra Metza ogromne wrażenie. Szacowna komisja zdecydowała przyznać dwie równorzędne pierwsze nagrody. Jedną zgarnął Suder, drugą - Gabriel Oleszek z Gdańska za wspomnienie o so-pockim Non Stopie.

  - Ten mój alfabet to 50 lat mojej pracy - podkreśla oldboj ze Skoczowa.

  Rock and roll przypływa z marynarzami  Kraków. Połowa lat 50. Kiedy kilkuletni pan Mieczysław goni z chłopakami z krakowskiego Kazimierza za piłką, marynarze zaczynają przywozić do Polski z Wielkiej Brytanii i USA pierwsze płyty z rock and rollem. Rytmiczna muzyka z prostymi tekstami nieśmiało przedziera się do radia. Małemu panu Mietkowi owe żywe kawałki zaczęły wpadać w ucho, kiedy rodzice puszczali w krakowskim mieszkaniu legendarny już odbiornik marki Pionier.

  - Pamiętam dokładnie, kiedy rock and roll zaistniał w mojej świadomości. Było lato 1960 roku. Miałem wtedy 14 lat. Z grupą koleżanek i kolegów wybraliśmy się do letniego kina. Fajna sprawa - ekran osłonięty przed deszczem, krzesła postawione tu i tam. Puścili film The Tommy Steele Story, u nas wyświetlany pod tytułem W rytmie rock and rolla. To było jak uderzenie pioruna. Ta perkusja, te gitary. Opanował mnie bakcyl rock and rolla - wspomina Suder.

  Miał to szczęście, iż wychowywał się w Krakowie, który - oprócz Wybrzeża - był w tam-tych czasach jedną z kolebek rock and rolla, zwanego u nas bigbitem, bo nazwa rock and roll nie bardzo pasowała PRL-owskim decydentom. W Krakowie Suder zetknął się z ludźmi, którzy później wiele znaczyli w polskim big-bicie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żegnaj Mieciu

   wierny KRAKUS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 8

   Właśnie dzisiaj dostałem wiadomość, że Mieciu zmarł.
   Panie Boże dlaczego?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...jaki Suder???

   jorguś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 25

   ...ludzie ,co łoni za gupoty godajom....przeca to Boguś SMOLYŃ...jo je pewny...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama