Wiceprezydent Zabrza aresztowany za łapówki

  Wiceprezydent Zabrza aresztowany za łapówki

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Były wiceprezydent Zabrza Jerzy W.

  Były wiceprezydent Zabrza Jerzy W. ©Mikołaj Suchan

  Po raz kolejny w ciągu ostatnich tygodni mamy do czynienia z aferą łapówkarską wśród najwyższych urzędników w Zabrzu. Tym razem Jerzy W., zabrzański radny SLD i były wiceprezydent Zabrza, został zatrzymany przez śląskich policjantów z wydziału ds. walki z korupcją.
  Były wiceprezydent Zabrza Jerzy W.

  Były wiceprezydent Zabrza Jerzy W. ©Mikołaj Suchan

  Jest podejrzany o korupcję, płatną protekcję oraz składanie fałszywych oświadczeń majątkowych. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gliwicach W. został wczoraj tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 10 lat więzienia.

  Jerzy W. został zatrzymany w czwartek po południu. W tym samym czasie funkcjonariusze zatrzymali dwie inne związane z tą sprawą osoby.

  - Przedstawiliśmy panu W. trzy zarzuty - mówi prok.
  Michał Szułczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. - Pierwszy zarzut dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie tysiąca złotych, drugi obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w kwocie 800 tysięcy złotych w zamian za podjęcie pewnych działań dla jednego z konsorcjów. Trzeci zarzut to zatajenie informacji w oświadczeniach majątkowych - wylicza prok. Szułczyńki.

  Jak ustalili śledczy, 57-letni W. miał przyjąć w sumie 800 tysięcy złotych łapówek od dwóch biznesmenów - Wojciecha N. i Bartłomieja L. - również zatrzymanych w tej sprawie. W zamian za to, W. jako wiceprezydent Zabrza miał się zgodzić na niekorzystną dla miasta zamianę gruntów oraz ustawić przetarg tak, aby wygrała go firma N. i L.

  O co chodzi? W. za tysiąc złotych łapówki miał się zgodzić na to, aby zabrzański gangster Krystian F. oddał miastu swoją działkę. W zamian zaś F. dostał znacznie więcej wartą parcelę. Drugi zarzut dotyczy ustawionego przetargu na dzierżawę pokopalnianej hałdy. Wygrała go firma N. i L., ponieważ - zdaniem śledczych - obiecali oni W. prowizję z handlu zalegającym na hałdzie kruszywem, wykorzystywanym m.in. przy budowie dróg. Jerzy W. miał za to otrzymać w sumie 800 tysięcy złotych. Biznesmenom N. i L. grożą trzy lata za kratkami.

  Jerzy W. to jeden z czołowych polityków w Zabrzu. Jest liderem lewicy w tym mieście i wiceszefem śląskiego SLD.

  W. jest również wiceprzewodniczącym ogólnopolskiego sądu partyjnego. W latach 2002-2006, gdy prezydentem Zabrza był oskarżony o zabójstwo biznesmena Lecha Frydrychowskiego Jerzy G., W. był jego zastępcą. Tajemnicą poliszynela było, że tak naprawdę rządził Zabrzem W., a G. pozostawał w jego cieniu. Od 2006 roku Jerzy W. zasiada w Radziej Miejskiej w Zabrzu. Znany jest z ciętych ripost i kwiecistych wypowiedzi na sali sesyjnej. Cztery lata temu bezskutecznie ubiegał się o fotel prezydenta miasta.
  W tegorocznych wyborach na prezydenta Zabrza miał wystartować, ale w ostatniej chwili się wycofał. Ostatecznie lewica nie wystawiła nikogo. Poparła Małgorzatę Mańkę-Szulik.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Korupcja

   Ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   Najwyższy czas wzmóc kontrole nad ludzmi, którzy piastując władzę nie służą ludziom, tylko robią interesy na dużą skalę. W Zabrzu trzeba poszukać dokładniej, to nie jedno się .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do DIEGO

   niehanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   piszesz, że hanysy to złodzieje. Za moment jakiś zaangażowany antyDiego napisze, że gorole to złodzieje. Korzystając z tej logiki ja stawiam tezę DIEGO TO GŁUPEK

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawiedliwość po latach

   yano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Pan W. w swej bezczelności gonił po sądach dziennikarzy właśnie za to, że napisali o jego przekrętach, tych samych o które oskarża go teraz prokuratura. Niektórzy, zostali skazani i musieli nawet...rozwiń całość

   Pan W. w swej bezczelności gonił po sądach dziennikarzy właśnie za to, że napisali o jego przekrętach, tych samych o które oskarża go teraz prokuratura. Niektórzy, zostali skazani i musieli nawet przepraszać na łamach gazet pana W. Kto teraz przeprosi dziennikarzy? Może sąd?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe

   paulek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   cytat "Przedstawiliśmy panu W. trzy zarzuty". Jeżeli jest aresztowany to jak panu W.? Może szanownemu Panu Byłemu Wice W. Albo Pan albo aresztowany W. albo czegoś nie rozumię

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aresztowany wice

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   za samą buźkę 4 lat się należy, widać że gość miał duże potrzeby !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzech wice w Katowicach

   hanysek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   w Katowicach mamy trzech wiceprezydentów , po co i ile to kosztuje nas, bo pensjeich nie wynoszą średniej krajowej......tworzenie stanowisk dla kolesiów czy zdolnych inaczej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hanysy to złodzieje

   Diego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   nie dość że hanys to jeszcze złodziej

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama