Ważne
  Dziś koncert Nine Inch Nails w Spodku. 10 piosenek NIN,...

  Dziś koncert Nine Inch Nails w Spodku. 10 piosenek NIN, które znać musisz

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś koncert Nine Inch Nails w Spodku. 10 piosenek NIN, które znać musisz
  1/6
  przejdź do galerii

  ©www.nin.com

  Mówią o nim: wizjoner, geniusz, heretyk, skandalista, muzyczny despota... Dziś wieczorem Trent Reznor, twórca i lider grupy Nine Inch Nails, zagra w Spodku jedyny koncert w Polsce. Z przymrużeniem oka można rzec, że musi istnieć jakaś ukryta więź, która po tylu latach ściągnęła go akurat na Śląsk. Dlaczego to wielkie wydarzenie muzyczne?
  ZOBACZ TAKŻE:
  Nine Inch Nails w Katowicach. Koncert w Spodku [ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH]


  Choćby dlatego, że Reznor, od ćwierć wieku niepodzielnie rządzący w Nine Inch Nails to jedna z najważniejszych, najbardziej wpływowych, masowo oddziałujących postaci w muzyce rockowej ostatnich dwóch dekad.
  To on zdefiniował industrialnego rocka, to on spowodował, że ludzie zrozumieli w końcu, o chodzi w muzyce komponowanej dźwiękami maszyn. Maszyn! Jeszcze raz, pół żartem-pół serio: Ślązacy przez dziesięciolecia wygrywali nieświadome uwertury fedrując, walcując, wprawiając w ruch przenośniki zgrzebłowe, maszyny parowe czy wyciągniki szybowe. To Reznor usłyszał w przemysłowej kakofonii melodię, nadto nadał tej melodii swoją własną skandalizującą, niepokojącą formę. David Bowie, jeden z głównych inspiratorów Nine Inch Nails, napisał kiedyś o Trencie: "Wziął nietzscheańskie zdanie 'Bóg nie żyje' i dołożył do niego rytm nocnego klubu oraz hipnotyczną melodię".

  Czytaj również:
  Nine Inch Nails w Spodku. Koncert w Katowicach już dziś
  Nine Inch Nails w Katowicach 10.06.2014

  Dla jednych miarą sukcesu i znaczenia NIN będzie ponad 30 milionów sprzedanych płyt, dla innych Oskar za ścieżkę dźwiękową do filmu "The Social Network" potwierdzający, jak uniwersalnym muzykiem jest Reznor. Prawda jest też taka, że Trent to trochę rockowy heros w dawnym stylu - kreator, idol (czy raczej anty-idol) tworzący w nimbie tajemniczości, płynący pod prąd pomiędzy popkulturowymi kłodami zdolnymi jedynie do dryfowania z biegiem rzeki. Opowiadający przy tym historie, opisujący świat słowami, których nam wszystkim często brakuje.
  Wybrałem 10 utworów Nine Inch Nails, które moim zdaniem warto znać, z zastrzeżeniem, że ta lista mogłaby równie dobrze liczyć 50 pozycji.

  1. "March Of The Pigs" - bodaj "Kerrang!" napisał kiedyś, że ta piosenka to kwintesencja NIN: niepokojąca, rozdarta między niepohamowaną agresją i hipnotyczną, delikatną melodią. W sumie prawda.  2. "Hurt" - utwór, o którym sam Reznor żartował, że ukradł mu go Johnny Cash. Wersja oryginalna jakby mniej nostalgiczna, bardziej depresyjna.


  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nails nr1

   Nana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Reptile, closer, wish, head like a hole - to majstersztyki sa. W koncu w PL super

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Świetna lista

   TR!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   March of the pigs - I love IT!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIN

   NIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   NIN

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama