Ważne
  Kąpieliska i baseny w woj. śląskim: Kąpieliska nie są...

  Kąpieliska i baseny w woj. śląskim: Kąpieliska nie są bezpieczne?

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W tym sezonie w województwie śląskim utonęło już pięć osób. Często lekceważymy obowiązujące na kąpieliskach zakazy, na dodatek do pracy ratowników sporo
  1/2
  przejdź do galerii

  W tym sezonie w województwie śląskim utonęło już pięć osób. Często lekceważymy obowiązujące na kąpieliskach zakazy, na dodatek do pracy ratowników sporo zastrzeżeń mieli kontrolerzy ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Nawet pod okiem ratowników powinniśmy zachować ostrożność nad wodą. Szczególnie że ratownicy nie zawsze wszystko widzą.
  Kąpielisk, aquaparków i basenów w województwie śląskim przybywa, a tegoroczne lato będzie rozpieszczało słońcem, więc można spodziewać się tłumów przy każdym zbiorniku z wodą. Tłumów, których kontrola będzie wymagała wielu wyszkolonych, wyposażonych w odpowiedni sprzęt i umiejętności ratowników. Tych jednak, jak się okazuje, niestety brakuje.

  Prowokacja przyniosła rezultaty. Niepokojące


  Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej wraz z Cywilnym Biurem Śledczym postanowiły przeegzaminować ratowników wodnych z blisko 70 kąpielisk w całym kraju.

  Kontrolerzy dotarli również do województwa śląskiego, gdzie - posługując się prowokacją i udając tonących - sprawdzili, jak zareagują ratownicy na pływalniach w Tarnowskich Górach i Katowicach.

  Jak ratownicy zareagowali na topielca? Przerażające, ale we wszystkich przypadkach nikt nawet nie zauważył, że ktoś przez kilkadziesiąt sekund przebywa na dnie basenu! Na szczęście wszystko zostało nagrane na wideo i teraz służy między innymi przy szkoleniach.

  - Współpracujący z nami specjaliści symulowali utonięcia tuż obok ratowników. Utonięcia były zarówno "ciche", jak i "głośne". W stu procentach bez reakcji ratowników. Nikt nie zareagował - alarmuje Zbigniew Heliński z Cywilnego Biura Śledczego, któremu sprawa jest szczególnie bliska, bo jak przyznaje, sam kiedyś się topił.

  Jak tłumaczą organizatorzy, wodne prowokacje nie mają służyć wskazaniu palcem winnych. W ten sposób chcą uświadamiać, jakie postawy muszą cechować ratowników, szczególnie, że niedawno przecież rozpoczęty sezon wodny już przyniósł pierwsze ofiary. Od początku maja w województwie śląskim utonęło już pięć osób.

  Trzy na cztery przypadki to "ciche" utonięcia

  W Śląskiem jest ok. 5,5 tys. czynnych ratowników. Wśród nich ustawowe wymogi do pełnienia służby nad wodą spełnia ok. 1,3 tys. osób. Reszta, jeśli jest zatrudniona, pełni (przynajmniej formalnie) funkcję pomocnika ratownika. - Spełnienie formalnych wymagań to m.in. posiadanie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Oznacza także zainwestowanie kilku tysięcy złotych i odnawianie kursu co 3 lata. Biorąc pod uwagę perspektywę zarobków, które kształtują się w granicach 1500 zł za ponad 300 godzin pracy miesięcznie, staje się to zwyczajnie nieopłacalne - mówi Wiktor Zajączkowski, prezes Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

  W ubiegłym sezonie w akwenach w województwie śląskim utonęło 26 osób. - Nasycenie wodą na Śląsku jest bliskie temu na Pojezierzu Mazurskim. Gdy jest upał, ludzie, szczególnie dzieci, wchodzą wszędzie, gdzie jest mokro - mówi Wiktor Zajączkowski, podkreślając, że w ubiegłym roku, spośród wszystkich tragedii, tylko trzy miały miejsce "pod okiem" ratownika.
  Według specjalistów, same założenia związane z pracą ratowników wodnych hołdują przekonaniom, które obowiązywały pół wieku temu. Zdaniem Iwony Michniewicz, prezes Ratownictwa Wodnego RP, ratownik nie może czekać na nieszczęście, ale musi ciągle obserwować wodę, a nawet dno, wyprzedzając nieszczęśliwe wypadki.

  - Tonący nie macha rękami, często też nie wydaje żadnych dźwięków. Trudno krzyczeć, gdy skupiamy się na łapaniu powietrza. Nikogo nie przygotowano na to, jak tonięcie wygląda naprawdę - mówi Michniewicz.

  Z tą opinią zgadza się Zajączkowski. - Tylko 25 proc. przypadków to sytuacje, kiedy topiąca się osoba zwraca na siebie uwagę. Trzy na cztery przypadki to "ciche" utonięcia - dodaje.

  Pogoda

  Po upalnym początku tygodnia czeka nas stopniowe obniżenie temperatury, któremu towarzyszyć będą gwałtowne burze w całym województwie.

  Dziś jeszcze słonecznie i bardzo ciepło. W cieniu temperatura może sięgać 30 st. C. W Katowicach, Mysłowicach, Sosnowcu, Bielsku-Białej i Bytomiu termometry wskażą 28-30 stopni.

  Pamiętajmy, że zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do poparzeń, odwodnienia organizmu, a w najgorszym przypadku nawet do udaru słonecznego. Warto mieć ze sobą odpowiednie nakrycie głowy i butelkę wody. Miłośnicy opalania powinni wyposażyć się w krem z filtrem.

  Od czwartku bardzo ciepło, ale bez upałów, bo słońce zasłonią chmury. Można spodziewać się przelotnych, ale gwałtownych burz nad całym województwem i towarzyszących im silnych podmuchów wiatru. Termometry wskażą w najcieplejszych miejscach 25 st. C.

  W piątek ciepło i bezchmurnie. Od Częstochowy po Bielsko ok. 20 - 22 st. C.

  W weekend pogoda znacznie się pogorszy. Miejscami temperatura może spaść poniżej 20 st. C. W sobotę przelotne opady na południowych krańcach województwa. W niedzielę padać będzie już nad całym regionem.


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nas proszę podać

   Cywilne Biuro Śledcze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nas proszę podać i do CBA i ABW i FBI. To były prowokacje dziennikarskie. Społecznie uzasadnione bo pokazały duże nieprawidłowości. Już przynoszą efekt, plaże będą lepiej zabezpieczone. Swoje...rozwiń całość

   Nas proszę podać i do CBA i ABW i FBI. To były prowokacje dziennikarskie. Społecznie uzasadnione bo pokazały duże nieprawidłowości. Już przynoszą efekt, plaże będą lepiej zabezpieczone. Swoje zastrzeżenia do eksperymentu proszę również przekazać rodzicom ofiar...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może tak w druga stronę

   Takie se ludek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Może by się panią Michniewicz zainteresowały organy ścigania, bo dokonywanie prowokacji dla swoich komercyjnych celów poddaje się pod "paragraf" - Przemiła kobitka, ale może ktoś się znajdzie i za...rozwiń całość

   Może by się panią Michniewicz zainteresowały organy ścigania, bo dokonywanie prowokacji dla swoich komercyjnych celów poddaje się pod "paragraf" - Przemiła kobitka, ale może ktoś się znajdzie i za takie zabawy zgłosi panią Iwonkę z naruszenia Art. 66 Kodeksu Wykroczeń - wartość badania będzie wynosiła ok. 1500zl plus nawiązka 1000zł. Od dłuższego czasu ww. Rzeczpospolita doktor ratowniczka wydaje publikacje książkowe oparte np. na korespondencji z MSW lub korzystając z rozwiązania kopiuj wklej (ciekawe jak na te opracowania antyplagiat by zareagował). zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Publikacje na najwyższym poziomie ...

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie wiem, o czym kolega mówi, ale publikacje Michniewiczów sa na najwyższym poziomie merytorycznym. Chyba jako jedyni przeprowadzili BADANIA w ratownictwie, a nie przepisywali z wczesniejszych prac...rozwiń całość

   Nie wiem, o czym kolega mówi, ale publikacje Michniewiczów sa na najwyższym poziomie merytorycznym. Chyba jako jedyni przeprowadzili BADANIA w ratownictwie, a nie przepisywali z wczesniejszych prac starszych kolegów. Książka, którą wydali jest świetna, nie ma porównania z tym, co było napisane dotychczas. Jako szczęśliwy jej posiadacz, nie znalazłem tam ani słowa przeklejonego skądkolwiek. Literatura powala na kolana (szczególnie zagraniczna). Piszący wcześniejszy komentarz nie ma pojęcia, czym są badania własne, czym jest prowokacja dziennikarska a czym zdrowy rozsądek. Jad i zazdrość. A kompetencje ratownicze pani Michniewicz są niepodważalne. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama