Menu Region

Rozkład jazdy autobusów i tramwajów KZK GOP to fikcja

Rozkład jazdy autobusów i tramwajów KZK GOP to fikcja

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Michał Wroński

9Komentarzy Prześlij Drukuj
Rozkład jazdy autobusów i tramwajów KZK GOP to fikcja

Rozkład rozkładem, a autobus przyjedzie albo i nie... (© FOT. MARZENA BUGAŁA)

Od trzech tygodni komunikacja publiczna w aglomeracji śląskiej, za którą odpowiada KZK GOP, stoi na głowie. Pasażerowie godzinami marzną na przystankach.
Piotrek, ratuj, podwieź mnie do Katowic! Od godziny czekam na autobus, a za 25 minut mam wyjechać do Niemiec - błagał przez telefon swojego znajomego około 30-letni mężczyzna, którego w czwartek po południu spotkaliśmy na przystanku w Sosnowcu Milowicach.

Cała Polska od kilku dni żyje chaosem kolei, trąbią o nim media, tłumaczy się z niego minister, przepraszają prezesi PKP, opozycja chce głów, a pasażerowie klną w żywy kamień...


Tymczasem za kulisami tego wielkiego spektaklu odbywa się inny - tyle że bez udziału polityków. Od trzech tygodni komunikacja publiczna w aglomeracji śląskiej, za którą odpowiada KZK GOP, stoi na głowie. Rozkład jazdy stał się fikcją, a podróżni znikąd nie mogą się dowiedzieć, czy czekanie na spóźniające się po kilkadziesiąt minut autobusy ma sens.

Trudne chwile przeżywali wczoraj m.in. pasażerowie w Bytomiu, Świętochłowicach i Chorzowie. Około 5.30 rano z powodu mrozu zerwała się sieć trakcyjna na tramwajowej linii 7 i 17. Przerwa w ruchu trwała przeszło 2 godziny. Jak przyznaje Marek Kilijański z działu ruchu Tramwajów Śląskich, podobne sytuacje w ciągu ostatnich kilku dni powtarzały się nagminnie. Ruch blokował zalegający w torowiskach śnieg i lód. A mróz powodował zrywanie się sieci.

- O ile wcześniej mieliśmy po dwa, trzy zatrzymania dziennie, to teraz jest ich kilkanaście, a bywa, że nawet ponad dwadzieścia - mówi Kilijański.

Mimo to przedstawiciele KZK GOP wolą unikać słowa porażka w kontekście swych zmagań z zimą. Rzeczniczka Związku Anna Koteras potwierdza jednak, że po ostatnich śnieżycach autobusy miały po kilkadziesiąt minut opóźnienia. Co gorsza, choć od tych opadów minęło już parę dni, autobusy i tramwaje w aglomeracji nadal nie nadążają za rozkładem jazdy.

- Początek zimy zbiegł się z kilkoma poważnymi wypadkami na głównych drogach aglomeracji. Poza tym w Katowicach olbrzymie korki są spowodowane trwającymi teraz remontami - tłumaczy Anna Koteras.

Sytuację podróżnych komplikuje brak informacji. Stojący na przystanku nie wiedzą, czy autobus spóźni się o 5 minut, o kwadrans, czy może w ogóle wyleciał z rozkładu. W Rybniku - gdzie popołudniami autobusy mają po 50-60 minut opóźnienia - pasażerom taką wiedzę na trzech przystankach dają elektroniczne tablice. To i tak lepiej niż w aglomeracji, gdzie autobusy też się spóźniają, ale nikt nie informuje, jak bardzo.

- Zawsze można zadzwonić na naszą infolinię. Trzeba mieć tylko świadomość, że obsługujący ją pracownik wie tylko o tych kłopotach, o których zdążyli mu powiedzieć przewoźnicy - mówi z rozbrajającą szczerością Anna Koteras.

Problemy z dojazdem do pracy mają też mieszkańcy Łazisk, Lędzin i peryferyjnych dzielnic Mikołowa. Linie autobusowe obsługuje tam Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach. Jego prezes Andrzej Ochman wyjaśnia, iż opóźnienia spowodowane są kiepskim odśnieżaniem dróg w tych miejscowościach. Swoje dokłada też niska temperatura - wczoraj z powodu zamarznięcia układów pneumatycznych na dzień dobry nie wyjechało siedem autobusów.

- Informacje o najpoważniejszych utrudnieniach podajemy na naszej stronie internetowej lub przesyłamy SMS do tych pasażerów, którzy zamówili sobie u nas taką informację - wyjaśnia Ochman.

8

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

KZK GOP

+20 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Max (gość)  •

KZK GOP jeśli chodzi o punktualność autobusów to wygląda to tak jak na kolei jeżdżą jak im się uda, a z drugiej strony przy takich korkach jedzie się tak jak pozwala ruch, z drugiej strony rozkłady w szczycie powinny być dostosowane do ruchu ponadto powinno się uzgadniać z kolejarzami aby zabawy z przestawianiem pociągów odbywały się w godzinach poza szczytem, zamknięty przejazd z Ochojcu wywraca rozkład jady do wieczora, a kolejarze bawią się na przejeździe i jeżdżą sobie w jedną lub w drugą stronę powoli sama lokomotywą

odpowiedzi (0)

skomentuj

Och, te tramwaje

+18 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cirano (gość)  •

Punktualność środków transportu pasażerów nigdy nie była na Ślonsku O.K. Niy przijechoł to sie klyno, był wzglyndnie na czas, sztalowało sie zygarek

odpowiedzi (0)

skomentuj

kzk gop

+36 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mil (gość)  •

Rozkłady są wyśrubowane ale co z tego lepiej żeby uwzględnili większe czasy dojazdu a nie potem autobusu przez 30 min nie ma za te 30 min można już dojść tam pieszo

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rozkład

+12 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ada (gość)  •

KZK GOP trzeba rozwiązać ku dobru ogółu lub zmienić kierownictwo.Obecne jest za stare i nie nadąża za technicznym postępem.Prezes wozi się służbowym samochodem to nie interesuje go,że autobusy nie kursują. Tyle lat niedołężnego zarządzania powinno dać do myślenia prezydentom miast ,żeby coś zrobili z kadrą zarządzającą. Jeśli ktoś się nie sprawdza to trzeba go wymienić.

odpowiedzi (0)

skomentuj

fałsz

+27 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pikar (gość)  •

w aglomeracji śląskiej? A Sosnowiec to Śląsk, pierwsze słyszę!

odpowiedzi (0)

skomentuj

kzk to największe gnoje

+37 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lolo (gość)  •

transport publiczny przekazać w prywatne ręce natychmiast a tych cwaniaków pozerów i obiboków na bruk tylko konkurencja może to zmienić

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+40 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

SI (gość)  •

Ja tam na punktualność nie narzekam ,gorzej z taborem i ogrzewaniem!

odpowiedzi (0)

skomentuj

kzk gop

+24 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

luki (gość)  •

na czas zimy i takich opznien zniesc oplaty za przejazd

odpowiedzi (0)

skomentuj