Obligacje pomogą dojechać do do Wisły

  Obligacje pomogą dojechać do do Wisły

  Katarzyna Koczwara

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pieniądze z obligacji mają być wykorzystane na rozwój Wisły
  1/2
  przejdź do galerii

  Pieniądze z obligacji mają być wykorzystane na rozwój Wisły ©arc

  Urzędnicy zdecydowali się na emisję obligacji, by m.in. poprawić dojazd do Wisły.
  Zamiast zaciągnąć wyżej oprocentowany kredyt miasto Wisła zdecydowało się na emisję obligacji na kwotę 12 mln zł. Ten niecodzienny krok ma zostać wykorzystany na inwestycje. Głównie na budowę obwodnicy prowadzącej z Ustronia Polany do centrum Wisły. W sezonie dojazd do Perły Beskidów, jak nazywana jest Wisła, często oznacza koszmar drogowy dla kierowców. Rozwiązaniem jest właśnie obwodnica, ale na to potrzeba pieniędzy. A te mogłyby pochodzić z wyemitowanych obligacji.

  - Cieszę się, że udało mi się przekonać radnych do podjęcia tej uchwały. Jako ekonomista uważam, że to nam pozwoli w kolejnych latach rozwijać się i sięgać po pieniądze europejskie - podkreśla Jan Poloczek, burmistrz Wisły.
  Jego zdaniem obligacje są lepszym rozwiązaniem, niż kredyt i mniej zobowiązującym dla miasta. Powód? Nie trzeba wcale wykorzystać całej kwoty, którą rada uchwaliła. Dzięki temu miasto nie poniesie żadnych konsekwencji, jeśli po kolejnych wyborach zmienią się władze, które np. nie będą chciały skorzystać z obligacji.

  - To narzędzie pozwalające rozwijać miasto - uważa Poloczek. Aktualnie wybór emitenta. Pod koniec czerwca będziemy znać jednostkę, która wypuści wiślańskie obligacje. Jedno jest pewne - to będzie któryś z banków.

  Mieszkańcy Wisły jednak nie będą mogli wykupić obligacji bowiem nie zostaną one wypuszczone do ogólnego obiegu. Przechowywać je będzie bank odpowiedzialny za ich emisję. Miasto Wisła wypuści obligacje o wartości 12 mln zł. Na spłatę będzie mieć 10 lat.

  - I tak byśmy musieli wziąć kredyt, ponieważ inwestycje realizowane w ostatnich latach z pieniędzy europejskich wymagają takich kroków. Obligacje dają możliwość w następnych latach wydać te pieniądze na zaplanowane inwestycje m.in. na wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w przebudowie drogi dojazdowej do Wisły - przekonuje burmistrz.

  Od 2008 roku z obligacji korzysta gmina Skoczów. W ten sposób gmina zdobyła 17,5 mln zł. Pieniądze w czterech transzach wykorzystane zostały m.in. na pokrycie planowanego deficytu związanego z realizacją planowanych inwestycji infrastrukturę drogową oraz budownictwo socjalnego, spłatę zaciągniętych pożyczek i kredytów.

  - Chwalimy sobie to rozwiązanie. Pieniądze te nie muszą być wykorzystane na konkretny cel - podkreśla Janina Żagan, burmistrz Skoczowa.

  W 2013 r. gmina Jasienica zdecydowała się na emisję obligacji o wartości 31,5 mln zł.


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama