Tychy Paprocany: fontanny będą antidotum na sinice?

  Tychy Paprocany: fontanny będą antidotum na sinice?

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jedna z fontann-aeratorów na Jeziorze Paprocańskim
  1/2
  przejdź do galerii

  Jedna z fontann-aeratorów na Jeziorze Paprocańskim ©UM Tychy

  Fontanny to dopiero początek. Będą jeszcze gejzery, a do tego dwie studnie głębinowe.
  Tychy ruszyły na wojnę z sinicami, które co roku podczas najbardziej upalnych sezonów letnich skreślają Jezioro Paprocańskie z listy kąpielisk otwartych. Dla tyszan jest to tym bardziej dokuczliwe, że innego kąpielska otwartego na razie nie mają.
  Pierwszym krokiem w kierunku eliminacji zakwitów sinic są fontanny-aearatory, które dotleniają wody jeziora. Mają być cztery. Montaż trzech pierwszych zaczął się w poniedziałek i zakończył wczoraj. - Wszystko działa bez zarzutu, a fontanny na żywo wyglądają jeszcze atrakcyjniej niż na wizualizacjach. Każda z nich jest podświetlona ośmioma reflektorami, niezwykle efektownie będzie więc jezioro wyglądało zwłaszcza wieczorem i w nocy - mówi Ryszard Janik, pełnomocnik prezydenta Tychów ds. rewitalizacji Jeziora Paprocańskiego.

  - Ale tak naprawdę nie efekty wizualne są w tym projekcie najważniejsze. Fontanny - aeratory powinny w znacznym stopniu poprawić zawartość tlenu w wodzie ( jego ubytek sprzyja rozkwitowi sinic) - tłumaczy Ewa Grudniok, rzecznik Urzędu Miejskiego w Tychach.

  Fontanny będą cztery. Trwa montaż ostatniej. - Ale to nie wszystko. Niedługo zostanie do jeziora doprowadzona także woda ze studni głębinowych. Połączenie tych dwóch elementów ma sprawić, że sinic w jeziorze będzie mniej, a być może znikną zupełnie - mówi Ewa Grudniok.

  Montaż czterech fontann na Jeziorze Paprocańskim to pierwszy etap rzeczonej walki z sinicami. Pochłonął ponad 276 tys. złotych. - W drugim etapie na jeziorze pojawią się dwa gejzery i zostaną uruchomione dwie studnie głębinowe, każda z nich o wydajności 25 m sześciennych na godzinę - informuje Ewa Grudniok. - Woda ze studni za pomocą specjalnych pomp zostanie doprowadzona do jeziora, to ma znacznie poprawić warunki wodne w jeziorze, zwłaszcza podczas suszy, gdy wody w akwenie jest niewiele.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama