Kompania Węglowa jest zagrożona upadłością

  Kompania Węglowa jest zagrożona upadłością

  Zdjęcie autora materiału

  Aldona Minorczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kompania Węglowa jest zagrożona upadłością

  ©Wikimedia Commons

  Kompania Węglowa generuje ogromne straty. Ryzyko ogłoszenia upadłości tej największej w Unii spółki węglowej jest realne. Zarząd stara się to powstrzymać. Między innymi przez zmianę struktury sprzedaży. Do tej pory spółka ciągle więcej produkuje węgla niż sprzedaje. Zakończyła się konferecja prasowa w Kompanii na temat działalności zarządu i planów na najbliższe miesiące.
  Kompania Węglowa jest zagrożona upadłością

  ©Wikimedia Commons

  - Mamy do czynienia z niekorzystnym zjawiskiem, w ARA tylko w ostatnim miesiącu cena węgla spadły z 76 do 71-72 dolarów. Sytuacja nadal jest dynamiczna, niestety w niekorzystny dla nas sposób – podkreśla Mirosław Taras, prezes Kompanii.

  Ze spółki w najbliższych latach odejdzie m.in. na emerytury 15-18 tysięcy górników. Dodatkowo będzie tam ogłoszony program dobrowolnych osób.

  - Rząd liczy, że to my go sfinansujemy. My liczymy, że zrobi to rząd - podkreśla Taras.

  - Jeżeli nie pogorszy się sytuacja rynkowa, to mamy nadzieję do końca czerwca wypracować rozwiązania, które pozwolą nam przetrwać chociaż do końca roku. Jeżeli porozumiemy się z instytucjami finansowymi, już nie tylko polskimi, ale międzynarodowymi, to otrzymamy finansowanie na najbliższe pięć lat i w ciągu tych pięciu lat program, który stworzymy wspólnie ze stroną społeczną, pozwoli nam stanąć na nogi - powiedział prezes KW podczas czwartkowej konferencji prasowej.

  Jak mówił, jeśli nie uda się doprowadzić do porozumienia z bankami, w drugiej połowie roku pojawi się "realne zagrożenie konieczności ogłoszenia upadłości”.

  W ub. roku, przede wszystkim z powodu spadku cen węgla, KW zanotowała prawie 700 mln zł straty netto (w 2012 r. KW miała 120 mln zł zysku netto, w 2011 r. – prawie 555 mln). W pierwszym kwartale 2014 r. KW straciła prawie 80 mln zł netto. „Za cztery miesiące rzeczywista strata to około 250 mln zł” - powiedział Taras.

  Zarząd przekonuje, że stara się przywrócić płynność finansową spółki i wprowadzić ją na ścieżkę rozwoju, ale dziś polskie górnictwo nie jest w stanie konkurować z producentami zagranicznymi - przy światowych cenach węgla na poziomie 200 zł za tonę, najlepsza kopalnia KW wytwarza go za 205 zł, a najgorsza za prawie 380 zł.

  - Jeżeli dynamika spadku będzie tak wielka jak w tej chwili, to w niedługim czasie nie będzie ani jednej kopalni w KW, która generowałaby zyski (...). To dramat nie tylko Kompanii, ale powoli całego polskiego górnictwa - podkreślił Taras.

  Prezes oświadczył, że zarząd wdraża doraźne działania stabilizujące, by przetrwać „fatalny okres”. Zamierza ograniczać ryzyko wzrostu zadłużenia do poziomu przekraczającego kapitał własny. Inne zabiegi to restrukturyzacja długu wobec wierzycieli, chodzi o negocjacje prolongaty terminów spłaty wyemitowanych obligacji.

  Do końca czerwca KW chce podpisać z obecnymi obligatariuszami porozumienia o zastąpieniu w programie obligacyjnym (który w całości opiewa na 1,2 mld zł) części banków prywatnych partnerem handlowym KW - spółką tradingową, która następnie objęłaby kapitały Kompanii. - Dzięki temu będziemy mogli je odbudować i znaleźć się w takiej sytuacji, że nie będzie zagrożenia upadłością - wskazał Taras.

  - Ten element jest dla nas kluczowy. Jeżeli nie uda się nam go przeprowadzić, w drugiej połowie roku istnieje realne zagrożenie konieczności ogłoszenia upadłości - podkreślił prezes KW.

  Niewykluczone, że do programu obligacyjnego dołączy jeszcze jeden bank, dzięki któremu KW uzyskałaby dodatkowe 250 mln zł, co pozwoliłby - jak powiedział Taras - „złapać oddech finansowy i dzięki temu przetrwać do końca roku, ratując płynność finansową”.

  Niezależnie od doraźnych działań ratunkowych, zarząd KW do końca lipca ma przedstawić resortowi gospodarki szeroki program naprawczy spółki. Jego istota ma polegać na ograniczeniu wydobycia w kopalniach o niskiej wydajności i podnoszeniu wydajności w tych, które mają szanse generować wysokie zyski. KW nie chce w istotny sposób zmniejszać wydobycia – zapowiedział Taras.

  Zarząd nie przewiduje zwolnień grupowych, ale prezes KW podkreślał, że redukcja zatrudnienia jest konieczna. W latach 2015-2020 w naturalny sposób z KW ma odejść 15-18 tys. osób. Konieczne będą też dodatkowe dobrowolne odejścia kilku tysięcy osób. - Kto to będzie finansował? Oczywiście rząd oczekuje, że my, a my oczekujemy, że rząd - powiedział Taras.

  Przed końcem lipca ma być sfinalizowana sprzedaż Jastrzębskiej Spółce Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice. Wysokość tej transakcji to 1,49 mld zł. Taras zapewnił, że KW nie zamierza sprzedawać kolejnych kopalń, ale jedną z nich zamierza sprywatyzować.

  Podczas konferencji Taras przypomniał, że największą bolączką polskiego górnictwa są niskie ceny węgla na rynkach światowych. Jeszcze w 2011 r. średnia cena tego surowca wynosiła ponad 120 dolarów za tonę, obecnie – nieznacznie ponad 70 dolarów. W tym samym czasie spadała wydajność w KW.

  Spółka ciągle więcej węgla produkuje niż sprzedaje. Na zwałach jest ponad 5 mln ton niesprzedanego surowca. Nawet gdyby KW chciała go sprzedać, obecnie nie może tego zrobić, bo jest zastawiony pod program obligacyjny i długi.

  Poza spadkiem cen węgla, na trudną sytuację górnictwa składa się też spadek cen energii elektrycznej, wysoki poziom węgla z importu, zwłaszcza ze Wschodu i zmiana tzw. miksu energetycznego w wytwarzaniu energii. - Dzisiaj tylko z wiatraków wytwarza się w Polsce ok. 7 proc. energii. To w naturalny sposób zabiera produkcję z węgla kamiennego - wskazał Taras. Taras liczy, że uda się zmienić strukturę zamówień energii w taki sposób, by używano więcej węgla kamiennego, dziś wypieranego przez węgiel brunatny.

  Kompania Węglowa to największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego. Zatrudnia ok. 54 tys. osób. PAP


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze (28)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Upadlosc .

   Rumek. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   upadłość kompani , to tylko już będzie formalność , potem nadchodzi , wielki chaos . Czarno to widzę . ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GOROLSKIE ŚWIYNTE PO GŁOWIE KROWIE Z PO PSL święte krowy.=Precz z darmozjadami

   777 PO GŁOWIE KROWIE Z PO PSL święte krowy.=Precz z darmozjadami (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2


   Górnicy to GOROLSKIE ŚWIYNTE PO GŁOWIE KROWIE Z PO PSL święte krowy.=Precz z darmozjadami

   +1 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   777 W PRYWACIE AFOLANDI LIBER KUT ASUW BANANOWYCH CZUBKÓW...rozwiń całość


   Górnicy to GOROLSKIE ŚWIYNTE PO GŁOWIE KROWIE Z PO PSL święte krowy.=Precz z darmozjadami

   +1 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   777 W PRYWACIE AFOLANDI LIBER KUT ASUW BANANOWYCH CZUBKÓW ZOO WISTNYCH O KASSA (gość) • 14.06.14, 00:11:41

   GOROLSTWO ZNISZCZY WSZYSKO I WSZYSKICH Z ZAZDROŚĆI ZOOWIŚĆI O KASA I LEPRZY BYT TAKI SZALETY POD LUDA PO STALINOHITLEROWSKIEGO Z NADPSAŃSTWA PSIH ELYT USTAWY KO MINOWE PRZEROST BIURW MILIONY A ZWOLNIĆ ROBOLI Z DOŁU TO PRAWO I PRZEPISÓW TYSIONCE A SPRAWIEDLIWOŚC IDZIE KUPIĆ A DOCHODZIĆ JEJ INO PO ZA GOROLAFOSTANYM W UE.PSEDO PSYCHO DE MO N KO RYTO KRACJA ANARCHOLIGARCHUF I WAR CHOŁUF. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ostatnie bastiony komuny w Polsce

   precz z darmozjadami (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Tak właśnie wyglądał komuna, m.in. walka z bezrobociem, tzn. w większości zakładów trwała produkcja, a wyprodukowane różne elementy zalegały magazyny latami. Jednym z najlepszych przykładów niech...rozwiń całość

   Tak właśnie wyglądał komuna, m.in. walka z bezrobociem, tzn. w większości zakładów trwała produkcja, a wyprodukowane różne elementy zalegały magazyny latami. Jednym z najlepszych przykładów niech będzie mały zakład ze wschodniej Polski, który za komuny produkował wałki do wózków kopalnianych. W zakładzie tym ludzie pracowali w akordzie, a nadzór techniczny starał się aby jakość tych elementów spełniała najwyższą jakość. W pewnym dniu kopalnia odmówił przyjęcia kolejnej partii twierdząc, że elementy są wadliwe i źle wykonane. W celu wyjaśnienia sprawy do kopalni przyjechał kierownik tego zakładu aby wyjaśnić nieporozumienie. I cóż się okazało, mianowicie dyrektor tej kopalni przeprosił kierownika za swą decyzję, ponieważ wałki były najlepszej jakości, tylko że kopalnia nie potrzebowała ich w takiej ilości więc dyrektor co jakiś czas wydawał decyzję, że jakaś partia towaru nie spełniała norm i był przekazywana na złom. Dyrektor pokazał kierownikowi całą hałdę wyprodukowanych przez jego zakład wałków, leżały na ziemi i rdzewiały. Kierownik się załamał, tym bardziej, że z największą starannością jego zakład produkował te wałki, a tym czasem ich wyprodukowane elementy szły po prostu na złom. Sprawę prostowała komunistyczna dokumentacja. Taki był socjalizm, każdy miał pracę, ale nikt nie panował nad sensem produkcji czegokolwiek. Z Kompanią Węglową jest podobnie, to jeden z ostatnich bastionów komunizmu w Polsce, pracownicy tej formy zachowują się tak, jakby były u nas co najmniej lata 70. Komuna, komuna i jeszcze raz komuna. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   precz z darmozjadami.

   777 Zwala się więc winę na tak zwane przywileje tegoż czarnego robola.! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3


   precz z darmozjadami.

   0 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   adamzzawiercia (gość) • 14.06.14, 10:06:45

   Nie wiem dlaczego tego robola z dołu zwać darmozjadem??? poszukać ich należy w...rozwiń całość


   precz z darmozjadami.

   0 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   adamzzawiercia (gość) • 14.06.14, 10:06:45

   Nie wiem dlaczego tego robola z dołu zwać darmozjadem??? poszukać ich należy w spółkach węglowych. To tam płaci się za każdą tonę wydobytą na wierzch i nie sprzedaną ,która zalega na
   hałdach przykopalnianych.! Właściciele kopalni i spółek węglowych już zdążyli się obłowić i dlatego chcą
   zamknąć produkcję. Zwala się więc winę na tak zwane przywileje tegoż czarnego robola.!
   Proponuję szybkie rozwiązanie: Rozdać ów węgiel z hałdy górnikom za taką samą sumę jaką im
   wypłacono za jego urobek. Niechaj sami sobie sprzedadzą i uzyskane pieniądze przeznaczą na własne cele,zamiast tych 13, 14, 15. GŁUPOTA NIE WAŻY, CHOĆ SZKODZI i to tylko tym na dole.
   Wpierw komuna wywoziła węgiel na wschód dla brata za darmo , dziś brat zwraca to co otrzymał
   ale za pieniądze. Bardzo proste i adekwatne do sytuacji w realiach Polskiej gospodarki.!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A tak pragnęli ongiś kapitalizmu.

   Memiś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Straszyli nas że będziemy w picach palili krowim łajnem,a teraz nie potrafią się dostosować do reguł rządzących rynkiem kapitalistycznym.

   Zdjęcie autora komentarza
   KOLONIA POLASKA

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   TO JEST STWORZONE DLA NASZYCH TOWARZYSZY Z IZRAELA --KTÓRZY 1980 BYLI W ZOMMO
   DZIŚ TO -BIZNESMENY -1998 KAZALI PALIĆ WSZYSTKIE PAPIERY + JEDEN ZOMOWIEC STAŁ Z AK-47--PILNOWAĆ TEGO ---
   NIECH ZYJE...rozwiń całość

   TO JEST STWORZONE DLA NASZYCH TOWARZYSZY Z IZRAELA --KTÓRZY 1980 BYLI W ZOMMO
   DZIŚ TO -BIZNESMENY -1998 KAZALI PALIĆ WSZYSTKIE PAPIERY + JEDEN ZOMOWIEC STAŁ Z AK-47--PILNOWAĆ TEGO ---
   NIECH ZYJE STALIN I JEGO BANDA W KNESECIE zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dezinformacja

   Luap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Dziolcho,Minorczyk= do Ziga!Ty nic nie kapujesz z tego co piszesz!Mylisz pojecia i w 1 zdaniu zdradzasz,ze nie wiesz o co chodzi,zreszta tak jak wszystkie przyglupy co tu pisza!Cos niesamowitego!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za komuny byly ZJEDNOCZENIA w warszfce.

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Po 1989 r styropianowe warszawskie solidarnosciuchy wpadli na pomysl stworzenia kolejnego zjednoczeniowego tworu aby wcisnac na stolki znajomkow i kolesi i krasc! Po co skonsolidowano kopalnie???...rozwiń całość

   Po 1989 r styropianowe warszawskie solidarnosciuchy wpadli na pomysl stworzenia kolejnego zjednoczeniowego tworu aby wcisnac na stolki znajomkow i kolesi i krasc! Po co skonsolidowano kopalnie??? POTO ABY KRASC! Z kopalni wyprowadzono ogromne pieniadze w postaci popiwku Blcerowicza oraz wszelkich afer weglowych. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koniec świata Panie Popiołek.=Za komuny byly ZJEDNOCZENIA w warszfce.

   777 aby wcisnac na stolki znajomkow i kolesi i krasc!do tych Panów z wielkich stanów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3


   Prywata.Kompanii.!

   Już oceniłeś tę opinię. +5 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Koniec świata Panie Popiołek. (gość) • 09.06.14, 15:17:38

   Wszystko sprywatyzują i zaś bydum górnicy...rozwiń całość


   Prywata.Kompanii.!

   Już oceniłeś tę opinię. +5 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Koniec świata Panie Popiołek. (gość) • 09.06.14, 15:17:38

   Wszystko sprywatyzują i zaś bydum górnicy spiwac` staro pisn` , u tych Panów z wielkich stanów pinindzy jest dość a na górniku robotniku ino skóra a kość.Mafia rządzi. |||| zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   MADEJ

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   TO SŁYSZAŁEM JUŻ W LUTYM ŻE CHCĄ -ZGŁOSIĆ UPADŁOŚĆ --BUŻNIEJ KUPIĄ, JAK TEN CWANIAK Z BYTOMIA, KOPALNIA Z CAŁYMI URZĄDZENIAMI ZA 50 TYSIECY ZŁOTYCH --HAHAHAHAHAHAHAA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niech zgadnę

   jaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   kto kupi upadłą kompanię węglową, i jeszcze będzie mu się opłacać fedrować ? to tylko nasi najpierw muszą "wydoić" swoje a potem myślą o węglu ! przykre


   Zdjęcie autora komentarza
   do jaga

   Aldona Minorczyk

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Upadłość to nie likwidacja. Chodzi o upadłość układową. Spółka złapie oddech, ułoży się z wierzycielami, zrobi porządek, odzyska płynność finansową i będzie mogła dalej funkcjonować. W takiej...rozwiń całość

   Upadłość to nie likwidacja. Chodzi o upadłość układową. Spółka złapie oddech, ułoży się z wierzycielami, zrobi porządek, odzyska płynność finansową i będzie mogła dalej funkcjonować. W takiej sytuacji przestaną obowiązywać umowy z np. związkami zawodowymi. Tak naprawdę związki stracą rację bytu.
   pozdrawiam
   Aldona Minorczyk-Cichy

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spokli zjadly jaskolki!

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   A kto za ten stan beknie??? Ktos poniesie odpowiedzialnosc ??? prosze o podanie podstawowych danych . Gdzie sie urodzili i skąd pochodza rzadzacy Kompania Weglowa! 50 najwazniejszych stolkow ....rozwiń całość

   A kto za ten stan beknie??? Ktos poniesie odpowiedzialnosc ??? prosze o podanie podstawowych danych . Gdzie sie urodzili i skąd pochodza rzadzacy Kompania Weglowa! 50 najwazniejszych stolkow . Niech czytelnicy ocenia kto jest odpowiedzialny za taki stan! Ja nie wiem kto rzadzi w tej spolce ale chetnie sie dowiem. Moze na lamach gazety 50 krótkich życiorysów!! CI LUDZIE SA personalnie odpowiedzialni za aktualna sytuacje finansowa spolki. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niech zgadnę

   jaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   kto kupi upadłą kompanię węglową, i jeszcze będzie mu się opłacać fedrować ? to tylko nasi najpierw muszą "wydoić" swoje a potem myślą o węglu ! przykre

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niechlujstwo dziennikarskie

   Luap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jakie najwiekszej:od wielu lat nie istnije ,z wyjatkiem Krolestwa Warszawskiego,gornictwo wegla kam. w EuropieMinolczyk:nie oglupiaj ludzi.


   Zdjęcie autora komentarza
   do Luap

   Aldona Minorczyk

   Zgłoś naruszenie treści

   Proszę czytać ze zrozumieniem ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest Taras to i zysk będzie zaraz

   marcel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   To sprawdzony gospodarz a nie jaka lala malowana. Przyszedł z Bogdanki, a tam nigdy żadnych strajków, katastrof i bankructw nie było. Takich ludzi nam potrzeba.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest Taras to i zysk będzie zaraz

   marcel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To sprawdzony gospodarz a nie jaka lala malowana. Przyszedł z Bogdanki, a tam nigdy żadnych strajków, katastrof i bankructw nie było. Takich ludzi nam potrzeba.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama