Język śląski w niedzielę w Krakowie!

  Język śląski w niedzielę w Krakowie!

  AGA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Język śląski zatryumfuje w niedzielę na krakowskich salonach. Pierwszy taki przypadek w historii.
  - Język śląski będzie tworzywem w działaniu artystycznym prof. Zbigniewa Bajki - rektora krakowskiej ASP - informuje Jerzy Ciurlok, dziennikarz, regionalista oraz rzecznik prasowy Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

  O co chodzi? W ramach akcji artystycznej "Oswajanie obcego" Ciurlok na prośbę rektora przetłumaczył na śląski aforyzmy Franza Kafki.

  - I tak w najbliższą niedzielę, 15 czerwca o 18.00 na Kazimierzu w Krakowie w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieżowej przy ulicy Wietora 15/17 okaże się, jaki to przyniesie efekt - mówi Ciurlok i dodaje: Niewątpliwie jest to nobilitacja naszego języka i włączenie go w nurt wysokiej kultury w Polsce na prawach autonomicznych.
  Nie chcę przeceniać, ale wydaje mi się to bardzo ważnym zdarzeniem - chyba pierwszym tego typu i na tym poziomie. Pośrednio jest to też ważny moment uwzględniający autonomiczność naszej, śląskiej grupy narodowościowej.


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pozurpozur

   nietakpewny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Niewątpliwie jest to nobilitacja naszego języka" - Ostroznie z tym sympatycznym optymizmem, Panie Ciurlok. Przypominam: gdy "nawet sam" Korfanty przemawial, mówiac oczywiscie po polsku, oczywiscie...rozwiń całość

   "Niewątpliwie jest to nobilitacja naszego języka" - Ostroznie z tym sympatycznym optymizmem, Panie Ciurlok. Przypominam: gdy "nawet sam" Korfanty przemawial, mówiac oczywiscie po polsku, oczywiscie z mocnym akcentem, z wieloma "nalecialosciami" i w wielu obrazkach itp., ok. 1918/19 roku w Krynicy (tez Malopolska no nie?) przed polskimi politykami, adwokatami i dziennikarzami, zainteresowanymi tym slynnym wielkim slaskim statesmanem, to sie z niego smiali, wcale tego nie kryjac, szczególnie ci ostatni. Nabijali sie z formy, a tresci tak do konca nigdy nie zrozumieli (i to nie z powodu wymowy).

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama