Liga Światowa w Spodku: Polska - Włochy 3:2 [ZDJĘCIA, RELACJA, LIVE]

Liga Światowa w Spodku: Polska Włochy 3:2
Liga Światowa w Spodku: Polska Włochy 3:2 FIVB
Reprezentacja Polski po zaciętym pięciosetowym meczu wygrała w Spodku z Włochami. Do naszej kadry wróciły jej największe gwiazdy – Mariusz Wlazły, Michał Winiarski oraz Bartosz Kurek i to oni byli jej motorem napędowym, aczkolwiek widać było, że nie są jeszcze w najwyższej formie. W niedzielę rewanżowe spotkanie w Łodzi.

Włosi przyjechali do Katowic bez swoich czołowych zawodników m.in. Zaytseva i Birarelliego, ale okazało się, że ich rezerwowi też wiele potrafią. W pierwszym secie goście długo prowadzili i dopiero w końcówce górę wzięło większe doświadczenie Polaków, wśród których najczęściej punktowali właśnie Wlazły i Winiarski. Druga partia toczyła się według tego samego scenariusza. Nasi znów długo przegrywali, ale w końcówce wyszli na prowadzenie i mieli dwa setbole. Rywale rozszyfrowali jednak rozgrywającego biało-czerwonych Fabiana Drzyzgę, który wszystkie piłki w końcówce wystawiał do Wlazłego i zatrzymali ataki „Szampona” przechylając szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

W trzeciej partii goście szybko odskoczyli na 10:5 i wówczas trener Antiga zdecydował się na zmiany w składzie wpuszczając na boisko najpierw Kurka, a później Łukasza Żygadłę. Przyjmujący i rozgrywający Polaków odmienili losy meczu najpierw doprowadzając do remisu 21:21, a potem zdobywając decydujący punkt po ataku zawodnika Lube Banca Macerata. W kolejnym secie mieliśmy dwa meczbole, lecz Włosi zablokowali najpierw Kurka, a później Wlazłego i doprowadzili do tie-breaka. W ostatniej partii znakomicie zagrał Kurek i to on poprowadził Polaków do zwycięstwa.

Przed meczem w Katowicach prezes PZPS Mirosław Przedpełski i dyrektor COS w Szczyrku Grzegorz Kotowicz podpisali w Spodku umowę o przenosinach Szkoły Mistrzostwa Sportowego siatkarek z Sosnowca w Beskidy. Nowym dyrektorem SMS został Grzegorz Wagner, który zapewnił, że w szczyrku dziewczyny będą miały wzorcowe warunki do pracy i nauki.

Polska – Włochy 3:2 (25:23, 24:26, 26:24, 25:27, 15:10)

Polska Drzyzga, Winiarski, Kłos, Wrona, Wlazły, Mika, Zatorski (libero) oraz Konarski, Kurek, Nowakowski

Włochy Baranowicz, Vettori, Lanza, Buti, Piano, Randazzo, Giovi (libero) oraz Corvetta, Colaci, Sabbi, Maruotti

Drugi mecz naszej grupy: Iran - Brazylia 3:2 (18:25, 27:25, 20:25, 25:17, 15:9)

RELACJA LIVE

22.22 w Spodku rozlega się gromkie dziękujemy

22.21 Wygrywamy 15:10 i cały mecz. Ostatnia piłka jest oczywiście dziełem Kurka

22.21 Mamy meczbola, bo po ataku Kurka jest 14:9

22.20 Włosi jeszcze walczą, choć przegrywają w Katowicach 9:13

22.17 Prowadzimy 11:8, a na ojca zwycięstwa wyrasta Kurek, który w tie-breaku gra pierwszoplanową rolę na boisku

22.13 Polacy prowadzą 8:5 i są o krok od zwycięstwa w tym secie i meczu

22.10 Seria nieporozumień w polskim zespole i Włosi zdobywają 5 pkt. jest 5:5

22.08 As serwisowy Kurka. Prowadzimy 4:3

22.05 Początek decydującej partii w Spodku

22.00 Włosi wygrywają czwartą partię 27:25 i będzie tie-break

21.59 Włosi blokują najpierw atak Kurka, a później Wlazłego i to oni mają teraz setbola. Jest 25:26

21.57 24:23 po ataku Miki. Mamy meczbola, ale Włosi się bronią

21.55 Jest remis 22:22. Polacy zaczęli dobrze grać blokiem. Na parkiecie pojawił się Nowakowski

21.52 świetny atak Maruottiego i Włosi odskakują na 22:19. Czas dla Antigi

21.50 as Kurka i trener Włochów prosi o czas. Przegrywamy już tylko jednym punktem 19:20

21.49 Ten set jest bardzo zacięty. Włosi prowadzą 19:17

21.44 Włosi prowadzą 16:14. Ich grę ciągnie teraz zaledwie 20-letni Randazzo

21.40 Przegrywamy 10:12. Wlazły trafił w antenkę i teraz trwa jej naprawa

21.35 Ten set jest bardzo zacięty. Po pierwszej przerwie technicznej prowadzą Włosi 8:7

21.30 Początek czwartej partii. Miejmy nadzieję, że ostatniej. Na razie prowadzą Włosi 4:2

21.23 Doprowadzamy do remu najpierw po 21, później po 22 i 23. Włosi mają setbola, ale go nie wykorzystują i karta się odwraca. Kurek kończy seta. Wygrywamy 26:24, a cały Spodek śpiewa

21.19 Świetnie Wlazły, a później Wrona z Kurkiem w bloku. Tracimy już tylko punkt do Włochów (20:21) i trener Berutto prosi o czas

21.18 Dużo lepsza teraz gra Polaków, ale nadal przegrywamy 18:21

21.13 Mozolnie odrabiam straty po serwisach Kurka. Przegrywamy już tylko 13:17 i trener Włochów prosi o czas

21.10 Na parkiecie kłótnie z sędziami, którzy najpierw przyznali piłkę Polakom, później Włochom, a w końcu znów Polakom. Kibice gwiżdżą

21.04 Kolejna zmiana w ekipie biało-czerwonych. Na rozegranie wchodzi Żygadło, ale efektu na razie te zmiany nie przynoszą. Przegrywamy 8:16

21.03 Na boisku na dłużej niż jedną akcję pojawił się Kurek zastępując zmęczonego Winiarskiego. Czy to pomoże Polakom? Przegrywamy już 8:14

21.00 Włosi prowadzą 10:5 i na razie trudno coś dobrego napisać o naszej grze

20.57 Dominacja Włochów na razie jest wyraźna. Prowadzą 8:3, choć trener Antiga wziął już czas, by odwrócić losy rywalizacji

20.53 Początek seta znów dla Włochów, którzy prowadzą 5:2

20.37 Włosi wygrywają drugiego seta 27:25. Zgubiło nas schematyczne rozgrywanie wszystkich piłek do Wlazłego. Rywale znaleźli sposób, by zablokować "Szampona"

20.36 Polacy mieli dwa setbole, ale ich nie wykorzystali. Teraz szansę będą mieli Włosi prowadzą 25:24

20.33 Polacy obejmują prowadzenie 24:22. O przyznaniu nam 23 punktu zadecydowała wideo analiza sędziego, bo początkowo arbiter przyznał tę piłkę Włochom
20.50 Początek trzeciej partii w Spodku

20.28 Obejmujemy prowadzenie 21:20. Spora w tym zasługa Wlazłego, który kończy niemal wszystkie akcje Polaków świetnie obsługiwany przez Drzyzgę

20.21 Włosi się nie poddają. Prowadzą 16:14, a ich najskuteczniejszym graczem jest Vettori

20.17 Polacy łapią właściwy rytm. Po ataku Winiarskiego i bloku Włochów piłka trafia na aut, a na tablicy wyników jest remis 12:12. Spodek wiwatuje!

20.15 Nasi mozolnie odrabiają straty. Przegrywamy już tylko 10:12

20.10 Włosi nie dają sobie wydrzeć prowadzenia. Po pierwszej przerwie technicznej prowadzą 8:4

20.06 Początek tej partii dla gości. Prowadzą już 5:1. Trener Antiga natychmiast bierze czas

20.04 Zaczynamy drugiego seta

20.00 Polacy wygrywają seta 25:23 mając sporo szczęścia. Najpierw Winiarski oszukał Włochów mijając ich blok z II linii, a decydujący punkt zdobył kiwką rozgrywający Drzyzga

19.55 23:22 dla Polaków. Kibice obserwują końcówkę seta na stojąco, a na trybunach niesie się śpiew "Polska, biało-czerwoni"

19.52 Po ataku Wlazłego jest remis 20:20. Wkraczamy w decydujący fragment pierwszego seta.

19.47 Druga przerwa techniczna Włosi prowadzą 16:14 i grają teraz po prostu lepiej od Polaków, którym przytrafiają się proste błędy

19.45 błędy w przyjęciu Polaków i Włosi obejmują prowadzenie 13:12

19.42 Publiczność jak zwykle świetnie się bawi na meczu siatkarzy. Spodek obiega meksykańska fala, a niemal wszyscy kibice ubrani są w biało-czerwone stroje

19.39 Pierwsza przerwa techniczna. Polacy prowadzą 8:7. Naszą grę "ciągną" doświadczeni Wlazły i Winiarski

19.34 Włosi zdobywają cztery punty pod rząd. Jest 2:4. Ich serię przerywa dopiero Wlazły 3:4

19.32 Dobrze się zaczyna. Biał0-czerwoni obejmują prowadzenie 2:0

19.30 Pierwsza szóstka Polaków: Winiarski, Kłos, Wrona, Wlazły, Drzyzga, Mika oraz libero Zatorski

19.25 Hymny obu krajów. Podczas hymnu włoskiego oklaski publiczności. Mazurka Dąbrowskiego śpiewał cały Spodek

19.15 Spodek powoli się zapełnia. Choć przed halą można było spotkać osoby chcące sprzedać bilet, to pewnie i tak na trybunach będzie dzisiaj komplet, czyli 10 tys. kibiców.

19.00 Rozpoczynamy naszą relację ze Spodka. Pół godziny przed rozpoczęciem spotkania prezes PZPS Mirosław Przedpełski i dyrektor COS Szczyrk Grzegorz Kotowicz podpisali umowę o przenosinach Szkoły Mistrzostwa Sportowego siatkarek z Sosnowca do Szczyrku. Nowym dyrektorem placówki został Grzegorz Wagner, który zapewnił, że w Szczyrku młode siatkarki będą miały wzorcowe warunki do treningów i nauki.

W czterech pierwszych meczach tej edycji Ligi Światowej Polacy grali dobrze, ale na wyjazdach z Brazylią i Włochami odnieśli tylko jedno zwycięstwo. Trener Stephane Antiga grał w nich młodzieżą, lecz teraz postanowił sięgnąć po nasze gwiazdy. Na pierwsze mecze LŚ w kraju do kadry dołączyli Michał Winiarski, Mariusz Wlazły i Bartosz Kurek.

- Cieszymy się, że jesteśmy w Katowicach, bo to dla naszej siatkówki miejsce szczególne. To właśnie w Spodku zaczęła się nasza przygoda z Ligą Światową, a atmosfera na meczach kadry rozgrywanej w tej hali jest zawsze fantastyczna. Liczymy, że w piątek zaprezentujemy kibicom dobrą siatkówkę i zdobędziemy trzy punkty, bo chcemy zakwalifikować się do turnieju finałowego LŚ – powiedział kapitan polskiej reprezentacji Michał Winiarski.

O sukces powinno być Polakom łatwiej niż w dwóch pierwszych przegranych meczach z Włochami w Bari i Rzymie, bo rywale przyjechali do Katowic poważnie osłabieni. W porównaniu do tamtych spotkań trener Mauro Berutto dokonał w składzie Italii sporych zmian dając odpocząć swoim największym gwiazdom takim jak Ivan Zaytsev, Emanuele Birarelli, Dragan Travica, Simone Parodi, Jiri Kovar czy libero Salvatore Rossini. Włosi mogli sobie pozwolić na te roszady, bo są gospodarzem turnieju finałowego LŚ, który odbędzie się w lipcu we Florencji, i mają zapewniony udział w decydującej rozgrywce.