Ważne
  Gepardy w zoo będą mieć większy wybieg - wyprowadzą się z...

  Gepardy w zoo będą mieć większy wybieg - wyprowadzą się z dyrekcji zoo

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pomieszczenie hodowlane dla gepardów znajduje się obecnie w budynku dyrekcji zoo - kiedyś miała powstać tam świetlica
  1/2
  przejdź do galerii

  Pomieszczenie hodowlane dla gepardów znajduje się obecnie w budynku dyrekcji zoo - kiedyś miała powstać tam świetlica ©Kamila Rożnowska

  Śląskie zoo dostanie dofinansowanie na rozbudowę ścieżki dydaktycznej. Gepardy dostaną większy wybieg i wyprowadzą się z budynku Dyrekcji.
  W chorzowskim ZOO znajduje się aktualnie para gepardów Orion, które przez wszystkich nazywane są Iwan oraz Janky. Dzięki oszczędnościom, które udało się pozyskać podczas realizacji projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, powiększony zostanie wybieg dla Iwana i Janky.

  Dzięki tej inwestycji również zwiedzający będą mieć możliwość oglądania gepardów z innej perspektywy niż do tej pory - powstanie nowy budynek ekspozycyjno-hodowlany, do którego będzie można zajrzeć przez szyby, które zostaną w nim umieszczone.


  Dotychczas pomieszczenie hodowlane dla gepardów znajdowało się… w budynku dyrekcji, a dokładniej w pomieszczeniu, w którym kiedyś miała znaleźć się świetlica. Wyprowadzka gepardów cieszy pracowników zoo.

  - Zimą ich obecność w budynku dyrekcji jest trochę uciążliwa. Nie każdy lubi zapach kota, a klimatyzacji tutaj nie mamy - mówi nam Andrzej Malec, kierownik działu hodowlanego śląskiego zoo. - Z powiększenia wybiegu cieszy się również nasza redakcja - od 2010 roku opiekujemy się gepardem Iwanem. Za to dofinansowanie uda się także dostosować dawny wybieg tygrysów dla potrzeb małpek sajmirek. To nieduże, kilogramowe, bardzo aktywne zwierzęta, które lubią wysoko się wspinać. W śląskim zoo rezyduje obecnie grupa męska tego gatunku - jest ich 10. Dzięki przebudowie ich wybieg zwiększy się czterokrotnie - dodaje.

  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace zostaną zakończone w połowie 2015 roku. Kwota dofinansowania, którą otrzyma śląskie zoo wyniesie 1,8 mln zł, a cała inwestycja szacowana jest na 2,7 mln zł. W 2013 roku zakończono pierwszy etap rozbudowy ścieżki dydaktycznej - nowy wybieg dostały m.in żyrafy.


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama