Rzeźby Jerzego Kędziory atrakcją starego rynku w...

  Rzeźby Jerzego Kędziory atrakcją starego rynku w Częstochowie

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Latające rzeźby Jerzego Kędziory
  1/4
  przejdź do galerii

  Latające rzeźby Jerzego Kędziory ©ARC

  Balansujące na linie rzeźby częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory, które można oglądać w wielu miastach na świecie, będą atrakcją starego rynku w Częstochowie. Wkrótce ruszy konkurs na koncepcję architektoniczną tego miejsca.
  Urodzony w 1947 roku w Częstochowie, rzeźbiarz, malarz, projektant Jerzy Kędziora od lat 90. tworzy cykl rzeźb balansujących. Jego prace przedstawiają najczęściej rozmaite samotne postaci stykające się z liną, czy prętem w jednym lub dwóch punktach. Za sprawą tego zabiegu widz odnosi wrażenie, że są one zawieszone w powietrzu - przecząc jednocześnie prawom grawitacji.

  Częstochowski Urząd Miasta zdecydował, żeby uhonorować artystę i stworzyć dla jego prac "Teatr Przestrzenny Rzeźb Jerzego Kędziory".
  Ma on powstać na starym rynku. "Pierwotna koncepcja dotyczyła stworzenia samego teatru, obecnie chcemy, aby to przedsięwzięcie stało się częścią szerszego projektu obejmującego cały rynek" - powiedział naczelnik wydziału kultury, promocji i sportu Urzędu Miasta w Częstochowie Aleksander Wierny.

  Wierny dodał, że w ciągu kilku tygodni zostanie rozpisany konkurs na koncepcję architektoniczną zagospodarowania starego rynku m.in. pod kątem umieszczenia tam rzeźb artysty. "Z architektami doszliśmy do wniosku, że jest to okazja, żeby to ważne dla Częstochowy miejsce (rynek) odpowiednio zaaranżować. Impulsem do tego stał się pomysł stworzenia teatru rzeźb" - dodał Wierny.

  Wstępne plany zakładają ożywienie rynku poprzez m.in. przemianę tego miejsca w strefę organizacji imprez kulturalnych czy wypoczynku. "Chcemy, żeby rynek między innymi dzięki pracom, pochodzącego z Częstochowy wybitnego artysty, stał się atrakcją turystyczną miasta" - dodał Wierny.

  Projekt ma zostać zrealizowany w przyszłym roku.

  Kędziora jest twórcą kilkudziesięciu balansujących rzeźb. Można je oglądać m.in. w plenerach Dubaju, Berlina, Lourdes, Miami, San Diego, Bratysławy, Kopenhagi, czy Aberdeen w Szkocji. Rzeźby częstochowskiego artysty można również oglądać w Polsce. Jedna z nich pt. "Przechodzący przez rzekę" jest ozdobą Bydgoszczy. Przedstawia mężczyznę z przepaską na biodrach, który jedną stopą dotyka liny rozpiętej nad rzeką Brdą a w dłoni trzyma żerdź. PAP


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama