Industriada 2014 w Bielsku-Białej: Mnóstwo atrakcji w Starej...

  Industriada 2014 w Bielsku-Białej: Mnóstwo atrakcji w Starej Fabryce [ZDJĘCIA]

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Industriada 2014 w Bielsku-Białej
  1/22
  przejdź do galerii

  Industriada 2014 w Bielsku-Białej ©Jacek Drost

  Industriada 2014: Otwarcie drugiej części wystawy historycznej zatytułowanej "Od włókiennictwa do małego fiata. Przemysł Bielska-Białej w XIX i XX wieku", spacer szlakiem zabytków przemysłowych Dolnego i Żywieckiego Przedmieścia, odsłonięcie potężnego muralu, możliwość poznania jak powstawały kapelusze czy warsztaty dla dzieci "Zostań małym projektantem mody. Stwórz własną kolekcję" to tylko niektóre z wielu atrakcji czekających na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej Industriady w Starej Fabryce (dawniej Muzeum Techniki i Włókiennictwa), będącej oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
  Industriada 2014:

  "Współczesne Bielsko-Biała zawdzięcza swoje powstanie XIX-wiecznej industrializacji. To dzięki niej dwa siostrzane miasta na śląsko-małopolskim pograniczu, znane głównie z wyrobu sukna, połączyły się ostatecznie ze sobą i przeobraziły w nowoczesny ośrodek przemysłowo-handlowy i kulturalny" - napisał Piotr Kenig, historyk biekskiego Muzeum Historcznego w ostatnim numerze "Wystawnika", gazety informacyjnej bielskiego muzeum, zachęcając do wybrania się na Industriadę 2014.

  TUTAJ ZOBACZYSZ CAŁY PROGRAM INDUSTRIADY W PODZIALE NA MIEJSCOWOŚCI:


  INDUSTRIADA 2014:
  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO MAPY ATRAKCJI INDUSTRIADY + RELACJE ZE ZDJĘCIAMI

  Industriada 2014 PROGRAM + ATRAKCJE
  Z TAKIM PROGRAMEM INDUSTRIADA JEST NAJCIEKAWSZĄ IMPREZĄ TEGO LATA W WOJ. ŚLĄSKIM

  I dodawał: "Miejscowi przedsiębiorcy uruchamiali manufaktury i fabryki dając pracę tysiącom robotników z bliższej i dalszej okolicy. Już przed stu laty tętniące życiem, kosmopolityczne, wielonarodowościowe dwumiasto utrzymywało kontakty z niemal całym światem, a jego renomowane wyroby trafiały do odbiorców na wszystkich kontynentach. Bielsko-Biała awansowało do rangi trzeciego ośrodka przemysłu wełnianego Austro-Węgier, później było drugim po Łodzi centrum włókienniczym II Rzeczpospolitej (śląski Manchester), a w epoce PRL-u zwano je miastem stu przemysłów" - napisał Piotr Kenig, wyjaśniając, że dla udokumentowania tych bogatych tradycji w 1979 r. nad Białą powołano do życia Muzeum Techniki Włókienniczej, przekształcone z czasem w Muzeum Techniki i Włókiennictwa, a od niedawna funkcjonujące pod nazwą Starej Fabryki.


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama