Co to za piękne miasto? Katowice Majewskiego w filmie Psie...

  Co to za piękne miasto? Katowice Majewskiego w filmie Psie Pole

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Psie pole" Lecha Majewskiego to wielki zagraniczny sukces. Na zdjęciu kadr z filmu
  1/2
  przejdź do galerii

  "Psie pole" Lecha Majewskiego to wielki zagraniczny sukces. Na zdjęciu kadr z filmu ©Mat. Pras.

  "Psie pole", nowy film Lecha Majewskiego znakomicie przyjęty we Włoszech. Polska premiera planowana dopiero na październik.
  Największe włoskie gazety prześcigają się w pochwalnych recenzjach. "Corriere della Sera" daje 8,5 gwiazdki na 10, podczas gdy nowego Woody'ego Allena ocenia na 7. "Rolling Stone", który w Italii największym arcydziełom przyznaje maksymalnie gwiazdki 4, tu przyznał 4,5. W Rzymie mówili nawet: "Co to za piękne miasto w tym filmie?". A to Katowice. W nowej produkcji Lecha Majewskiego.

  Po włosku "Onirica"


  "Psie pole" debiutuje 3 lata po słynnym "Młynie i krzyżu", który śląskiemu reżyserowi zapewnił ogólnoświatowy rozgłos (kupiło go 59 krajów; to absolutny rekord Polski). O czym jest ten film? Tym razem osadzony jest we współczesności: dokładnie w 2010 r., określanym przez artystę "rokiem biblijnych plag": w Polsce powodzie i tragiczna śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w Rosji susza i pożary lasów, na Islandii wybuchł wulkan. Na te wydarzenia nakładają się osobiste dramaty głównego bohatera - Adama, samotnika, znajdującego ukojenie w wizjach Dantego i "Boskiej komedii".

  Film miał już swoje premiery nie tylko we Włoszech (pod tytułem "Onirica"; same miejsca projekcji robią wrażenie: La Scala w Mediolanie, Palazzo Bar-berini w Rzymie i Teatr Odeon we Florencji), ale i Wielkiej Brytanii (londyńska National Gallery).

  Niebawem trafi do Francji i USA. Kiedy do Polski? Wiadomo, że będzie wyświetlany nie tylko w kinach studyjnych, ale i multipleksach. - Trwają negocjacje z dystrybutorem. Polska premiera planowana jest na październik. Czemu tak późno? Przed nami wakacje, a liczymy m.in. na akademicką publiczność - mówi Lech Majewski. Zdradza też, że pierwszy pokaz w naszym kraju odbędzie się w Katowicach, gdzie nakręcono całość zdjęć do "Psiego pola".

  Katowice? Imponujące

  Katowice sfilmowane przez Majewskiego pozytywnie zaskoczyły szczególnie włoską widownię. Na ekranie można zobaczyć m.in. okolice ronda, ulicy 3 Maja i kina Rialto. - W Rzymie pytano mnie: "A co to za piękne miasto?". "Katowice? Imponujące" - uśmiecha się reżyser.

  - Bez cienia przesady mogę powiedzieć, że Katowice rzeczywiście prezentują się znakomicie. Kręciliśmy głównie w nocy, specyficznym rodzajem obiektywów, udało nam się też zdążyć przed rozpoczęciem w mieście obecnych remontów.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama