Turystyka: Ławeczki i parkingi, czyli sam zamek to za mało

  Turystyka: Ławeczki i parkingi, czyli sam zamek to za mało

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Turystyka: Ławeczki i parkingi, czyli sam zamek to za mało
  1/2
  przejdź do galerii
  Na zadowolenie turysty wpływa wiele czynników, choć ważny jest zabytek, to równie ważne są parkingi, restauracje i duże imprezy
  Nie tylko zabytki są magnesami dla tych, którzy przyjeżdżają zwiedzać jurajskie warownie. Liczy się także to, czy miejsce jest przyjazne dla turysty, czy gmina dba o coraz to nowe atrakcje, tak by turyści się nie nudzili i znowu tu wrócili. Tak właśnie dzieje się na Zamku Ogrodzienieckim w Podzamczu. Niedawno zmodernizowano sposób zwiedzania zamku, wytyczono nową ścieżkę zwiedzania. Teraz jest szansa na kolejną inwestycję, która ułatwi życie turystom. Chodzi o budowę nowych miejsc postojowych przy zamku oraz nowe oświetlenie - iluminację zamku oraz otaczających go tras turystycznych. Wartość projektu to ponad 495 tys. zł dofinansowania w ramach RPO to 85 proc.


  - Przy zamku utwardzony zostanie fragment przebiegającego tam szlaku turystycznego i powstanie kilka miejsc postojowych, m.in. dla osób niepełnosprawnych - podkreśla Iwona Pakuła-Błoch, prezes Spółki Zamek, która zarządza warownią. - Poza tym będą nowe ławki i kosze na śmieci. Najbardziej spektakularna będzie jednak zewnętrzna iluminacja zamku. Obiekt będzie podświetlany od dołu białym, ledowym światłem - dodaje Iwona Pakuła-Błoch. Prace mają się zakończyć do czerwca przyszłego roku.

  Niezależnie od działań spółki wokół zamku wyrastają inne atrakcje, tory zjazdowe, park linowy, park miniatur czy park doświadczeń. Rozrasta się baza noclegowa.

  Inna jurajska warownia w Smoleniu, jeszcze do niedawna zupełnie nieznana, także szykuje się na turystyczny boom. Gmina Pilica zabrała się za odrestaurowanie ruin i wykonanie tam infrastruktury przyjaznej dla turystów. Pojawiły się więc bezpieczne wejścia na basztę (wcześniej niedostępną dla zwiedzających), z której roztacza się bajkowy widok na Jurę, zabytkowe ruiny nabrały blasku, choć jeszcze nie są dostępne dla turystów, bo prace dalej trwają. Przedsięwzięcie jest warte około 4 milionów złotych. W ostatnim etapie, na który gmina już pozyskała pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego powstanie to, co dla współczesnego turysty jest równie ważne jak zabytek - a więc parkingi i ławeczki. Wszystko, co pozwoli komfortowo zwiedzać średniowieczną twierdzę. Zostaną także wytyczone ścieżki przez rezerwat, a jeśli pozwoli na to konserwator, to powstaną również bramy zamkowe oraz drewniane schody i pomosty prowadzące do zamku.

  Obok innego zamku, w Siewierzu turyści mogą już korzystać z nowego parkingu. Na błoniach powstała siłownia pod chmurką. Gotowa jest ścianka treningowa do gry w tenisa. Są nowe chodniki, zieleń. Cały teren rekreacyjno-sportowy przy siewierskim zamku jest monitorowany.

  Podobnie na wzgórzu zamkowym w Będzinie. W parku na wzgórzu powstały miejsca odpoczynku, tzw. miejsca magiczne, ścieżka dydaktyczna, plac zabaw.

  Eksperci od turystyki nie mają wątpliwości, że wymagania turystów rosną.

  - Obecnie na zadowolenie turystów składa się wiele czynników. Każdy patrzy na zabytek, ale również na to, czy miał gdzie zaparkować oraz czy mógł smacznie i tanio zjeść. Turyści zwracają też uwagę na to czy z konkretnym obiektem wiąże się też np. jakaś historyczna impreza - podkreśla Agnieszka Sikorska, dyrektorka biura Śląskiej Organizacji Turystycznej.
  Współpraca KK


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupota jest głupia.

   Gall (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To jest metoda na całkowite spieprzenie tego zabytku. Ludzie czy zawsze musicie przesadzać?? Chcecie z tego świetnego zabytku zrobiś na siłę disneyland?? To jakby piękną dziewczynę umalować i...rozwiń całość

   To jest metoda na całkowite spieprzenie tego zabytku. Ludzie czy zawsze musicie przesadzać?? Chcecie z tego świetnego zabytku zrobiś na siłę disneyland?? To jakby piękną dziewczynę umalować i ubrać jak typową prostytutkę. Groza!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama