Ekspert podpowiada: Emerytura czy wypłata

  Ekspert podpowiada: Emerytura czy wypłata

  BS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM
  Słyszałem, że w styczniu 2011 roku wejdą w życie zapisy uniemożliwiające łączenie pracy z otrzymywaniem świadczeń emerytalnych. Na czym to będzie polegało i czym to grozi takim osobom, jak ja?
  Jan, emeryt z Zawiercia


  Zmiany w przepisach regulujących przejście na emeryturę, które rząd zamierza wprowadzić od 1 stycznia 2011 r. spowodują, że rzesza seniorów o niskich emeryturach znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej.
  Dotychczas państwo dawało im możliwość łączenia zatrudnienia z pobieraniem świadczenia emerytalnego. Od stycznia wszyscy, którzy zamierzają przejść na emeryturę, lub zdecydowali się na ten krok po 8 stycznia 2009 r., będą musieli dokonać decyzji, która może skutkować obniżeniem poziomu życia seniora. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zmiany dotkną 60 tys. pracowników.

  Zmiana zapisów spowoduje u wielu osób odłożenie w czasie decyzji o przejściu na emeryturę. Licząc się z tym rząd ma nadzieję na oszczędności w ZUS. Jednak dłuższy staż pracy oznacza, że w przyszłości tym osobom trzeba będzie wypłacać wyższe emerytury, więc oszczędności są pozorne. Co więcej osoby, które teraz dorabiają na "złotą jesień życia", dostrzegą znaczne korzyści w pracy "na czarno". I wiele z nich na pewno skorzysta z opcji nieewidencjonowanego dochodu.

  W takiej sytuacji warto podkreślić, że istnieje możliwość uzyskiwania trwałego, dodatkowego dochodu dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Taką szansę stwarza od 2008 r. hipoteka odwrócona, czyli dożywotnia renta hipoteczna otrzymywana w zamian za przekazanie własności do mieszkania.
  Podobną ofertę mają dla swych emerytów Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Węgry.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama