Meteorolodzy nie przepowiadają pogody na lato, ale górale...

  Meteorolodzy nie przepowiadają pogody na lato, ale górale swoje prognozy już mają

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Meteorolodzy nie przepowiadają pogody na lato, ale górale swoje prognozy już mają
  1/2
  przejdź do galerii

  ©123rf

  Burzowy koniec czerwca, gorący lipiec, deszczowy i chłodny sierpień - taką pogodę na nadchodzące lato wieszczą górale z Żywiecczyzny.
  Już jutro początek astronomicznego lata, będzie to też najdłuższy dzień w roku. W Katowicach słońce wzejdzie o godz. 4.32 i zajdzie o godz. 20.57. Niestety, każdy kolejny będzie krótszy o kilka minut. Ale jak przekonują górale, nadchodzące lato z pewnością będzie ciepłe, a przynajmniej jego pierwsza połowa. Dla meteorologów to wprawdzie wróżenie z fusów, bo przewidzieć pogody na okres dłuższy niż dwa dni tak naprawdę nie sposób. Bacowie swoje jednak wiedzą.

  - Trzeba obserwować chmury, ptaki, drzewa, jak się zachowują i można pogodę przepowiedzieć. Poza tym trzeba liczyć dni od Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Każdy dzień to jeden miesiąc. Jaka pogoda wtedy, taka i później - zapewnia Andrzej Murański, gazda z Juszczyny. I zapewnia, że lato czeka nas suche i ciepłe. - Koniec czerwca to jeszcze pogoda w kratkę, będzie burzowo, możliwe będą lokalne podtopienia, zwłaszcza w górach - ostrzega Murański.

  Ale o lipiec możemy być spokojni. - Cały lipiec będzie ciepły i suchy, to idealny czas na urlop, można odpocząć, pokulać się na sianie, ale będą też wybryki natury, gwałtownych burz możemy się spodziewać - zapewnia góral. Więcej powodów do obaw mogą mieć osoby, które urlop zaplanowały na sierpień. W tym roku, wyjątkowo, górale przewidują załamanie pogody w pierwszej części miesiąca. - Będzie chłodno i deszczowo, dopiero w drugiej połowie sierpnia znowu wyjdzie słońce i będzie ciepło - zapewnia Murański. Ale pod koniec miesiąca znowu czeka nas zmiana. - To będzie pierwszy podmuch jesieni - dodaje.

  Klimatolog prof. Tadeusz Niedźwiedź podkreśla, że nasz klimat jest stały i w ciągu roku się nie zmieni. Dlatego to lato nie musi się różnić od ubiegłego. - Klimat nie zmienia się tak szybko, ale mogą być tzw. wahania, kiedy np. w lecie mamy zimno, a zimą ciepło - tłumaczy.

  Ale tego w zasadzie nie można przewidzieć. Niezależnie jednak od pogody, z rozpoczynającego się lata cieszą się przede wszystkim uczniowie. Za tydzień w szkołach zadzwoni ostatni dzwonek i udadzą się na dwumiesięczne wakacje.


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama