Ropa pod Beskidami? To się okaże. Z pomocą ładunków...

  Ropa pod Beskidami? To się okaże. Z pomocą ładunków wybuchowych

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ropa pod Beskidami? To się okaże. Z pomocą ładunków wybuchowych
  1/2
  przejdź do galerii

  ©123rf

  Najpierw zostaną wywiercone w ziemi otwory, w które włożone zostaną ładunki wybuchowe - niewielkie eksplozje wstrząsną Żywiecczyzną i Śląskiem Cieszyńskim. To nie żart ani scenariusz filmu wojennego. W ten sposób specjaliści będą sprawdzać, czy na terenie kilku beskidzkich gmin znajdują się złoża gazu ziemnego i ropy naftowej. Jeśli poszukiwania zakończą się sukcesem, jest szansa, że nasz region stanie się drugim Teksasem.
  - Jeśli okazałoby się, że te złoża rzeczywiście tutaj są, to bylibyśmy zadowoleni - nie ukrywa Piotr Tyrlik, wójt gminy Węgierska Górka.

  Żeby tak się stało, wpierw muszą zostać przeprowadzone badania sejsmiczne. Polegają na tym, że w niektórych miejscach zostaną rozmieszczone niewielkie czujniki, które będą połączone ze specjalną aparaturą. W wybranych miejscach specjaliści wywiercą otwory, w których umieszczona zostanie niewielka ilość materiału wybuchowego. Kiedy ładunek zostanie zdetonowany, powstaną fale sejsmiczne rozchodzące się w głąb ziemi. Fale odbiją się od kolejnych warstw geologicznych, po czym wrócą na powierzchnię, gdzie zostaną zarejestrowane przez aparaturę. Uzyskane dane zostaną przetworzone, a naukowcy otrzymają obraz budowy geologicznej ziemi oraz skał - być może nasyconych gazem ziemnym i ropą naftową.

  Takie badania sejsmiczne są pierwszym etapem poszukiwania złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Pozwalają na precyzyjne określenie miejsca występowania złoża oraz właściwe zlokalizowanie ewentualnych odwiertów, minimalizując w ten sposób wpływ prac na przyrodę.

  Badania zostaną przeprowadzone na zlecenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które wynajęło do tego celu Geofizykę Kraków.

  Co ciekawe, specjaliści wracają w Beskidy po latach. Pierwsze otwory poszukiwawcze górnictwo naftowe wykonało w tym rejonie już w latach 50. XX wieku. Odnotowano wówczas objawy występowania gazu ziemnego, ale nie kontynuowano żadnych prac poszukiwawczych.

  Ponowna próba powrotu nastąpiła w roku 1993, kiedy wykonano kolejny odwiert, w którym również stwierdzono możliwość występowania gazu.

  - Po 20 latach wracamy w ten rejon, bo wyniki geologiczne ostatniego otworu dają pewne szanse na występowanie złóż metanu. Z tego względu zamiast wierceń wykonujemy wpierw badania sejsmiczne - opowiada Anna Jarosz z Zespołu Prasowego PGNiG.

  Obecnie podobne prace w województwie śląskim spółka prowadzi pod Raciborzem. Z kolei na Opolszczyźnie zostały one zakończone w 2012 roku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przestańcie pier…ć

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Przestańcie pier…ć o drugim Texasie, drugiej Japonii, drugiej Irlandii i drugiej Bawarii.
   Na razie z takiego pier...nia to tylko trzeci świat wyłazi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a PO co?

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Donaldinio, Gajowy i Franek Dolas i tak wszystko przepir**lą . To tak jak mafia wspólnie z Gubernatorem Iraku i Olkiem Filipińskim!

   Zdjęcie autora komentarza
   czarne złoto

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   jak będzie ropa- to już sprzedane jest -

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zakładając jednak, że Tusk zostanie postawiony przed trybunałem stanu

   pytajnikRaciborz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   i skazany za współudział w zamachu na prezydenta RP, fałszerstwa wyborcze i wiele innych przestępstw, to czy wszelkie umowy podpisane przez takiego przestępcę, w tym międzynarodowe, są ważne?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Polsce

   JAN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   juz wszystko bylo poza bieda

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Texas sie moze skryc przet Polckom!

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Juzajs ojforia!
   Po drugi Japonii, Bayerach i diobli wiedzom czym jeszcze, bydom za niydugo Polki miec drugi Texas! I jusz niy bydzie musiol Ziutek, Mirek abo Kaska miec wizy, coby pojechac gorki...rozwiń całość

   Juzajs ojforia!
   Po drugi Japonii, Bayerach i diobli wiedzom czym jeszcze, bydom za niydugo Polki miec drugi Texas! I jusz niy bydzie musiol Ziutek, Mirek abo Kaska miec wizy, coby pojechac gorki myc do dobrobytu!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda czasu !

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   i co z tego Mirki, Zdzicha, Grzesie , Beatki i tak wszystko przepirdo*ą , tutaj Kuwejtu nie będzie co najwyżej Bangladesz !


   Zdjęcie autora komentarza
   BANGLADESZ

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   W BANGLADESZU NIC NIE MAJĄ--
   A NASZA 100 JAPONIA MA WSZYSTKO --
   BAKSIKA I GĄSIOROWSKI I INNYCH WŁAŚCICIELI

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama