1914: dla Europy i...

  1914: dla Europy i świata zbliża się Armagedon [HISTORIA DZ]

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tydzień morski w Kilonii
  1/4
  przejdź do galerii

  Tydzień morski w Kilonii

  W czerwcu 1914 nikt nie spodziewał się, że Europa przeżywa ostatnie tygodnie pokoju. Przyszli wrogowie byli jeszcze ze sobą za pan brat. Brytyjczyków przyjmowano z honorami
  23 czerwca 1914 był przepięknym, słonecznym dniem tyle co rozpoczętego lata. Tego to dnia rozpoczął się też przepyszny Tydzień Morski w niemieckim porcie Kilonii. Patronowali mu cesarz Wilhelm II oraz jego brat, książę Henryk Pruski w towarzystwie żony, księżnej Ireny. Przebojem widowiskowej rewii morskiej stała się wizyta eskadry potężnych, najnowocześniejszych pancerników brytyjskich pod dowództwem wiceadmirała sir George'a Warrendera.
  Kurtuazyjnym wizytom i rewizytom nie było końca. Brytyjczycy uroczyście podjęli księcia Henryka na swoim flagowcu "King George V" ("najwspanialszy okręt pływający obecnie po morzach świata" - zauważył uprzejmie dostojny gość).

  Admirał Tirpitz zrewanżował się przyjęciem dla brytyjskich oficerów na swoim krążowniku "Friedrich Karl"; zaraz potem otrzymali powtórne zaproszenie, tym razem od samego cesarza, na pokład jego jachtu "Hohenzollern". Z kolei Warrender ugościł Wilhelma na swym "Królu Jerzym". Brytyjski pancernik odwiedzili później admirałowie Tirpitz oraz Ingenohl. Przy tej okazji miał miejsce, jeden jedyny zgrzyt pomiędzy ludźmi morza: oto gdy Brytyjczycy proponują Niemcom szczegółowe zwiedzanie swego okrętu (wyjąwszy tylko najtajniejsze pomieszczenia radiostacji i kierowania ogniem), ci ostatni odmawiają.

  Bo trzeba by się zrewanżować - uważa Tirpitz, a to byłoby już nie po jego myśli. Ale to drobiazg, na który mało kto zwraca uwagę, i angielscy goście świetnie się bawią podczas rozpoczętych 25 czerwca regat. Załogi okrętów Royal Navy również nie narzekają na brak rozrywek.

  Morska, dżentelmeńska idylla trwała do 28 czerwca, kiedy to uderzył istny grom z jasnego nieba. Była nim wieść o śmierci następcy tronu Austro-Węgier Franciszka Ferdynanda, który zginął zastrzelony w dalekim Sarajewie...

  Bandery okrętów natychmiast idą w dół do połowy masztów. Dalsze imprezy zostają odwołane. Nazajutrz cesarz wyjeżdża. Jednak nikt nie spodziewa się jeszcze najgorszego, czyli wybuchu wielkiej, powszechnej wojny. Bo to nie jest pierwszy kryzys między mocarstwami w ostatnich latach: był przecież już angielsko-francuski zatarg o Faszodę, był prowokacyjny wobec Brytyjczyków telegram Wilhelma II do prezydenta Transwalu Paula Krugera, były aż dwie awantury o Maroko... Za każdym razem konflikt udawało się załagodzić. Dlaczegóżby nie miało stać się podobnie i tym razem? A zatem 30 czerwca admirałowie brytyjski i niemiecki w najlepszej zgodzie podają sobie ręce na pożegnanie. Wychodząc zaś w morze Warrender depeszuje do niemieckiej floty: "Przyjaciele w przeszłości i przyjaciele na zawsze!".

  Zamachowcem, którego kule śmiertelnie ugodziły Franciszka Ferdynanda i jego żonę, był bośniacki Serb Gavrilo Princip. Nie był on szaleńcem i nie działał w pojedynkę, a wraz z całą grupą spiskowców, której najbardziej narzucające się tropy prowadziły do skonfliktowanej z Austro-Węgrami Serbii. Nie znaczy to, że właśnie ona odpowiadała za zamach - domysły na temat tego, kto naprawdę stał za zbrodnią, trwają w najlepsze od wieku i pewno nigdy nie doczekają się ostatecznego wyjaśnienia.

  Tak czy inaczej, Austro-Węgry postanowiły skorzystać z okazji do wyrównania rachunków z będącą im cierniem w boku Serbią. Uczyniły to tym skwapliwiej, że czuły za sobą poparcie Wilhelma II. Jednak Serbię popierała Rosja, sama będąca sojuszniczką Francji. Z kolei niemiecki plan wojny z Francją przewidywał pogwałcenie neutralności Belgii, gwarantowanej m. in. przez Wielką Brytanię. W lipcu żadne z mocarstw nie zdecydowało na zrobienie kroku w tył znad otwierającej się przed wszystkimi przepaści. 28 lipca Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Dzień później austriackie pociski spadły na Belgrad.

  Na mobilizację rosyjską Niemcy odpowiedziały ultimatum, którego termin upływał 1 sierpnia w południe. Kilka godzin później oba cesarstwa znalazły się w stanie wojny. Francja nie ociągała się z mobilizacją swej armii i floty, wskutek czego Niemcy wypowiedziały wojnę również i jej.

  Wiele mówi się o entuzjazmie, z jakim Europejczycy zakładali tamtego lata wojskowe mundury i wyruszali na front. To tylko częściowo prawda. Propaganda wszystkich stron robiła swoje, ale nie można powiedzieć, by narody Europy ogarnął zbiorowy amok. Słynne zdjęcie z Monachium, przedstawiające Odeonsplatz z wiwatującym na wieść o wybuchu wojny tłumem, wśród którego można rozpoznać młodego Adolfa Hitlera, jest zmanipulowane. W rzeczywistości zgromadzenie to zajmowało jedynie niewielką część placu, na którym poza tym życie toczyło się jak zwykle.

  1 sierpnia wieczorem niemieccy żołnierze przekraczają granicę Luksemburga, później także Belgii. To początek realizacji strategicznego planu Schlieffena, który ma umożliwić powalenie Francji w przeciągu kilku tygodni. Na drugim krańcu Niemiec panuje jeszcze spokój. Rosjanie, przygotowując się do ataku na Prusy Wschodnie, nie są aktywni na innych odcinkach frontu. Wycofują wręcz swoje wojska z części Kongresówki. W związku z tym armia niemiecka w pierwszych dniach sierpnia bez walki wkracza m. in. do Zagłębia Dąbrowskiego i Częstochowy.

  Jak na razie większość Ślązaków wojnę zna tylko z gazet. Ale jeszcze się ona o nich upomni. W nadchodzących latach tysiące żołnierzy ze Śląska wezmą udział w rozpoczynającym się właśnie Armagedonie, a ich rodziny dotkliwie odczują skutki blokady, wprowadzonej i niemiłosiernie egzekwowanej przez niegdysiejszych brytyjskich przyjaciół.


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zróbmy USE

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Na wzór USA zróbmy USE (United States of Europe, Stany Zjednoczone Europy) i też będziemy silni jednością. Brak niezależnych (narodowych) państw to brak wojen. Co byłoby z USA gdyby powstało tam...rozwiń całość

   Na wzór USA zróbmy USE (United States of Europe, Stany Zjednoczone Europy) i też będziemy silni jednością. Brak niezależnych (narodowych) państw to brak wojen. Co byłoby z USA gdyby powstało tam też pół setki niezależnych państw, zamiast federalnego państwa z 50-ma stanami? Zapewne wielokrotnie toczyłyby ze sobą krwawe wojny. Oczywiście nie chodzi o to aby likwidować istniejące państwa siłowo ale aby inegrowały się one dobrowolnie w oparciu o demokratyczne systemy prawa.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak kania dżu.

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jak kania dżu .
   Tak Polacy czekali na tę wojnę .
   Bo tylko wojna mogła zmienić układ sił w Europie.
   Tak samo jak ostanie zwycięstwo Polski pod Wiedniem było początkiem upadku Rzeczypospolitej...rozwiń całość

   Jak kania dżu .
   Tak Polacy czekali na tę wojnę .
   Bo tylko wojna mogła zmienić układ sił w Europie.
   Tak samo jak ostanie zwycięstwo Polski pod Wiedniem było początkiem upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów które zmieniło układ sił w Europie.
   Tak tylko wojna w Europie mogła skłócić Polskich zaborców.
   Tylko wojskowi niestety tak już mają że i wojnę i wynikłą z niej politykę prowadzą według swoich wyuczonych w czasie swojej edukacji wzorów.
   Proszę porównać sytuację wyjściową po pierwszej wojnie światowej dwu odwiecznych antagonistów w Europie.

   Wychodząca z wojny Niepodległa Polska.
   I Turcja która jeszcze przed wojną była Imperium Otomańskim.
   Gdzie dzisiaj jest Turcja i jakie miejsce zajmuje w polityce i gospodarce Europejskiej i dlaczego nie była zainteresowana później następną nową wojną.
   A gdzie są dzisiaj Polacy wtedy nie pomni na przestrogi Piłsudskiego aby jako ostatni jak już trzeba będzie wchodzić do następnej wojny.
   Turcy zrobili to o czym mówił Marszałek Piłsudski.

   A pisanie o entuzjazmie co niektórych grup narodowościowych w czasie wybuchu wojny jest tylko efektem wtedy uprawianej polityki.

   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Celtycko-germańsko-słowiańscy Ślązacy w I wojnie światowej

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   I wojna światowa wywołana przez nacjonalistów - jedno z największych nieszczęść w dziejach Europy - była jednocześnie gigantycznym zmaganiem między dwoma blokami: celtycko-romańsko-słowiańskim...rozwiń całość

   I wojna światowa wywołana przez nacjonalistów - jedno z największych nieszczęść w dziejach Europy - była jednocześnie gigantycznym zmaganiem między dwoma blokami: celtycko-romańsko-słowiańskim (Brytania, Francja, Włochy, Rumunia, Serbia, Rosja) a germańsko-turańskim (Niemcy, Austria, Węgry, Turcja).

   Katastrofa Europy w 1918 roku uzmysłowiła europejskim elitom, że najwyższy czas zrezygnować z ideologii nacjonalizmu na rzecz paneuropizmu.
   Niestety musiało jeszcze dojść do tragicznej II wojny światowej, by przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Be-Ne-Lux, a następnie inni, to zrozumieli i zaczęli tworzyć antynacjonalistyczną Wspólnotę Europejską.

   I wojna światowa szczególnie negatywnie odbiła się na losie Ślązaków w XX wieku.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?!?!?

   Pszczyniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Pszczyna główną najważniejszą kwaterą WW o tym należy napisać, jak ważnym historycznie jesteśmy regionem. Dlaczego tu a nie w Berlinie zapadły najważniejsze rozkazy min. słynny telegram Arthura...rozwiń całość

   Pszczyna główną najważniejszą kwaterą WW o tym należy napisać, jak ważnym historycznie jesteśmy regionem. Dlaczego tu a nie w Berlinie zapadły najważniejsze rozkazy min. słynny telegram Arthura Zimmermanna, to są pytania, które warto omówić. One mają znaczenie dziś, ale żeby to wykorzystać trzeba mieć światopogląd. Zrozumienie tego zapotrzebowania widać gołym okiem.

   Dlaczego Cesarz Niemiecki tu rezydował(Pszczyna - G.Slask) i dowodził najważniejszym konfliktem w dziejach współczsnej Europy i Swiata.....?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "spokój w Niemczech" w trakcie wojny jest dla Polaków mało interesujący ...=POLAKOSTWO

   POLACTWO PIYNIACTWO I PIYNIYNIE IDIOTY =SSUJMOWINY AFYNGOROLSSTWA ONR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   BATUMI stolicąM MałoAFYNpolski Zachodniej UKRAINY.=spokój w Niemczech" w trakcie wojny jest dla Polaków.CHYNCIOM ZAROBKU.

   Zdjęcie autora komentarza
   Twitter #WielkaWojna

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Witam.
   Miłośników historii zainteresowanych zbliżającą się rocznicą wybuchu I wojny światowej zapraszam na Twitter #WielkaWojna.
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZ


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Redaktorze

   Czy dyskusję chce Pan prowadzić w duchu tego z Bytomia i Małopolski? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Moim zdaniem trzeba napisać o przymierzach militarnych i politycznych, jakimi było Trójporozumienie i Trójprzymierze,o interesach Anglii,Francji,Rosji.Państw Bałkańskich,Austo-Węgier i Niemiec....rozwiń całość

   Moim zdaniem trzeba napisać o przymierzach militarnych i politycznych, jakimi było Trójporozumienie i Trójprzymierze,o interesach Anglii,Francji,Rosji.Państw Bałkańskich,Austo-Węgier i Niemiec.
   Kulisy I Wojny Światowej są ciekawe.Tylko rozpoczynajmy od sytuacji międzynarodowej w tym czasie,a nie epizodów.
   Tak uczono za socjalizmu.Tylko on już minął.Najlepiej wyciąć z całości wątek i nadać mu swą barwę.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   @Czy dyskusję etc.

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Witam.
   Pańskiego pytania niestety nie rozumiem. W każdym razie zamiarem moim jest zainteresowanie miłośników historii i mam nadzieję, że to się uda.
   Osobiście bardziej interesują mnie owe epizody...rozwiń całość

   Witam.
   Pańskiego pytania niestety nie rozumiem. W każdym razie zamiarem moim jest zainteresowanie miłośników historii i mam nadzieję, że to się uda.
   Osobiście bardziej interesują mnie owe epizody - barwne, znaczące, często też (w końcu tematem będzie przecież wojna) straszne. Ale ma Pan rację, nie powinno się zapominać o szerszym, ogólniejszym spojrzeniu na wypadki. Dziękuję zatem za inspirację - od czasu do czasu "obraz z satelity" na pewno się przyda!
   Tomasz Borówka / DZzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Inteligencja Polskosci u BYTOM TO MALOPOLSKA ZACHODNIA

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Godna podziwu.
   Sarkazm propagandy nie opuszczajacy kogos o 1 w nocy to naprawde i heroizm i wysilek.Moze i nalezalby sie Nobel lub conajmniej zyskownosc typu Korfantego na dlugie setki lat...rozwiń całość

   Godna podziwu.
   Sarkazm propagandy nie opuszczajacy kogos o 1 w nocy to naprawde i heroizm i wysilek.Moze i nalezalby sie Nobel lub conajmniej zyskownosc typu Korfantego na dlugie setki lat panowania Polski na Slasku.Jak narazie to widac odwrotnosc .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda, że mniejszość Ślązaków, wojny, nie poznawała z gazet !

   Bytom stolicą Małopolski Zachodniej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

   Tzw. Korpus Śląski czyli 7 Pułk Piechoty Landwehry, 3 Dywizja Landwehry, Korpus Landwehry Woyrscha z 9 armii niemieckiej zajął Kalisz 6 sierpnia ...

   W dniach 7 – 22 sierpnia 1914 z niewyjaśnionych...rozwiń całość

   Tzw. Korpus Śląski czyli 7 Pułk Piechoty Landwehry, 3 Dywizja Landwehry, Korpus Landwehry Woyrscha z 9 armii niemieckiej zajął Kalisz 6 sierpnia ...

   W dniach 7 – 22 sierpnia 1914 z niewyjaśnionych przyczyn jednostki korpusu ostrzelały, zbombardowały i później podpaliły bezbronne miasto. Spaleniu uległ m.in. gmach ratusza i teatru. W gruzach legło 95 proc. zabudowy staromiejskiej, co spowodowało eksodus ludności i spadek liczby mieszkańców z 70 do 5 tysięcy. Na Wzgórzu Wiatracznym dokonano mordu na 80 cywilach (decymacja 800 zatrzymanych mężczyzn). Niemiecka komisja oceniła straty poniesione przez miasto na 25 mln rubli w złocie ... .

   "Na drugim krańcu Niemiec panuje jeszcze spokój ... ". Nie wiem dla kogo red. Borówka pisze swoje artykuły ... . Śmiem sądzić, iż "spokój w Niemczech" w trakcie wojny jest dla Polaków mało interesujący ... !!!
   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   w tym samym czasie sojusznik Niemiec Józef Piłsudski uderzyl od południa

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   na gubernie kielecką i wkroczył do miast gubernialnego


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sojusznik? przecie to płatny agent HKStelle byl

   nie dorabiać ideologii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Robił to za co miał zapłacone...

   Zdjęcie autora komentarza
   @Bytom stolicą Małopolski Zachodniej

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Witam.
   Dziękuję za zainteresowanie artykułem. O tym, co działo się w pierwszych i nie tylko miesiacach Wielkiej Wojny m. in. w Polsce będzie Pan miał okazję nieraz przeczytać w Dzienniku...rozwiń całość

   Witam.
   Dziękuję za zainteresowanie artykułem. O tym, co działo się w pierwszych i nie tylko miesiacach Wielkiej Wojny m. in. w Polsce będzie Pan miał okazję nieraz przeczytać w Dzienniku Zachodnim, w tym i tutaj na Dziennikzachodni.pl. Zapraszam również na Twitter #WielkaWojna.
   Tomasz Borówka / DZzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Twe wywody są tak trafne

   Jak fakt,że (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Bytom jest stolicą małopolski zachodniej.
   A twe wiadomości z czasów komunizmu zachowaj dla siebie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mogą szlyzjersko-rasiolskie ciule chcieć tzw. autonomii

   Bytom stolicą Małopolski Zachodniej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   mogę ja chcieć Bytomia w Małopolsce.

   A w kwestii Kalisza. Rozumiem, prawda w oczy kole. Tak już jest, w twoim przypadku kiedy się czyta tylko książki i gazety z czasów pruskich i hitlerowskich.


   Zdjęcie autora komentarza
   polskie ciule powinny docenić wkład polski w sukcesy Niemiecko-Austriackie

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   na froncie wschodnim

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bohaterskie Zaglebie Dabrowskie

   polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W związku z tym armia niemiecka w pierwszych dniach sierpnia bez walki wkracza m. in. do Zagłębia Dąbrowskiego

   NORMALNE

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nobel pewny

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   A jo by chcioł żeby Komor-owski nałuczył cołki śfiat jak sie loto na drzwich łod stodoły.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama