Okrucieństwo w sieci: Komputer to klątwa cichego...

  Okrucieństwo w sieci: Komputer to klątwa cichego gimnazjalisty

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Okrucieństwo w sieci: Komputer to klątwa cichego gimnazjalisty
  1/2
  przejdź do galerii

  ©123rf

  We wrześniu w 30 gimnazjach w Śląskiem rusza program, który ma przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu uczniów. Specjaliści ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Wydziału Zamiejscowego w Katowicach przygotowali z zespołem gimnazjalistów i nauczycieli scenariusze 12 lekcji, które wprowadzą wychowawcy klas, by zapobiegać wykluczeniu "klasowych ofiar".
  - Dyskryminację widać wyraźnie na portalach społecznościowych. Ci gorsi nie mają lajków, są określani jako "gejowaci", "dziwni". Wsparcie ze strony wychowawcy jest nieodzowne, szczególnie w początkowym okresie pierwszej klasy gimnazjum - wyjaśnia dr Małgorzata Wójcik, psycholog SWPS, która jest kierownikiem projektu Interwencja Edukacyjna "Bliżej". Program jest fnansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innowacji Społecznej.

  Gimnazja w powszechnej opinii są oceniane jako najmniej udany efekt reformy oświaty. Świadczy o tym, choćby poziom agresji, na którą nauczyciele nie mają recepty, ujawniajaca się właśnie w tych szkołach.

  CZYTAJ KOMENTARZ DZ:
  Kasprzyk: Boją się zostać hitem internetu


  Psychologowie ze SWPS w Katowicach przeprowadzili wywiady z gimnazjalistami, nauczycielami i psychologami, z których wynika m.in., że uczniowie gimnazjum za najtrudniejsze uważają wejście w nową grupę rówieśniczą. Nauczyciele są tego świadomi, ale często nie są w stanie odpowiednio zareagować, zanim proces grupowy nabierze tempa.

  - Trudnym problemem dla nauczycieli jest występowanie negatywnych przywódców klasowych, kozłów ofiarnych oraz grupek pretendujących do rządzenia klasą lub zwalczających się nawzajem. Tak było zawsze, ale teraz uczniowie mają nową broń, czyli internet, gdzie bezkarnie mogą niszczyć "przeciwnika", publikując bez zgody jego zdjęcia, numer telefonu, umieszczając obraźliwe komentarze - mówi dr Małgorzata Wójcik, psycholog z SWPS, która zbadała zjawisko w śląskich gimnazjach.

  Najbardziej cierpią słabsi, spokojni i "gejowaci"

  Jak wyjaśnia dr Wójcik, podczas pierwszych tygodni nauki "w klasach wyodrębniają się grupy i krystalizują rolę poszczególnych uczniów".

  - Często ci uczniowie, którzy pełnili rolę kozła ofiarnego w podstawówce, ponownie są do tej roli delegowani. Zdaniem nauczycieli, uczniowie gimnazjum mają łatwość w ocenianiu innych, a co za tym idzie szybko kategoryzują i są gotowi do wykluczania i margina-lizowania. Dlatego trzeba jak najszybciej wdrożyć program prewencyjny, który będzie też integrował i pomagał budować dobry, zgrany zespół klasowy - mówi dr Wójcik.

  Za innych, gorszych, są uznawani uczniowie cisi i spokojni. Zwykle nie reagujący na zaczepki. "Skazani" są uczniowe charakteryzujący się odmiennym od reszty wyglądem zewnętrznym. - Zwłaszcza ci z nadwagą, noszący niemodne ubrania i prezentujący zachowania określane przez uczniów jako "gejowate" bądź "dziwne", choć do końca nie wiadomo, jakimi cechami się charakteryzują - twierdzi dr Wójcik.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ROŚNIE NOOWO ELITA PO TRUPACH DO CELU SŁABSI TO ZNACZY KULTURALNI ŻYCZLIWI LUDZCYZ EMPATIOM

   777 PRAWO LIBEREDHAMSKIGO ŚWIATA KOPYTALIZOOMU CEL USWIYNCO TRUPY I ZYSK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nauczyciele są bezsilni, uczniowie o tym wiedzą Z materiałów zebranych w ramach projektu Innowacji Społecznych NCBiR wynika, że uczniowie zdają sobie sprawę z bezsilności nauczycieli. Nie może być...rozwiń całość

   Nauczyciele są bezsilni, uczniowie o tym wiedzą Z materiałów zebranych w ramach projektu Innowacji Społecznych NCBiR wynika, że uczniowie zdają sobie sprawę z bezsilności nauczycieli. Nie może być inaczej, skoro wychowawca dysponuje tylko jedną lekcją wychowawczą tygodniowo, zajęcia integracyjne w pierwszej klasie gimnazjum kończą się zazwyczaj kilku lekcjach. Są oczywiście wychowawcy którzy znakomicie kierują procesami grupowymi w klasie, ale część nie ma takich umiejętności, a natłok innych obowiązków zmusza ich do skoncentrowania się na dydaktyce.

   Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3479679,okrucienstwo-w-sieci-komputer-to-klatwa-cichego-gimnazjalisty,2,id,t,sa.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może najwyższy czas zrobić porządek .

   Rumek. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   to co się dzieje na internecie , to zakrawa na bezprawie , młodzi się bardzo szybko uczą , chcą być hakerami itd. A to pachnie , kryminałem . ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama