Ważne
  Gigantyczny blok w Jaworznie da pracę budowlanym i górnikom

  Gigantyczny blok w Jaworznie da pracę budowlanym i górnikom

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowy blok enegetyczny, który powstanie w Elektrowni Jaworzno III będzie miał moc 910 MW. Obecnie trwają prace projektowe. Wcześniej, w kwietniu, spółka podpisała umowę z generalnym wykonawcą, którym jest konsorcjum Rafako-Mostostal. Obecnie wybrany został inżynier kontraktu, którym jest Energopomiar Gliwice.

  - Budowa bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III jest nie tylko strategicznym projektem dla Grupy Tauron, ale także bardzo ważną inwestycją dla lokalnego biznesu i samorządu - mówi Stanisław Tokarski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.
  - Mamy nadzieję, że także dzięki tej budowie uda się zaktywizować lokalną przedsiębiorczość. Należy także pamiętać, że ten blok będzie opalany węglem z jaworznickiej i libiąskiej kopalni, co przekłada się na kilka tysięcy, stabilnych przez kilkadziesiąt lat, miejsc pracy - dodaje.

  Konsorcjum Rafako-Mostostal planuje zatrudnienie około 50 podwykonawców, w sumie będzie toponad 2 tysiące, a okresami do 3 tys. pracowników. Specjalnie na potrzeby jaworznickiej inwestycji Grupa Rafako PBG stworzyła spółkę, która będzie odpowiadać tylko i wyłącznie za budowę bloku.

  - Był to warunek banków - podkreśla Edward Kasprzak, członek zarządu Rafako. - We wrześniu spółka przeniesie swoją siedzibę do Jaworzna, do budynku szkoły przy jaworznickiej elektrowni. Chodzi o to, aby ułatwić w ten sposób kontakty z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy będą brać udział w projekcie - dodaje.

  W samym nadzorze ma być zatrudnionych 120 osób. Rafako rozmawia już z różnymi firmami i podpisuje stosowne umowy, m.in. na dostawę sprzętu, z firmami zajmującymi się elektryką i automatyką.

  Jakie są plany? W listopadzie tego roku ma zostać skończony projekt podstawowy, ma też dojść do przekazania wykonawcy placu budowy. Na grudzień 2016 roku zaplanowano dostawę generatora, w styczniu 2017 roku turbiny i powierzchni ogrzewalnych, a w maju tego samego roku transformatorów. W grudniu 2017 roku dostarczony zostanie główny system automatyki.

  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w sierpniu 2018 roku dojdzie do pierwszego rozpalenia kotła, w listopadzie 2018 roku do synchronizacji bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Na okres styczeń-marzec 2019 roku zaplanowano ruch próbny i przekazanie bloku energetycznego do eksploatacji.


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielki nieobecny

   Spawacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Nie widzę tu firmy Foster Wheeler. Taki światowy potentat, a jednak wielki nieobecny ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taki światowy potentat, a jednak wielki nieobecny ?

   zarejestrowana w Warszawie z siedziba w Sosnowcu. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Przedsiębiorstwo posiada w Polsce dwie zarejestrowane spółki:

   Foster Wheeler Energia Polska Spółka z o.o. – spółka skupiająca kadrę inżynieryjno-techniczną zarejestrowana w Warszawie z...rozwiń całość

   Przedsiębiorstwo posiada w Polsce dwie zarejestrowane spółki:

   Foster Wheeler Energia Polska Spółka z o.o. – spółka skupiająca kadrę inżynieryjno-techniczną zarejestrowana w Warszawie z siedziba w Sosnowcu.
   Foster Wheeler Energy Fakop Spółka z o.o. – spółka będąca warsztatem produkującym części ciśnieniowe do parowych kotłów fluidalnych z siedziba w Sosnowcu.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Halemba

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ten blok miał powstać w elektrowni Halemba, ale solidaruchy podpuszczone przez dozór zablokowały przedsięwzięcie, bo mieli brać pokłady spod elektrowni. Efekt jest taki, że elektrownia jest...rozwiń całość

   Ten blok miał powstać w elektrowni Halemba, ale solidaruchy podpuszczone przez dozór zablokowały przedsięwzięcie, bo mieli brać pokłady spod elektrowni. Efekt jest taki, że elektrownia jest zamknięta, a kopalnia i tak nie będzie prowadziła eksploatacji w tamtym rejonie. Miejsca pracy, wpływy z podatków i przyszłość kopalni poszły się paść, a w elektrowni kilku cwaniaków zarobi na złomie i otworzy swoje geszefty. Mogło być dobrze, a wyszło jak zwykle. Ruda Śląska - miasto cudów.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   :::

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   "ten blok będzie opalany węglem z jaworznickiej i libiąskiej kopalni, co przekłada się na kilka tysięcy, stabilnych przez kilkadziesiąt lat, miejsc pracy - dodaje"

   czyli na chama będzie się...rozwiń całość

   "ten blok będzie opalany węglem z jaworznickiej i libiąskiej kopalni, co przekłada się na kilka tysięcy, stabilnych przez kilkadziesiąt lat, miejsc pracy - dodaje"

   czyli na chama będzie się ladować tam kilka razy droższy wegiel niż taki sprowadzany skądś
   to będą niezłe rachunki za prąd
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama