Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z czego utrzymywał się Korfanty i czy było go stać na politykę? [HISTORIA DZ]

Teresa Semik
Więcej można przeczytać w "Naszej Historii". Miesięcznik dostępny w kioskach
Więcej można przeczytać w "Naszej Historii". Miesięcznik dostępny w kioskach DZ
Kim chciał być Wojciech Korfanty, jak dorośnie? Wiemy tylko, że zapragnął być Polakiem na Górnym Śląsku. Na początku z trudem wiązał koniec z końcem. Sam zarabiał na swoje wykształcenie w gimnazjum i na studiach - korepetycjami, korektą w gazetach.

Po 1922 roku zasiadał w licznych radach nadzorczych spolonizowanego przemysłu i stał się człowiekiem zamożnym, co mu ostro potem wyrzucano. Stworzył imperium wydawnicze, na wskroś nowoczesne i opiniotwórcze. Kupił duży dom przy ul. Powstańców 41 w Katowicach, czterokondygnacyjny z rozległym tarasem i ogrodem. Kupił także willę w Zakopanem i nazwał na cześć żony "Elżbieciną". U Witkacego zamawiał portrety całej rodziny. Pochodził z biednej rodziny z Sadzawek koło Siemianowic Śląskich, która widziała w nim przyszłego księdza. Był nieprzeciętnie zdolny, ale z katowickiego gimnazjum (obecne VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. 3 Maja) został wyrzucony przed maturą za propolskie wystąpienia i szukanie polskiej przeszłości. Dotkliwie to odczuł, bo dorabiał korepetycjami, by w ogóle móc się uczyć.

W czasie studiów w Berlinie pracował jako korektor w socjalistycznej "Gazecie Robotniczej". Przyjaźnił się z polskimi socjalistami współpracującymi z tym tytułem, ale wybrał narodowców. Gdy z Berlina przeniósł się do Wrocławia, znów zarabiał korepetycjami. Studiował filozofię, prawo i ekonomię. Poznawał prawo finansowe, wekslowe, patentowe i prasowe. Uczęszczał na wykłady ekonomii politycznej. Ostatecznie zdobył dyplom z prawa i ekonomii uczelni w Berlinie w 1901 roku. Prócz polskiego i niemieckiego władał angielskim i francuskim, trochę mówił po rosyjsku. Z pewnością mógłby spełniać się w wielu dziedzinach. Wybrał dziennikarstwo.

Pierwsze artykuły drukował w prasie poznańskiej i galicyjskiej już w 1899 roku. Jeszcze we Wrocławiu nawiązał współpracę z "Dziennikiem Berlińskim", gdzie regularnie publikował korespondencje z Górnego Śląska. Doszła współpraca z poznańską "Pracą" i w pełni ujawnił się jego talent publicysty politycznego. Dwa jego teksty: "Do moich braci Górnoślązaków" i "Do Niemców" stały się przedmiotem zainteresowania prokuratora, który doszukał się w nich "wzniecania nienawiści narodowej przeciwko Niemcom". W 1902 roku Korfanty trafił do więzienia na cztery miesiące.

Już jako redaktor poznańskiej "Pracy" nie przestawał myśleć o założeniu pisma w Katowicach. Znalazł wydawcę i pierwszy numer "Górnoślązaka" ukazał się w grudniu 1901 roku. Korfanty został redaktorem naczelnym w Katowicach, a siedziba gazety stała się kwaterą polskiego ruchu narodowego. Redakcja i drukarnia mieściły się w centrum miasta, przy ul. Młyńskiej, gdzie w powojennych latach była również siedziba "Dziennika Zachodniego".

Korfanty był w latach 1903-1912 i w 1918 r. posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-1918). Posłowanie było prestiżowe, ale dochodu nie przynosiło. Diety wprowadzono dopiero w 1906 r. Utrzymywał się z pisania do gazet.


*Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
*2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
*Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z czego utrzymywał się Korfanty i czy było go stać na politykę? [HISTORIA DZ] - Dziennik Zachodni