Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wisła: Ondraszek, a może Imko Wisełka. Kogo wyrzeźbią?

Katarzyna Koczwara
Koordynatorem artystycznym pleneru będzie Grzegorz Michałek, miejscowy artysta
Koordynatorem artystycznym pleneru będzie Grzegorz Michałek, miejscowy artysta janosikart
W Wiśle zbierają pieniądze na nową atrakcję turystyczną. W drewnie lipowym chcą wyrzeźbić postacie z legend i podań Śląska Cieszyńskiego.

Wiecie, co to crowdfunding? To forma finansowania różnych projektów przez ludzi, którzy są wokół takich projektów zorganizowani. Właśnie w ten sposób Wiślańskie Centrum Kultury zbiera pieniądze na budowę Alei Legend i Podań, która ma być nową atrakcją Wisły. Pieniądze wpłacać można do końca czerwca za pośrednictwem portalu Polakpotrafi.pl.

- Planujemy zorganizować plener rzeźbiarski. Ma to być impreza otwarta, każdy będzie mógł zobaczyć, jak pracują artyści. Tematem prac będą bohaterowie miejscowych legend i podań - mówi Maria Bujok, szefowa WCK.

Plener zaplanowano od 7 do 13 lipca. Artyści pod okiem etnologa Grzegorza Michałka pracować będą z drewnem lipowym. Pomysłodawcy pleneru liczą, że wśród powstałych rzeźb nie zabraknie takich legendarnych postaci jak Imko Wisełka czy Ondraszek.

- Projekt powstał po to, by uchronić pamięć o podaniach i legendach przed zapomnieniem przez kulturę masową. Zainspirowani fantastycznymi rzeźbami lokalnego artysty Grzegorza Michałka, chcemy utworzyć w wiślańskim parku Aleję Legend i Podań - mówi Dorota Jamrozińska, koordynator-ka projektu w WCK.

Pracownicy placówki liczą, że będzie to pierwszy, ale nie ostatni plener rzeźbiarski w Wiśle. To wyjątkowa okazja, by zainteresować młodych ludzi, i nie tylko, sztuką rzeźby i tego, w jaki sposób wpływa ona na kształtowanie przestrzeni miejskiej i rzeczywistości kulturalnej. Sztuka ta ściśle związana jest z kulturą ludową.

- Na początek w parku im. Kopczyńskiego stanie pięć rzeźb, ale liczymy, że z czasem ich ilość będzie się powiększać. Nie zabraknie opisów. Poza informacją o autorze będzie notka o legendzie, z którą postać jest związana i informacja o sponsorze - zapewnia Maria Bujok.

Dodaje, że Aleja Legend i Podań stanie się kolejną atrakcją turystyczną Wisły. Rzeźby oglądać będzie można nieodpłatnie w oddanym właśnie po rewitalizacji parku.

To niejedyna taka inicjatywa w Beskidach. W miniony weekend w Ustroniu zakończył się IV Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski DAR. W tym roku tematem prac były beskidzkie zwierzęta. Tradycyjnie już powstałe w czasie pleneru rzeźby wzbogacą Park Kuracyjny. Z legendami i podaniami beskidz-kimi związani są miejscowi zbóje. Mają swoją aleję w Węgierskiej Górce. Tam rzeźby mają nawet po pięć metrów wysokości, powstały w 2009 roku podczas pleneru, w którym uczestniczyli artyści z całego kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!