Noc Świętojańska za nami: było super, choć do łowienia...

  Noc Świętojańska za nami: było super, choć do łowienia wianków chętnych brakowało

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podczas świętojańskiej nocy w Tychach nie brakowało dziewcząt z romantycznymi wiankami z polnych kwiatów na głowie
  1/8
  przejdź do galerii

  Podczas świętojańskiej nocy w Tychach nie brakowało dziewcząt z romantycznymi wiankami z polnych kwiatów na głowie
  ©Jolanta Pierończyk

  Do miejscowości, które organizują noce świętojańskie, dołączyły Chorzów i Tychy. W Parku Śląskim bawiło się ok. 2 tysięcy osób, w Tychach - ok. tysiąca.
  Fala powrotu do obrzędów świętojańskiej nocy dotarła w tym roku w okolice stolicy województwa i do Tychów. Zarówno w Parku Śląskim, jak i nad Jeziorem Paprocańskim po raz pierwszy odbyły się świętojańskie imprezy. W Parku Śląskim była to po prostu Noc Świętojańska jako jeden z punktów "Czerwca Wolności", w Tychach imprezę zatytułowano Tyskie Wianki 2014, niejako per analogiam do Krakowskich Wianków.

  W Parku Śląskim była to przede wszystkim okazja do nocnych wycieczek po ogrodzie zoologicznym, nocnego przejazdu Elką i uciech w Wesołym Miasteczku.

  Noc żywego ognia  W Tychach program koncentrował się na świętojańskich obrzędach.
  Było szukanie kwiatu paproci, był spektakl plenerowy pt. "Noc żywego ognia", a w nim przywoływanie m.in. boga ogniska domowego, było wicie wianków oraz puszczanie ich ze świecami na wody Jeziora Paprocańskiego. Zabrakło jedynie kawalerów, którzy by je wyłapywali i szukali właścicielek. Ale było coś, co wzmogło magię tego święta. Zakończyła je bowiem plenerowa premiera filmu pt. "Pierwszy dzień lata" z tyszanką Jadwigą Gryn i Cezarym Pazurą, którego akcja dzieje się właśnie nad Jeziorem Paprocańskim, wśród paproci.

  Dla widzów tego nocnego pokazu miasto przygotowało 200 koców z herbem Tychów. Rozeszły się w mig, wielu zabrało koc i poszło sobie, nie czekając na film. Nie wszyscy, którzy mieli w planie oglądanie filmu, załapali się na noc. Można powiedzieć, że w pierwszej edycji Tyskich Wianków wzięło udział około tysiąca osób.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich POLOAFOŚĆ

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. W...rozwiń całość

   Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. W krajach anglosaskich pod nazwą Midsummer, w germańskich Mittsommerfest. W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską i posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca).

   Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

   Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest świętem państwowym, a po odzyskaniu niepodległości 23 i 24 czerwca stały się dniami wolnymi od pracy. Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest dniem wolnym od pracy.
   Wikinews-logo.svg
   Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat Noc Kupały, wybrane propozycje tegorocznych obchodów.

   Święto to jest często porównywane do Walentynek[2]. Jednak Walentynki to zachodnie święto obchodzone 14 lutego nie mające nic wspólnego ze słowiańską tradycją.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a właśnie że przed nami

   jaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   bo noc świętojańska przypada zawsze w noc poprzedzającą święto Jana Chrzciciela, tzn. noc z 23 na 24 czerwca kiedy to 24.06. jest św. Jana.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama