Mundial 2014: USA – Portugalia 2:2. Remis Portugalii rzutem na taśmę! [OPINIE, ZDJĘCIA]

TOK
USA - Portugalia 2:2
USA - Portugalia 2:2 EPA/JEON HEON-KYUN
W meczu grupy G mundialu w Brazylii USA zremisowała z Portugalią 2:2. Bramki strzelili: dla USA – Jermaine Jones (64) i Clint Dempsey (81); dla Portugalii - Nani (5) i Varela (90+5). Dzięki bramce w ostatniej minucie Portugalczycy zachowali szansę na awans do 1/8 finału!

Portugalczycy w pierwszym meczu dostali lanie od Niemców 0:4, natomiast Amerykanie pokonali Ghanę 2:1.

Portugalia objęła prowadzenie już w piątej minucie. Obrońca Geoff Cameron chciał wybić piłkę, ale przeszła mu po nodze i trafiła na piąty metr do Naniego. Sprawę ułatwił jeszcze bramkarz Tim Howard, który się potknął i siadł na murawie. Nani strzelił nad nim i było 1:0.

Po kilku minutach Amerykanie otrząsnęli się z tego ciosu i przejęli inicjatywę. Strzelali Clint Dempsey, Fabian Johnson i Jermaine Jones, jednak bez skutku.

Już w 16. minucie Portugalia straciła kontuzjowanego Heldera Postigę, ale przetrwała napór rywali i przed przerwą mogła podwyższyć wynik. Zza pola karnego strzelił Nani, a Howard sparował piłkę na słupek. Dobijał jeszcze Eder, a bramkarz USA upadając zdołał odbić piłkę!

W 54. minucie powinno być 1:1, ale Amerykanie zmarnowali okazję. Świetnie dysponowany Johnson wyciągnął z bramki Beto i podał do Michaela Bradleya, który strzelił z pięciu metrów w stojącego na linii bramkowej Ricardo Costę. Trener ekipy USA Juergen Klinsmann aż się złapał za głowę.

Podopieczni Klinsmanna nie zrazili się tym niepowodzeniem i dopięli swego. Portugalczycy po rzucie rożnym za krótko wybili piłkę. Dopadł do niej Jones i huknął z 20 metrów!

Portugalia miała okazję na szybką odpowiedź, jednak Howard kapitalnie obronił strzał Raula Meirelesa.

Cristiano Ronaldo i jego koledzy starali się zdobyć bramkę na wagę trzech punktów, ale do siatki trafili ich rywale! W zamieszaniu przed bramką zimną krew zachował Graham Zusi, dokładnie podając w pole bramkowe do Dempseya, a kapitan USA… brzuchem skierował piłkę do bramki.

Amerykanie byli już prawie pewni awansu. Portugalia mogła powoli pakować walizki. Jednak w ostatniej minucie doliczonego czasu przypomniał o sobie Ronaldo. Podał idealnie na głowę rezerwowego Vareli, a ten pokonał Howarda! Kibice USA długo nie mogli uwierzyć w to, co się stało...

Po meczu powiedzieli

Juergen Klinsmann (trener USA):
Kiedy traci się zwycięstwo w ostatnich sekundach, rozgoryczenie i złość są zrozumiałe. Zabrakło nam odrobiny szczęścia, by już cieszyć się z awansu do 1/8 finału, ale moi chłopcy zagrali świetny mecz. Teraz czeka nas decydujące spotkanie z Niemcami. Rywale mniej podróżowali po Brazylii, w dodatku mają jeden dzień odpoczynku więcej. To jest jednak przywilej wielkich zespołów. Przed nami wielkie wyzwanie, ale podejmiemy je.

Paulo Bento (trener Portugalii):
To nie jest dobry wynik. Co prawda daje nam jeszcze teoretyczne szanse na awans, ale nasza sytuacja jest bardzo skomplikowana. Zaczęliśmy dobrze i szybko zdobyliśmy gola. Później gra była wyrównana. Mieliśmy jednak kłopoty z zablokowaniem ataków rywali ich prawą stroną. Straciliśmy dwie bramki, a rzutem na taśmę obroniliśmy remis i jeden punkt. Musimy postarać się pokonać Ghanę i czekać na to, czym ewentualne zwycięstwo będzie skutkować.

Jermaine Jones (piłkarz USA):
Zabrakło nam nawet mniej niż minuty, by cieszyć się ze zwycięstwa i awansu. Powinniśmy wybić piłkę daleko w trybuny albo przetrzymać ją z dala od własnej bramki. Jesteśmy zdenerwowani. Było tak blisko...

Tim Howard (bramkarz USA):
Co tu dużo mówić. Jedną nogą już byliśmy za metą, ale zostaliśmy cofnięci.

Grupa G: USA - Portugalia 2:2 (0:1).

0:1 Nani (5), 1:1 Jermaine Jones (64), 2:1 Clint Dempsey (81), 2:2 Varela (90+5-głową).

USA: Tim Howard - Fabian Johnson, Matt Besler, Geoff Cameron, DaMarcus Beasley - Kyle Beckerman, Michael Bradley, Jermaine Jones, Graham Zusi (90+1. Omar Gonzalez), Alejandro Bedoya (72. DeAndre Yedlin) - Clint Dempsey (87. Chris Wondolowski).

Portugalia: Beto - Joao Pereira, Ricardo Costa, Bruno Alves, Andre Almeida (46. William Carvalho) - Miguel Veloso, Joao Moutinho, Raul Meireles (68. Varela) - Nani, Helder Postiga (16. Eder), Cristiano Ronaldo.

Żółta kartka: Jermaine Jones (USA).

Sędziował: Nestor Pitana (Argentyna). Widzów 40 123.