Łapówki w Rybniku: Za Michałki, spodnie i buty sprawę...

  Łapówki w Rybniku: Za Michałki, spodnie i buty sprawę załatwię

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Łapówka

  Łapówka ©123rf

  Łapówki w Rybniku: Pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla miasta Rybnika stanie przed sądem za żądanie i branie łapówek. Załatwiał sprawy za Michałki, spodnie i buty.
  Łapówka

  Łapówka ©123rf

  Inspektor w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego dla miasta Rybnika podczas nadzorowania budów mieszkańców najpierw doszukiwał się rzekomych różnic pomiędzy wykonaniem a projektem, ale później uspokajał, że sprawę da się załatwić "polubownie" . Konkretnie za łapówkę - twierdzi prokuratura w Rybniku, która postawiła 59-letniemu Ryszardowi P. pięć zarzutów żądania i przyjęcia korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

  Ryszard P. pełnił funkcję inspektora nadzoru. Do jego obowiązków należało m.in. przyjmowanie zawiadomień o zakończeniu budowy, wniosków o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych oraz prowadzenie postępowań naprawczych. Jak ustalono w toku śledztwa, w lipcu i sierpniu 2013 roku oskarżony miał brać łapówki. Dzięki nim odstępował od tzw. procedury naprawczej i klient nie musiał się martwić nałożeniem kary pieniężnej w związku z rozbieżnościami pomiędzy projektem budowlanym a faktycznym wykonaniem nowo wybudowanych domów mieszkalnych.

  Łapówki również gwarantowały, że inspektor nie wniesie sprzeciwu do ich użytkowania. Ze śledztwa wynika, że inspektor był niezwykle bezczelny i żądał zawsze konkretnych prezentów.

  - Zaczęło się od sprawy, gdy mieszkaniec miał problem z zatwierdzeniem u pana P. inwestycji. Oskarżony zażądał od niego 1500 złotych w gotówce, a także konkretnego modelu samochodu marki Nissan o wartości 575 złotych - wyjaśnia prokurator rejonowy w Rybniku, Jacek Sławik.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No to pokażcie mi inspektora, który

   mamun (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   nie bierze. Ten chyba podpadł, bo chciał konkretne rzeczy. W życiu nie spotkałem kogoś, kto odebrałby robotę bez smarowanie. Kto nie smaruje ten nie jedzie rodacy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejna tradycja przywieziona przez osadników z Polszy...

   GoldAdler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   "KTO NIE SMARUJE TEN NIE JEDZIE" : /

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama