Mundial 2014: Chorwacja - Meksyk 1:3 [RELACJA, ZDJĘCIA]. Zasłużony awans Meksykanów do 1/8 finału

W meczu mającym wyłonić drugą, obok Brazylii, drużynę, która wyjdzie z grupy A, Chorwacja przegrała z Meksykiem 1:3. Bramki dla zwycięzców strzelili były stoper Barcelony Rafael Marquez, pomocnik Bayeru Leverkusen Andres Guardado oraz napastnik Manchesteru United Javier Hernandez. Honorowy gol dla Chorwatów był dziełem Ivana Perisicia. Wynik ten zapewnił Meksykanom awans do 1/8 finału, w którym zagrają oni z Holandią.

Chorwaci, aby myśleć o grze w fazie pucharowej, musieli spotkanie w Recife wygrać. Drużna z Bałkanów częściej była przy piłce, ale niewiele z tego wynikało. Uderzenia z dystansu Danijela Pranjicia, Ivana Perisicia i Dario Srny w pierwszej połowie mijały światło bramki.

Meksykanie nastawili się na grę z kontry, lecz ich ataki były groźniejsze. Po potężnym uderzeniu Hectora Herrery z 25 m piłka trafiła w spojenie słupka z poprzeczką. Gdyby ten strzał trafił do siatki śmiało mógłby kandydować do najładniejszego gola mundialu. Później dobrą sytuację miał jeszcze Oribe Peralta, ale będąc sam na sam z bramkarzem napastnik z Meksyku się poślizgnął i nie zdołał oddać celnego strzału.

FOTORELACJA Z MECZU CHORWACJA MEKSYK TUTAJ. Wielka galeria zdjęć

Po zmianie stron dalej groźniejsi byli piłkarze z Meksyku. Po strzale Andresa Guardado zmierzającą do bramki piłkę ręką na róg wybił Srna, ale sędzia z Uzbekistanu nie chciał zauważyć, że kapitan Chorwatów zamienił się w bramkarza i nie odgwizdał rzutu karnego. Później po centrze z rogu Herrery piłkę z linii bramkowej wybił Vedran Corluka.

W końcu kibice z Meksyku dominujący na trybunach stadionu w Recife doczekali się jednak goli swoich ulubieńców. Pierwszego w 72 minucie gry zdobył po dośrodkowaniu z rogu strzałem głową Rafael Marquez. Drugą trzy minuty później po akcji zapoczątkowanej przez Javiera Hernandeza zdobył Anders Guardado. Wygraną Meksykanów przypieczętował słynny Chicharito, który w tym mundialu jest tylko rezerwowym i pojawił się na murawie po przerwie.

Chorwaci dopiero w końcówce wypracowali sobie dobre sytuacje. Najpierw po strzale Ante Rebicia piłkę z linii bramkowej wybił Hector Moreno, a później honorową bramkę strzelił Ivan Perisić. Chorwacja kończyła mecz w dziesiątkę, bo Rebić brutalnie sfaulował rywala i w 89 minucie wyleciał z boiska.

Chorwacja - Meksyk 1:3 (0:0)

Bramki 0:1 Rafael Marquez (72), 0:2 Andres Guardado (75), 0:3 Javier Hernandez (82), 1:3 Ivan Perisić (87)